Üniversite sınavında geçmiş seneki puanımı kullanamadım

GoktuKaya

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba istediğim üniversiteye yerleştirildim fakat bu seneki puanım yani daha düşük olan puanım hesaplanmış. Yani geçen senekini baz almamışlar. 11. Tercihim tuttu, geçen senekini baz alsalardı 1. Tercihim tutacaktı. Ne yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer başvururken sınava geçen seneki puanım kullanılsın dediysen direk ÖSYM'ye dilekçe gönder tekrar bakın diye. AMA yok kullanılsın demediysen hiçbir şey yapamazsın.

ÖSYM'nin klavuzunda hem 2018 puanı olan, hemde 2019 puanı olan adayın yüksek olan puanı geçerli sayılacaktır yazıyor.İşaretlemedim sırf bu madde yüzünden.

İşaretlemek zorundaydın adam nereden bilecek senin hangi puanın ile girmek isteyeceğini. Yapacak bir şey yok artık.

İnsanları yanlış bilgilendirme. Senin dediğin eğer AYT'ye girilmeyip sadece TYT puanıyla tercih yapılacaksa işaretleniyor. Ben de bu sene TYT'de daha düşük puan yaptım ama 2018'deki puanım dönüştürülüp kullanıldı.
@GoktuKaya
Eğer dönüştürülmüş puanın daha düşük olduysa bu seneki puanının kullanılması normal. Sınav sonuçları açıklandığında yazıyordu bu. Yani hem dönüştürülmüş puanın hem bu seneki puanın yazıyordu. Sınav sonucunu paylaş bakalım bi.
Bu seneki puanım geçen seneki puanımdan daha düşük.Fakat bu seneki puanım baz alınmış.Böyle olucağını bilseydim zaten sınava girmezdim.Sadece şansımı denemek istedim yani.

Bu seneki puanım geçen seneki puanımdan daha düşük.Fakat bu seneki puanım baz alınmış.Böyle olucağını bilseydim zaten sınava girmezdim.Sadece şansımı denemek istedim yani.
SmartSelect_20190808-164036_Gallery.jpg

Burada TYT dönüştürülmüş puanım var ve solda TYT puanı olarak o kullanılmış. Eğer sizin dediğiniz gibiyse buna itiraz edebilirdiniz ama sonuçlar açıklandıktan hemen sonra yapmalıydınız bunu. Artık çok geç ne yazık ki. Yine de sonuca itiraz edebiliyorsunuz. İsterseniz şansınızı deneyin ancak olumlu sonuç alabileceğinizi düşünmüyorum.

Eki Görüntüle 425509
Burada TYT dönüştürülmüş puanım var ve solda TYT puanı olarak o kullanılmış. Eğer sizin dediğiniz gibiyse buna itiraz edebilirdiniz ama sonuçlar açıklandıktan hemen sonra yapmalıydınız bunu. Artık çok geç ne yazık ki. Yine de sonuca itiraz edebiliyorsunuz. İsterseniz şansınızı deneyin ancak olumlu sonuç alabileceğinizi düşünmüyorum.
Dostum sen bu senede sınava girmek istiyorum kutucuğunu işaretledin değil mi ? Fakat bende böyle bir şey yok.2018 puanım yazmıyor bende.Yerleştirme puanım 200'ün üstünde birde.Klavuzda 200 üzeri yazıyor.Benimde öyle fakat anlamadım ne yapmalıyım ?

Bu sene de sınava girmekle alakalı bir kutucuk olduğunu hatırlamıyorum başvuru yaparken. İnternete başvurusu sayfasının altında geçen seneki TYT puanımın kullanılmasını istiyorum diye bir kutucuk vardı ancak o da eğer TYT ile alan bir bölüm seçilmek isteniyor ve bu sene sınava girilmeyecekse seçilmeli şeklinde açıklaması vardı. Yani hayır ben herhangi bir şey işaretlemedim kaydolurken.

Hem 2018-TYT'ye girerek dönüştürülmüş puanı olan hem de 2019-TYT sınav puanı bulunan bir adayın yüksek puanı 2019-TYT "nihai sınav puanı" olacak.
Benim geçen seneki dönüştürülmüş puanım yazmıyor.Neden olabilir ?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı