Rehber Üniversitede Windows sistemler için Eduroam'a bağlanma

Merhaba sosyal.

Üniversitenizin eduroam ağına bağlanırken çeşitli sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi doğru girdiğiniz halde "bu ağa bağlanılamıyor" gibi hatalarla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunu Secure W2 isimli program ile çözeceğiz.

Eduroam nedir?
Education roaming kelimelerinin birleşiminden oluşan eduroam, dünya genelinde güvenli ve şifrelenmiş bir kablosuz internet sunan hizmettir. Bu ağa kurumsal olarak giriş yaparsınız. Eduroam hizmetini kullanmak istiyorsanız, kurumunuzun bu hizmeti destekleyip desteklemediğini öğrenmeniz lazım.

Secure W2 ile Eduroam'a bağlanma aşamaları
  • Öncelikle aşağıdaki linkten Secure W2 programını indirin.
  • Programı açın ve karşınıza çıkan ekranda Türkçe seçeneğini seçip, "OK" butonuna tıklayın.
  • İleri deyip, lisans sözleşmesini kabul edin.
  • Kurulacak bileşenleri seçerken sizde sadece TTLS seçili olacak, diğer tikleri de işaretleyin. Sonrasında "Kur" butonuna tıklayın.

1699093785201.png

• "Kur" butonuna tıkladıktan sonra kurulumu gerçekleştirecek, ardından sizlerden kullanıcı adı ve şifrenizi isteyecek. Buradaki alan kısmını boş bırakıyorsunuz. Üniversitenizin yayınladığı eduroam rehberine göre buraya kullanıcı adı ve şifrenizi giriyorsunuz.

1699093909838.png

• Kullanıcı adı ve şifrenizi girdikten sonra eduroam ağına bağlantınız sağlanmış oluyor.
Yaşadığınız, yaşayacağınız sorunları belirtebilirsiniz. İyi sosyaller.

Dosya Ekleri

• 1699093712328.png
    1699093712328.png
    11,2 KB · Görüntüleme: 18
  • 1699093779895.png
    1699093779895.png
    77,4 KB · Görüntüleme: 18
Bizim üniversitede bunun olup olmadığını ben nasıl anlayabilirim? Bir Student ağı var ama 16 Mbps bile göremiyoruz neredeyse.

Okan Üniversitesi bu arada.

Üniversitenizde eduroam ağı var. Öğrenci işleriyle etkileşime geçip kullanıcı adı ve şifrenizi almak konusunda yardım alabilirsiniz.

Bazı üniversitelerde doğrudan bağlanıyor ama bazıları için program veya profil kurmak gerekiyor. macOS, iPadOS ve iOS ile şununla uğraşmak istemediğim için sürekli olarak sınırsız mobil veri paketimi paylaşıyordum. Hız olarak 200-300 Mbps yeterli geliyordu. :D

Apple sistemlerde profil yüklenerek, kullanıcı adı ve şifre ile uğraşmadan direkt bağlantı sağlanılıyor. Windows sistemlerde ise olası sorunları Secure W2 ile çözebiliyoruz.

Apple sistemlerde sertifika yüklenerek, kullanıcı adı ve şifre ile uğraşmadan direkt bağlantı sağlanılabiliyor.
Evet, üniversite sitesinde belirtiliyordu ama onunla da uğraşmak istemedim. macOS için yine profil kurulmasını istiyordu ve derste bununla uğraşmak vakit kaybettirecekti. Bir yerde internete ihtiyacım olduğunda mobil veri paketimi kullanmak çok daha kolay geliyor. Wi-Fi ağına bağlanmak için bir sürü ayar gerekmesi çok sinir bozucu açıkçası. Bir kere ayarladığınızda yeniden uğraşmanız gerekmiyor ama ilk defa ihtiyacınız olduğunda gerçekten vakit kaybettiriyor.

Son düzenleme:

Üniversitenizde eduroam ağı var. Öğrenci işleriyle etkileşime geçip kullanıcı adı ve şifrenizi almak konusunda yardım alabilirsiniz.

Apple sistemlerde profil yüklenerek, kullanıcı adı ve şifre ile uğraşmadan direkt bağlantı sağlanılıyor. Windows sistemlerde ise olası sorunları Secure W2 ile çözebiliyoruz.
Evet varmış ama 16 Mbps bile olmaması normal mi?

Geri
Yukarı