Üniversitede ne okunur?

Shwex04

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, şu anda 11. sınıfa geçmeye yakın bir lise öğrencisiyim. Okuduğum lisenin dilimi 9-10 arasında. İyi bir liseye gidiyorum denebilir. Sorum şu:
Acaba EA mı sayısal mı seçmeliyim? Şu anda sayısal seçip yazılımdan gidebilirim, yazılım bilgim var lakin iyi ünilerin puanları, yüzdelikleri çok yüksek gözüküyor ve iyi bir üniversitede okumak istiyorum. Çocukluğumdan beri tarihe çok ilgi duymuşumdur. Sınavda da ODTÜ-Boğaziçi gibi üniversitelerin tarih bölümlerini kazanabileceğimi düşünüyorum ama işsiz kalmaktan korkuyorum. Yabancı dilim de oldukça iyi, Almanca ve İngilizce görüyorum. Felsefeye de ilgi duyuyorum. Sizce nasıl bir bölüm tercihi yapabilirim?

Son düzenleme:
Ben lisede sayisal ogrencisiydim. Bir sene mezuna kaldim, onda da sayisal hazirlandim. Su an universiteye girdikten sonra is hayatini ve okunan bolumun zorlugunun ogrenciye etkisini daha iyi gorebiliyorum. spesifik olarak fen bilimlerine, elektrik elektronige veya bilgisayar donanimina ilgin yoksa esit agirlik secebilirsin. bahsettigin iyi universitelere sayisaldan girmek cok zorlasti. Esit agirliktan saglam matematik netleriyle girersin. Yazilim alanina artik her sektorden insan gecis yapiyor. Ben olsam muhtemelen bogazici yonetim bilisim sistemleri kazanmaya oynardim. Bana kimse lisedeyken istedigim bolumlerin derslerine bakmami onermemisti. Bence bu cok onemli. Spesifik olarak ders iceriklerine bak. Mumkunse ders videolarini izle. Son olarak da onerim belli universite bolum mezunlarinin hangi sektorde hangi isleri yaptigini linkedinden arastir. kariyer basamaklarini incele. Umarim her sey gonlunce olur sevgiler.

Merhaba, şu anda 11. sınıfa geçmeye yakın bir lise öğrencisiyim. Okuduğum lisenin dilimi 9-10 arasında. İyi bir liseye gidiyorum denebilir. Sorum şu:
Acaba EA mı sayısal mı seçmeliyim? Şu anda sayısal seçip yazılımdan gidebilirim, yazılım bilgim var lakin iyi ünilerin puanları, yüzdelikleri çok yüksek gözüküyor ve iyi bir üniversitede okumak istiyorum. Çocukluğumdan beri tarihe çok ilgi duymuşumdur. Sınavda da ODTÜ-Boğaziçi gibi üniversitelerin tarih bölümlerini kazanabileceğimi düşünüyorum ama işsiz kalmaktan korkuyorum. Yabancı dilim de oldukça iyi, Almanca ve İngilizce görüyorum. Felsefeye de ilgi duyuyorum. Sizce nasıl bir bölüm tercihi yapabilirim?
Yabancı dilin iyi ise üstüne bir iki dil daha ekleyip tarihten gidebilirsin. Boğaziçi ve Odtü bu konuda sana iş bulduracaktır. Yüksek Lisans ve Doktoranı yurt dışında yapma imkanı da elde edebilirsin. Felsefe bölümü ağır ve iş olanağı tarihe göre zor.

Yazılım zor bir iş. İyi bir matematiksel zeka istiyor ve seni bunaltabilir. Tabi senin ilgi düzeyini bilemem.

Geri
Yukarı