Üniversite sınavı için tavsiyeler

Daha fazla  
Merhaba, seneye üniversite sınavına gireceğim. Sınav sürecinde nasıl bir yol izlemeliyim? Psikolojik olarak deneyimli arkadaşlar yazabilir mi ve garip gelecek ama arkadaşlarla sosyalliği en aza nasıl indirgeyebilirim? Şimdiden teşekkürler.

Sanırsam şu an 11. sınıfsınız. 11. sınıfın müfredatı kapsamlı ve yoğundur bu yüzden iyi öğrenin kesinlikle. Bir yandan TYT de çalışırsanız güzel olur ama TYT çalışayım derken 11'i aksatmayın sakın. En kötü ihtimalle TYT'yi yaz tatilinde güzelce çalışın, boş geçirmeyin. 12. sınıfa geçerken açığa geçip mezun grubunda dershaneye yazılmak mantıklı olabilir.

Nasıl bir yol izlemeniz gerektiği aslında belli. Düzenli ve yeterince çalışmanız gerekli. Ne bunaltacak kadar çok ne de az. Sabah erken kalkıp çalışmayı alışkanlık edinmenizi öneririm. Erken dediğim 7-8'de bile kalksanız zaten gayet güzel olur. Böylelikle günün (bana göre) yorucu kısmı olan akşam size kalır.

Psikolojik olarak şu an çok sorun yaşamazsınız ama sınav senesinde başlıyor stres sorunu. Konular yetişecek mi, yapabilecek miyim falan filan. Bu seneyi de boş geçirirseniz keşke öyle yapmasaydım stresini de çekersiniz. O yüzden dikkat edin. Ben şuna inanırım, çalışan insan bir şekilde başarılı olur. Çalışan insana o yollar açılır bir şekilde o yüzden kafaya takmaya gerek yok. Mesela bir kişi 10k hedefler, çok çalışır ve deneme netleri de güzel gelir ama gerçek sınav o kadar iyi geçmez ve 30k'ya girer. Bu olabilecek bir şey, yapacak bir şey yok ama gidip de bu kişinin 100k girmesi beklendik bir şey değil. Psikoloji ile ilgili son söyleyebileceğim şey ise sakın nasıl olsa yapamazsam mezuna kalırım demeyin. O modda olan biri mezun kalınca da çalışmaz çünkü.

Hocam sınava hazırlanıyorsunuz diye kendinizi sosyal aktivitelerden tamamen koparmaya gerek yok. Olimpiyat veya dünyanın en zor sınavı değil bu. Tam aksine sosyallik sınav senenizde daha fazla lazım size çünkü saatlerce evde ders çalışa çalışa insan bunalıyor yalnız hissediyor kendini. Ha sık dışarı giden birisinizdir; sürekli aklınızda, arkadaşım çağırsa da gitsem veya işte şu dersi bitirsem de dışarı çıksam diye bir düşünce varsa çalıştıklarınızın faydasını göremezsiniz tabii. Önceliklerinizi azaltmanız lazım mecburen.

Bence bu sene Full TYT çalış zaten 9 ve 10. sınıf konularını görmüş oluyorsun, 12. sınıfa geçince sadece AYT kasarsın arada TYT denemesi ile bilgilerini tazelersin rutin paragrafını çözersin o kadar.

Bence bu sene Full TYT çalış zaten 9 ve 10. sınıf konularını görmüş oluyorsun, 12. sınıfa geçince sadece AYT kasarsın arada TYT denemesi ile bilgilerini tazelersin rutin paragrafını çözersin o kadar.
Yanlış bir öneri. 11. sınıf çok önemli ki pek çok ders 12. sınıf derslerinden daha zor ve kapsamlı. Gerekirse TYT çalışması bir kenara konulur ama 11. sınıf es geçilmez.

Yanlış bir öneri. 11. sınıf çok önemli ki pek çok ders 12. sınıf derslerinden daha zor ve kapsamlı. Gerekirse TYT çalışması bir kenara konulur ama 11. sınıf es geçilmez.

Es geçsin demiyorum zaten TYT konularını pekiştirsin kendisinin hangi yönlerinde zayıf olduğunu anlasın o derslere daha çok ilgi versin diyorum. Bunları yaparkende zaten 11. sınıf konularını salmaması gerek.

YKS sürecinde nasıl bir tekrar sistemi izlenmeli? Önerdiğiniz tekrar yöntemleri var mı? Teşekkürler.

Konunun bildirimleri gelmemiş garip bir şekilde. Özür diliyorum yazan hocalarıma.

Hedefin ne? Hangi üniversiteler? Hangi sıralama?
Hedefim Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi.

Sanırsam şu an 11. sınıfsınız. 11. sınıfın müfredatı kapsamlı ve yoğundur bu yüzden iyi öğrenin kesinlikle. Bir yandan TYT de çalışırsanız güzel olur ama TYT çalışayım derken 11'i aksatmayın sakın. En kötü ihtimalle TYT'yi yaz tatilinde güzelce çalışın, boş geçirmeyin. 12. sınıfa geçerken açığa geçip mezun grubunda dershaneye yazılmak mantıklı olabilir.

Nasıl bir yol izlemeniz gerektiği aslında belli. Düzenli ve yeterince çalışmanız gerekli. Ne bunaltacak kadar çok ne de az. Sabah erken kalkıp çalışmayı alışkanlık edinmenizi öneririm. Erken dediğim 7-8'de bile kalksanız zaten gayet güzel olur. Böylelikle günün (bana göre) yorucu kısmı olan akşam size kalır.

Psikolojik olarak şu an çok sorun yaşamazsınız ama sınav senesinde başlıyor stres sorunu. Konular yetişecek mi, yapabilecek miyim falan filan. Bu seneyi de boş geçirirseniz keşke öyle yapmasaydım stresini de çekersiniz. O yüzden dikkat edin. Ben şuna inanırım, çalışan insan bir şekilde başarılı olur. Çalışan insana o yollar açılır bir şekilde o yüzden kafaya takmaya gerek yok. Mesela bir kişi 10k hedefler, çok çalışır ve deneme netleri de güzel gelir ama gerçek sınav o kadar iyi geçmez ve 30K'ya girer. Bu olabilecek bir şey, yapacak bir şey yok ama gidip de bu kişinin 100k girmesi beklendik bir şey değil. Psikoloji ile ilgili son söyleyebileceğim şey ise sakın nasıl olsa yapamazsam mezuna kalırım demeyin. O modda olan biri mezun kalınca da çalışmaz çünkü.

Hocam sınava hazırlanıyorsunuz diye kendinizi sosyal aktivitelerden tamamen koparmaya gerek yok. Olimpiyat veya dünyanın en zor sınavı değil bu. Tam aksine sosyallik sınav senenizde daha fazla lazım size çünkü saatlerce evde ders çalışa çalışa insan bunalıyor yalnız hissediyor kendini. Ha sık dışarı giden birisinizdir; sürekli aklınızda, arkadaşım çağırsa da gitsem veya işte şu dersi bitirsem de dışarı çıksam diye bir düşünce varsa çalıştıklarınızın faydasını göremezsiniz tabii. Önceliklerinizi azaltmanız lazım mecburen.

Hocam merhaba, her şey için teşekkür ederim öncelikle lakin bir sorum olacak. Ben genelde aile ekonomisine (annem ve babam ayrıldığı için) destek çıkmak için çalışıyorum. O nedenden ötürü nasıl bir yol izlemem gerektiğini yazar mısınız? Ayrıca tek bir arkadaşa sahibim o da yazın annesi ile birlikte Hollanda'ya seyahat edecek. O yüzden pek arkadaş çevrem yok. Tek düze takıldığım insanlar hariç tabii..

11. sınıfsın TYT'yi falan boş ver 11 konuları çok ağır ve AYT'nin %60'ını oluşturuyor. 11.sınfta 11. sınıf konularını hallet özellikle fen. Matematik bir şekilde halloluyor ama fen zor fizik özellikle.
Öneriniz için teşekkür ederim bu mesaj bir nevi beni mutlu etti 11.sınıf konularım gayet yerinde.

Son düzenleme:
Hocam merhaba, her şey için teşekkür ederim öncelikle lakin bir sorum olacak. Ben genelde aile ekonomisine (annem ve babam ayrıldığı için) destek çıkmak için çalışıyorum. O nedenden ötürü nasıl bir yol izlemem gerektiğini yazar mısınız? Ayrıca tek bir arkadaşa sahibim o da yazın annesi ile birlikte Hollanda'ya seyahat edecek. O yüzden pek arkadaş çevrem yok. Tek düze takıldığım insanlar hariç tabii..
Merhaba, sınava hazırlanırken calismamistim ben. Bu yüzden bu konuda tecrübe sahibi değilim. Ders çalışmaya daha fazla vakit ayırabilmek için part time is bakabilirsiniz.

Arkadaşiniz uzağa gideceği için üzüldüm. Umarım tekrar görüşme imkanınız olur, hayırlısı. Hiç olmazsa 1-2 tane yakın arkadaş edinseniz iyi olur bence. Ama sosyalleşmek için illa ki arkadaş ile buluşmak şart değil. Akraba ziyareti yapılabilir mesela. Sınav döneminde çok fazla arkadaşlarımla bulusmadim ben de.

Merhaba, sınava hazırlanırken calismamistim ben. Bu yüzden bu konuda tecrübe sahibi değilim. Ders çalışmaya daha fazla vakit ayırabilmek için part time is bakabilirsiniz.

Arkadaşiniz uzağa gideceği için üzüldüm. Umarım tekrar görüşme imkanınız olur, hayırlısı. Hiç olmazsa 1-2 tane yakın arkadaş edinseniz iyi olur bence. Ama sosyalleşmek için illa ki arkadaş ile buluşmak şart değil. Akraba ziyareti yapılabilir mesela. Sınav döneminde çok fazla arkadaşlarımla bulusmadim ben de.
Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Geri
Yukarı