Üniversitede Kozmoloji ve Eğitim

BooMhEADsHOT

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhabalar...

''Kozmoloji'' , ''Astrofizik'' gibi alanları üniversitede hedefliyorum. Tecrübeli olan veya bilgisi olan arkadaşlar gelecekte ne gibi meslekler edinebileceğimi, üniversite ve bölüm önerisi konusunda yardım edebilir mi acaba ?
Şu an 11. sınıfa geçmiş bulunmaktayım. Birçok kişi uzay bilimleri ile ilgili bölümlerle ilgili hoş şeyler söylemiyior ve kafam karışıyor benim de. Yardım ederseniz çok sevinirim...

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet malesef sadece kozmoloji, astrofizik değil fizik, kimya, biyoloji ve matematik bölümleri hakkında da hoş şeyler söylenmiyor. Bunun nedeni de Türkiye'de iş bulunmamasıdır. Yani iş bulunmaması da yatarak, çok çabalanmadan para kazanılmadığından dolayı. Yani eğer para kazanmak istiyorsan yüksek lisans filan yapacaksın, yurtdışına gideceksin daha sonra ülkeye gelip bir şirkette veya akademide kalacaksın. Yani bunun için fazla çalışman gerekiyor. Ama eğer çok çalışmam diyorsan ki çoğu kişi böyle yapıyor ancak liselerde öğretmen olursun. Zaten durumu biliyorsun atamalar bile problem. Kozmoloji gibi uzay bilimlerine en yakın bilim dalı Fizik. Yani Fizik'in bir alt dalı olarak gelişmişlerdir daha sonra ayrı bir bilim dalı olmuştur. Emin değilim ama Ankara Üniversitesi'nde galiba iyi eğitim veriliyor. Tam emin değilim ama bölüm için olanaklar geniş diye duymuştum. Ama benim fikrimi sorarsan, Fizik bölümü okuyup daha sonra okul bitince akademide kalmaya çalışmak. Türkiye'nın buna çok fazla ihtiyacı var. Temel bilimler olmadan mühendisler bir şey yapamaz yani geliştiremezler çok fazla. Bir çizgiye kadar gelişirler mühendisler -ülkemizde- ama temel bilimler gelişmezse bir yerden sonra tıkanırlar. Dünya'da gerçekleşen gelişmeler ülkemizi iyileştirmez. Bu yüzden de Fizik, Kimya, Biyoloji gibi bilimlere yönelmeliyiz.

Akademide kalırsan daha yararlı olur. Çünkü öbür türlü çok fazla iş olanağı da yok. Eğer akademide kalırsan mesela kozmoloji üzerine yüksek lisans yapabilirsin. Üniversitelerde 3. sınıftan sonra program seçimi var sanırım. Olmasa bile seçmeli derslerden kozmoloji derslerini alabilirsin. Okullar zaten çoğu zaman çok geniş davranıyorlar. Okulu bitirince illaki kuantum mekaniği üzerinde, klasik mekanik veya elektromanyetizma üzerine çalışman gerekmiyor. Bunların da bir sürü alt çalışma alanları var tabi ki. Kozmoloji üzerine yüksek lisans yapabilirsin ve çok daha araştırabilirsin. Yani Fizik bölümü okumuş olursun ama aynı zamanda Kozmolog da olabilirsin belki. Yani bilgi anlamında söylüyorum. Zaten Kozmoloji de okusan Fizik derslerini alıyorsun. Zaten Kozmolog olsan yapabileceğin şeyler ya üniversitede kalmak ya da yurtdışındaki şirketlerde çalışmak. Aslında yurtdışındaki üniversitelerde de çalışabilirsin tabi ki.

Bu kadar uzun yazmamın sebebi gerçekten fizik bölümü hiç seçilmiyor ve YÖK malesef 31 Fizik bölümünü kapattı. Sadece 530 öğrenci alınıyor. Bunların bir kısmı başka bölüme geçiyor 1-2 sene sonra - zor diye tabi ki- diğer bir kısmı da iş bulamıyor , bir kısmı şirketlerde çalışıyor derken akademiye çok az kişi kalıyor. Önü açık meslekler istiyorsan al sana bu işte. Bunun bir sınırı yok. Merak ettiğin sürece yaşayabilen bir meslek. Eğer başka bir sorun olursa da yanıtlamaya çalışırım. Ayrıca Bilim kısmında bir arkadaş da buna benzer konu açmıştı ona da bakabilirsin.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı