Üniversite Tercihleri Konusunda Destek

Heisenberg

Kilopat
Şimdi LYS sınavının da bitmesiyle öğrencilerin yeni stresi tercihler. Bende zamanında tercih için çokça ter dökmüştüm. Herkesin ağzından bir şeyler kapmaya çalışıyorsun da aslında işler hiçte düşündüğünüz gibi işlemiyor. Kendi tercihlerinizi yine kendiniz yapacaksınız.

Tercihler konusunda önerilerimi sıralıyorum:

- Özel üniversite yazmaktan çekinmeyin. Genellikle herkes korkar özel yazmaktan. Burs filanda kesmezler şehir efsaneleri artık çeşitli düzenlemeler var.

-Tercihlerinizi yazarken kesinlikle üniversite hakkında bilginiz yoksa yazmayın. En azından biraz araştırın yoksa pişman olursunuz. Dört duvar arasında kalma ihtimaliniz de var sonuçta yada ilk okul bahçesi gibi bir kampüs'ünüz de olabilir.

-Televizyonlarda yeni açılan bölümler hakkında o bölümün profesörleri bilgiler veriyor onları takip etmeye çalışın. Yeni bölümleri araştırmaktan korkmayın. İş imkanlarına bakın.

-Benim en önemsediğim mesele, okulları mutlaka gezin. Herkesin imkanı olmayabilir ama her gün birkaç üniversiteye giderek 5 günde 10-12 üniversiteyi gezseniz tercihler konusunda kafanızdaki soru işaretleri azalır. Onuda mı yapamadınız ahizeyi kaldırın ve okulu bir zahmet arayın. Sorun.

-Bir de tercihlerde kolaylık olması amacıyla yapılmış siteler var onlara da göz gezdirin. Kitapçıkta boğulabilirsiniz. Tercih.tv bu konuda iyidir buradan tercihleriniz için listeler filan oluşturup bölümleriniz hakkında üniversiteler olsun genel bilgiler bulabilirsiniz.

Linki de vereyim: YGS-LYS Tercih Rehberiniz Tercih.tv

Sonrada tercihleri yapar yollarsınız. Gerisini artık düşünmeyin. Bu arada sorularınızı başlık altında paylaşın yardımcı olmaya çalışırız.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı