Üniversite sınavında sözel için sayısal sınavı çözülmeli midir?

1. soru evet sözel, dil, sayısal, eşit ağırlık diye 4 seçeneğin var. Gireceğin dersler de ona göre değişiyor ve kitapçıklar farklı oluyor. Örneğin sözelde AYT sınavında fen yok fakat sayısaldan girersen de AYT sınavında sözel dersleri yok (tarih, din vs). Sözel puanı ve sayısal puanı farklı. Sen hangisini çözersen PUA'nın ona göre hesaplanıyor. Örneğin sözelcisin, AYT sınavında sözel derslerini yaptın, sözel PUA'nın yüksek olur. Ona göre üniversitelere tercih yaparsın.

2.soru lisede özel bir bölüm okumana gerek yok. Normal Anadolu liseleri ile istediğin şekilde girebiliyorsun. Sadece meslek liseleri ile AYT'e giremiyorsun sadece TYT yani 2 yıllık bölümleri seçebilirsin.

3. soru OBP puanı YKS puanına "ekstra" olarak ekleniyor. Örneğin lise sınıfların yıl puanların 100 100 100 100 olursa 4 sene birden YKS puanına 60 ekstra puan geliyor. 70 70 70 70 gelirse ortalama 40 civarı ekleniyor. Yani eksilme denemez, fazladan puan alıyorsun. O yüzden yüksek olması daha iyi tabii ki.

4.soru düşürmez, sadece daha az avantaj kazanırsın üstte anlattım.

5.soru otomatik olarak ekleniyor. Puanlar hesaplanmadan OBP puanını onaylaman için bir süre oluyor zaten.

Sınıfta kalmakla ilgili bilgim yok üzgünüm. Fakat bu sorular için 10. sınıf sonuna doğru daha net öğreneceksin. Bölüm seçimi yaparken. O yüzden çok canını sıkma.

Merhaba bir soracaktm ben açıktan okuyorum liseyi açıktan bitirdim sayısal bölümden sağlık hemşirelik istiyorum sadece kimya, biyoloji, matematik, fizik çalışıyorum yani sayısal dersler TYT girmem zorunlu mu veya girsem bile TYT düşük olursa AYT yüksek olursa kazanma şansım var mı?

1-) Sözel bölüm istiyorsanız sadece sözel kısımları çözmeniz yeterli AYT sınavında. Sayısal da çözebilirsiniz isterseniz ama sözel puanınıza etki etmez. Ekstra olarak Eşit Ağırlık-Sayısal puanlarınız hesaplanır.

2-) Öyle bir zorunluluğunuz yok. Sınavda size lisede bu alanı okudun mu diye sormuyorlar. Anadolu-Fen Liseleri'nde alan seçme varsa bile seçtiğiniz alandan sınava girmek gibi bir zorunluluğunuz yok.

3-) OBP Puanı var, evet. OBP sizin TYT-AYT sınavlarındaki yerleştirme sıralamanızı ve yerleştirme puanınızı etkiler. Sıralamalara etkisi gerçekten fazla oluyor, o yüzden lisede ortalamanızı tutabildiğiniz kadar yüksek tutmak sizin için çok iyi olur.

4-) OBP puanınız düşükse bu sizin sıralamanıza kötü anlamda büyük etki eder ve sıralamanızı düşürür.

5-) Otomatik olarak ekleniyor, siz ''eklenmesini istemiyorum'' gibi bir şey diyemezsiniz yani.

Ek olarak alan sınavına girmek için TYT sınavına girmek zorundasınız. Sınava şimdiden sıkı sıkı hazırlanın hocam, sonradan benim gibi pişman olursunuz, iyi çalışmalar.

Merhaba bir soracaktm ben açıktan okuyorum liseyi açıktan bitirdim sayısal bölümden sağlık hemşirelik istiyorum sadece kimya, biyoloji, matematik, fizik çalışıyorum yani sayısal dersler TYT girmem zorunlu mu veya girsem bile TYT düşük olursa AYT yüksek olursa kazanma şansım var mı?

AYT için TYT girmek zorundasınız. TYT sınavı da AYT sınavını etkiliyor. TYT'yi kötü yaparsanız eğer AYT kısmını çok iyi yapmak zorundasınız iyi bölüm istiyorsanız.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı