Üniversite tercihleri hakkında tavsiye

yeninesilmedyaa

Centipat
Merhaba arkadaşlar. Benim sıralamam 45 bin sizce 40 bin ile kapatan bir yerin beni seçme olasılığı var mı? Bir de üniversite tercihlerini nasıl yapmalıyım biraz bilgi verir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim iyi sosyaller.

Hangi alanda 45 bindesiniz? Ayrıca çalışmak istediğiniz alanlar veya sektörler nelerdir? Ne ile uğraşmak istersiniz? Hangi şehirler olur? Bu sorulara cevap vermeniz lazım her şeyden önce.

Bilkent ctıs gel sıralaman bayağı iyi yazılım alanında bölüm arıyorsan önü bayağı açık. Bölümümü tanıtmak amaçlı değil sektörün taleplerine göre yanıt yazıyorum. Bana kalırsa bilgisayar ve yazılım odaklı bölümler yazman çok daha akıllıca olacaktır. Senin iyi olduğun alanlar neler mesela sayısal mısın sözel misin yoksa eşit ağırlıkçı mısın?

Bilkent ctıs gel sıralaman bayağı iyi yazılım alanında bölüm arıyorsan önü bayağı açık. Bölümümü tanıtmak amaçlı değil sektörün taleplerine göre yanıt yazıyorum. Bana kalırsa bilgisayar ve yazılım odaklı bölümler yazman çok daha akıllıca olacaktır. Senin iyi olduğun alanlar neler mesela sayısal mısın sözel misin yoksa eşit ağırlıkçı mısın?

Üzmek istemem ama ben 128 binle 126 binle kapatan yere giremedim.

Merhaba arkadaşlar. Benim sıralamam 45 bin sizce 40 bin ile kapatan bir yerin beni seçme olasılığı var mı? Bir de üniversite tercihlerini nasıl yapmalıyım biraz bilgi verir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim iyi sosyaller.
Tercihleri dolu dolu kullan. Zaten o haklar harcamak için veriliyor.

40 bin ile kapatan yere yerleşme ihtimalin düşük, ama tercih verirken yazabilirsin. Kesin yerleşmek istiyorum diyorsan garantici bir tercih listesi oluşturmakta fayda var. En üstlere sıralamadan daha yukarıda yerleri yazarak başlayıp, sıralamaya doğru gelerek en aşağılara da garanti birkaç yer yazarak listeyi tamamlayabilirsin.

Tercihleri dolu dolu kullan. Zaten o haklar harcamak için veriliyor.

40 bin ile kapatan yere yerleşme ihtimalin düşük, ama tercih verirken yazabilirsin. Kesin yerleşmek istiyorum diyorsan garantici bir tercih listesi oluşturmakta fayda var. En üstlere sıralamadan daha yukarıda yerleri yazarak başlayıp, sıralamaya doğru gelerek en aşağılara da garanti birkaç yer yazarak listeyi tamamlayabilirsin.

Sağ ol teşekkür ederim aradığım cevap buydu.

Yazmak istediğin bölümün sıralamalarına bak örneğin inşaat mühendisliği son yıllarda düşüşte her sene 5k-10k geriye atan bölümler var aynı şekilde bilgisayar mühendisliği ise ileri artıyor. Dolayısıyla eğer inşaat yazacaksan gelme ihtimali var ama bilgisayar yazacaksan gelmez diyebiliriz. Tercihleri ise şöyle yapmalısın ilk 2-3 sıraya "mucize" olacak bölümleri yaz sallıyorum sıralaman 45k ise 30-35k bölümleri yaz. Arkasına bir kaç tane 35-45k yaz sonra sıralamana yakın bölümleri yaz en sona ise 1-2 tane sıralamanın gerisinde kesin girebileceğin bölümleri yaz.

Yazmak istediğin bölümün sıralamalarına bak örneğin inşaat mühendisliği son yıllarda düşüşte her sene 5K-10k geriye atan bölümler var aynı şekilde bilgisayar mühendisliği ise ileri artıyor. Dolayısıyla eğer inşaat yazacaksan gelme ihtimali var ama bilgisayar yazacaksan gelmez diyebiliriz. Tercihleri ise şöyle yapmalısın ilk 2-3 sıraya "mucize" olacak bölümleri yaz sallıyorum sıralaman 45k ise 30-35k bölümleri yaz. Arkasına birkaç tane 35-45k yaz sonra sıralamana yakın bölümleri yaz en sona ise 1-2 tane sıralamanın gerisinde kesin girebileceğin bölümleri yaz.

Teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı