YKS'den sonra ÖSYM tercihleri ile yurt dışı üniversite önerisi

serdar1986

Decapat
Daha fazla  
YKS sınavından sonra birçok öğrenci elbet de devlet üniversitelerin de lisans veya ön lisans okumak ister, ya da imkanları ölçüsünde Türkiye de özel bir üniversite de bir program okuyabilir. Ama bazı arkadaşlarımız ise ÖSYM YKS tercih kılavuzunda yer alan Türkiye anlaşmalı ya da Türkiye'nin kendi kurduğu yurt dışı üniversitelerinden hangilerini tercih edersiniz?

50309295-cea5-434d-b8f9-6959170e6bb1-or.jpg

Bence ona bağlı kalmayın sizin arzu ettiğiniz üniversitenin alım şartlarına göre istediğiniz bir üniversiteye tercih yapın zira YKS'den başvuru yapınca da balkan ülkelerindekiler hariç neredeyse hepsi ek sınav ve/veya mülakat yapıyor. (Gerçi ÖSYM'nin anlaşmalı olduğu kurumlar hem değişiyor hem bazı yıllar çıkmıyor bu sene kılavuza baktınız mı?)

Bence ona bağlı kalmayın sizin arzu ettiğiniz üniversitenin alım şartlarına göre istediğiniz bir üniversiteye tercih yapın zira YKS'den başvuru yapınca da balkan ülkelerindekiler hariç neredeyse hepsi ek sınav ve/veya mülakat yapıyor. (gerçi ÖSYM'nin anlaşmalı olduğu kurumlar hem değişiyor hem bazı yıllar çıkmıyor bu sene kılavuza baktınız mı?)

Türkiye'nin yurt dışında açtığı üniversiteler tercih edilmeli bence haricinde anlaşmalı olduğu diğer yurt dışı üniversiteler hem çok pahalı hem de akademik düzeyde yabancı dilde eğitim alıyorsun.
Puan derken mesela Kazakistan da Ahmet yesevi üniversitesi var Türkiye'nin kendi üniversitesi harc ücretsiz ama bazı koşullar dahilinde
Bence ona bağlı kalmayın sizin arzu ettiğiniz üniversitenin alım şartlarına göre istediğiniz bir üniversiteye tercih yapın zira YKS'den başvuru yapınca da balkan ülkelerindekiler hariç neredeyse hepsi ek sınav ve/veya mülakat yapıyor. (gerçi ÖSYM'nin anlaşmalı olduğu kurumlar hem değişiyor hem bazı yıllar çıkmıyor bu sene kılavuza baktınız mı?)

Kazakistan da Ahmet yesevi üniversitesi olabilir.

Türkiye'nin yurt dışında açtığı üniversiteler tercih edilmeli bence haricinde anlaşmalı olduğu diğer yurt dışı üniversiteler hem çok pahalı hem de akademik düzeyde yabancı dilde eğitim alıyorsun.
Eğer yabancı diliniz yurt dışı eğitimi için yabancı diliniz yeterli değilse zaten tercih etmeyin zira dersler Türkçe bile olsa (ki o da bazı üniversiteler hariç zor zaten onların kalitesi de bizimkilerden hallice) akademik yayınlar (gerçi kendinizi geliştirmek için araştırma yaparsanız bu yine geçerli olacak) yabancı dil olacak.

E orası zaten bizim (sayılır) onun yerine Ankara'dakine gidin daha iyi.

Eğer yabancı diliniz yurt dışı eğitimi için yabancı diliniz yeterli değilse zaten tercih etmeyin zira dersler Türkçe bile olsa (ki o da bazı üniversiteler hariç zor zaten onların kalitesi de bizimkilerden hallice) akademik yayınlar (gerçi kendinizi geliştirmek için araştırma yaparsanız bu yine geçerli olacak) yabancı dil olacak.

E orası zaten bizim (sayılır) onun yerine Ankara'dakine gidin daha iyi.

Kankam buradakilere gitmem mümkün değil :)

akademik düzey yabancı dilde eğitim alıyorsun.

Yeni bir dil öğrenmek zorundasın "yurt dışında" okumak istiyorsan, değil mi? Gözünü yabancı dil korkutuyorsa veya ingilizcen yoksa hiç girişme, boş ver.

[/QUOTE]
Kazakistan ile Türkiye arasında eğitim anlamında bir fark yok. Ha Türkiye de okudun ha Kazakistan da. Hem Kazakistan da okuyacağın üniversite sayesinde network anlamında sadece Kazak firmalar ile çalışma ve kendini tanıtma fırsatı bulursun. (Tıp gibi bir bölüm okumuyorsan) Buda seni Kazakistan'dan daha iyi hayat koşulları olan yerlerde iş bulmana yardım sağlayamaz. Bu arada ben Kazakistan gibi asyanın ortasında bir yerde yaşamak istemem açıkcası, şehirlerin gelişmişliğini de kötü buluyorum. Maaş ve iş imkanları anlamında iyi değil zaten. Kazakistan da okuyup Türkiye de çalışmak gibi bir amacın varsa sil o amacı aklından, kesinlikle Türkiye de oku.

Buradakilere gidemiyorsanız yurt dışı daha büyük sorun olmalı aslında.

Ne gibi sorun olacak ki :)
Akademik düzey yabancı dilde eğitim alıyorsun.

Yeni bir dil öğrenmek zorundasın "yurt dışında" okumak istiyorsan, değil mi? Gözünü yabancı dil korkutuyorsa veya ingilizcen yoksa hiç girişme, boş ver.

Akademik düzey yabancı dilde eğitim alıyorsun.

Kardeşim çok güzel özetlemişin paylaşımın için teşekkür ediyorum. Benim oraya gitmemdeki amaç iş bulmak için değildir yıllardır bir otel de özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım 36 yaşına gireceğim bu saatden sonra bizde biliyoruz meslek edinme derdin de değilim kendimi geliştirmek istiyorum dil ve kültürleri farklı insanlar ile iletişim halinde olmak ve ufkumuzu genişletmek istiyorum merak etme 2010 yılında ben zaten Azerbaycan da lisans eğitimi aldım ama yarıda bıraktım. Zaten Türkiye de lisans mezunuyum gerçi mezun olduğum alan da iş bulamadım. Pek de bu yaşdan sonra mümkün gözükmüyor şöyle bir şey olsaydı ben 19-20'li yaşlarda olsaydım hedef belirlemek ve meslek edinmek için Kazakistan'ı tercih etmezdim ayrıca turizmciyim de buralardaki insalarla kontak kurmak ve farklı amaçlarım var. Ayrıca her sene yaz dönemin de sezonda Antalya da çalışıyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı