Üniversitede öğretim üyesi olmak zor mu?

Neden torpil yapsınlar ki?
Hocam ben üniversiteyi 2 hafta önce bitirdim ve bu süre zarfında bölüm başkanı hocamla defalarca kez konuştum. Araştırma görevlisi ya da öğretim üyesi olmak istediğimi söyledim ve 2 yıl yüksek lisans yapınca hemen alırlar mı diye diye sordum bana direkt olarak dediği şey şu:
"Kendine deneyim katmak istiyorsan 2 yıl daha okursun ama atanma durumu amcan veya dayın yoksa imkansız. Geçen yıl sınavda 60 alan kızı atadılar 80-90 alan öğrencilerimi elediler."

Hocam ben üniversiteyi 2 hafta önce bitirdim ve bu süre zarfında bölüm başkanı hocamla defalarca kez konuştum. Araştırma görevlisi ya da öğretim üyesi olmak istediğimi söyledim ve 2 yıl yüksek lisans yapınca hemen alırlar mı diye diye sordum bana direkt olarak dediği şey şu:
"Kendine deneyim katmak istiyorsan 2 yıl daha okursun ama atanma durumu amcan veya dayın yoksa imkansız. Geçen yıl sınavda 60 alan kızı atadılar 80-90 alan öğrencilerimi elediler."

Kim daha becerili biri varken neden amcası/dayısı olan bir kişiyi alsın ki? Bunlara not veren kişiler öğretim üyeleri diye biliyorum. Garip geliyor... 🧐

Aslında olabilir ama niye getirsin? Eğitim verecek sonuçta.

Türkiye'de sistem böyle işliyor. Ya ayak durduracaksın ya da ezileceksin. Bir ihtimal daha var sisteme karşı çıkacaksın ki bunu da gerçekten yapanların oranı %1 belki de daha az.

Sürüyle donanımlı genç eleniyor maalesef daha birkaç hafta önce sürüyle hak eden genci elediler 60-65 alan kişileri atadılar.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Elimize robot vermişler gibi. Daha doğrusu; "Google asistan ve Siri gibi netten bulduğu kaynağı okuyan..." gibi bir şeyden mi söz ediyoruz?

Söyleyeyim mi? Derse giriyorlar, ilk 20 dakika boş muhabbet, ego tatmini, geri kalan zamanda slayt açıp orada olanları okutturma, izlettirme. Bu yani. Genel anlamda böyle. İyiler de vardır gerçekten hakkını veren ama onlar nadirdir. Genel önemli.

Son düzenleyen: Moderatör:
Söyleyeyim mi? Derse giriyorlar, ilk 20 dakika boş muhabbet, ego tatmini, geri kalan zamanda slayt açıp orada olanları okutturma, izlettirme. Bu yani. Genel anlamda böyle. İyiler de vardır gerçekten hakkını veren ama onlar nadirdir. Genel önemli.

Egolu da var, öz güvenli de. İkisinin arasında önemli bir fark olduğunu düşünüyorum. Dediğiniz gibi; genel önemli. Usta-çırak ilişkisi vazgeçilemez.

Geri
Yukarı