Üniversitenin başlangıcında neler yapılmalı?

Relax44

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba üniversite gideceğim neler yapmalıyım neler yapmamalıyım sınıfları nasıl bulacağım bilenler yazabilir mi?

Okulun başlamasına son 1-2 hafta kala bölümüzün internet sitesinden ders programı duyurulur. Tek bir sınıfta ders görmezsiniz. Her dersinizi farklı farklı sınıflarda görebilme ihtimaliniz var yani tek sınıfta bütün derslerini görmezsiniz lisedeki gibi. Yapmanız gereken şey ise ilk günden herkesle samimi olmayın derim ve hocalarınızın derste işleteceği kitapları alın, her dediğini direkt almayın. Üst sınıflara sorabilirsiniz.

Sonradan aklıma geldi, ekleme yapmak isterim: Üniversitenizde kredi kartı, indirimli kitap, indirimli dil kursu satmaya çalışanlar olacak. Onların hiçbirine aldırış etmeyin, kesinlikle cevabınız hayır olsun. Sizi kandırmaya çalışırlar, bunlara inanmayın derim. İndirimli dil kursu ve kitaplardan başı yanan birçok öğrenci var. İnternette bunu aratarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz. İndirimli dil kursu, kitap sattığını iddia eden hiç kimseye aldırış etmeyin. Sonra karşınızda muhatap bulamazsınız. Kredi kartı satmaya çalışan banka çalışanlarına da aldırış etmeyin.

Öğrenci Bilgi Sistemi gibi bir sistem yok mu? Oradan ders kaydı yapılıyor, daha sonra ders programları belirleniyor. Derse gitmeden önce ders programına bakarsan zaten karşısına sınıf ataması yapılacak fakülte tarafından. En azından aşina olduğum birkaç üniversitede böyle.

Sınıfın ve bölümünle ilgili WhatsApp grupları içinde yer al. Bunlar iletişim için önem arz ediyor.

Sosyalleşmeye hazır ol. Eğer sosyalleşmek istiyorsan konfor alanından çıkmalısın.

Komik gelebilir ama ciddi ilişkiden uzak dur (özellikle ilk senede) 😃

Öğretim üyelerinin bulunduğu yerleri iyi öğren. Sınav kağıdıdır şudur budur ileride lazım olabilir.

Ayrıca sistemin nasıl işlediği hakkında daha ileri düzey sorular için fakülte içindeki öğrenci işlerinden yardım alabilirsin.

Karakterinizi, davranışlarınızı, hitabınızı bizler bilemeyiz. Nerede nasıl davranacağınızı biliyorsanız işiniz kolay olacaktır sadece bunu söyleyebilirim. Burada şunu yap bunu yapma gibi yönlendirmeler size artıdan çok eksiye itecektir ha bir durum oluşur, çözümleyemezsiniz onu sorun çünkü iki tarafında görüşünü bileceğiz bu durumda.

Ders programında derslerin önünde/sonunda derslikler yazar AXXX,2XXX gibi kodlanıyor örnek tabii sadece ama görünce dediğimi anlarsınız bu derslikler bulunduğunuz fakülte binasının koridor duvarlarında, merdivenlerin yanında ya da hemen karşısında bulunuyor. Eğer fakültenin girişinde güvenlik varsa onlarda yardımcı oluyorlar.

Eğer bölümünüzün sınıf grubu/topluluğu varsa WhatsApp, Telegram gibi uygulamalarda oradan direkt sorup yardım alabilirsiniz.

Öncelikle ilk hafta büyük bir heyecanla gidip seninle beraber boş yere gelmiş üniversite arkadaşlarını göreceksin. Çünkü çoğu hoca ilk hafta ders işlemez. Gittiğin zaman içeriyi iyice gez. Üniversitenin öğrenci bilgilendirme sistemi bulunur. O siteye giriş yaparak derslerin hangi sınıflarda işleneceğine bak ve o sınıfları bul. İlk ay ortamı bir izle. Hiç kimsenin yanına gidip bir başka hakkında "yorumda bulunma" yüksek ihtimalle sana soracakları ilk soru yurtta olup olmadığın. Yurttaki kişilerle arkadaşlık kurmaya çalışma çünkü onlar yurttan olmayan kişiler ile konuşmazlar. Bir sonraki hafta ders başladığında sınıfına git ve hocalarını çok dikkatli dinle. Yüksek ihtimalle ilk derste bilgili bir hoca sana üniversitedeki not sisteminin çalışma mantığını, devamsızlığı ve daha birçok detayı anlatacak. Bundan sonrasını da sen hallediver.

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE'a katılıyorum ayrıca bölümünüz nedir bilmiyorum ama en azından hukuk bölümü için eğer her gün okula gidip benim gibi not alacaksanız kitap bile almanıza gerek yok. Ben, son sene hariç, kitap yüzü açmadan bitirdim.
Bir diğer husus da her ne kadar suç olduğu her dersin hocası tarafından ilk derste belirtilmiş olsa da birileri ses kaydını alıp not diye sattığı notları okulunuzun adını, bölümünüzü Google yazıp "ders notları, sınav soruları" diye aratırsanız varsa ilgili kitapçıdan ders notlarını satın alabilirsiniz. Ama tahmin edebileceğiniz üzere en faydalısı her derse gitmek. Çünkü her dersin notu kitapçılarda olmuyor. Zaten sırf o yüzden son sene kitapları okumak zorunda kaldım.

Bir ekleme daha okulun yönetmeliğini oku. Sınavlara itiraz ve diğer birçok bilgiyi oradan öğrenebilir, daha bilinçli olursun. Özellikle sınava itirazda hak düşürücü süre var.

@Aslan Mert hocanızdan izin alarak derste ses kaydını siz açın ve Word'e yazın. Aklınızda daha kalıcı olur ve daha iyi öğrenirsiniz. Hem dinlemiş hem de yazmış olursunuz. Ayrıca sınav günü elinizde çalışacağınız kağıt olur. Ses kaydı almadan önce hocanızdan izin alın, izinsiz ses kaydı almak yasal suç. Sonradan sıkıntı olmasın.

Çok sonrasının bir işi ama komik bir husus daha var 🤣 OIS, olearn artık Online eğitim için ne kullanıyorsalar orada çok yararlı bulduğun içerikleri mezun olmadan önce cihazına kaydet yoksa sonra benim gibi mezun olduktan sonra "dur bir daha dinleyeyim" diye sisteme girmeye çalıştığında giremeyip şaşırma. Her gün, okula gitmeden önce öğrenci mailin olur, OIS sistemi olur, wp grubu olur kontrol et. Bazen dersler iptal oluyor sonra gene benim gibi o kadar yol gidip boş sınıfla karşılaşma 🤣

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı