Üniversiteye gitmek mantıklı mı?

Şu an ülkemizin durumunu az çok biliyorsunuz. Bu dönemlerde üniversiteye gitmek gerçekten mantıklı mıdır iş olanakları, maddi ve manevi geçim vs. açısından? Mezun olup da işsiz olan da az değil sanırım. En az 1 milyon genç işsiz diye biliyorum. Bir de teknolojinin hızla gelişmesi de üniversiteleri etkiler mi ki?
Öyle aman sevdiğin işi yap aman şu bu üniversiteye gidersen kesinlikle işsiz kalmazsın gibi saçma söylentilere kulak vermeyin. Talebi az ve rekabeti fazla olan herhangi bir bölümü seçmek işsiz kalma olasılığını çok arttırır. Bir bölümden ne kadar çok kişi mezun oluyorsa bir süre sonra o bölüme olan talep kapanacak ve işsizlik başlayacak doğal bir süreç bu. Makineler fabrikalarda insanların yerini alınca da aynısı oldu.

Seçeceğim bölümlerin çoğu mühendislik olacak.

Ben eylül'de başlayacağım çalışmaya. Sınava kadar çoktan bitirmiş olurum çalışmayı. O kadar sıralama yapmam zaten.

1 milyon değil 3.5 milyon işsiz var ki iş arayanları falan da dahil edersen çok daha fazla rakam akademiklink güzel bir video yapmıştı bununla ilgili bence seçeceğin bölüm çok üniversite gerektirmiyorsa gitme benim tavsiyem hani sosyalleşeyim diye gidebilirsin orası sana kalmış ama onun haricinde bir halta yaradığını düşünmüyorum şahsi fikrimdir. Ülkenin durumundan gayet belli oluyor.

Hocam iyi hoş diyorsun mantıklı ama geleceği garanti olmaz kültürlü olup işsiz olursan o kültür bir işe yaramaz.
Geleceğinizin garantisi hiçbir yolda yok maalesef. Üniversite dediğimiz insanı kilitleyen, zamanını çalan bir şey değil. İşler başka şekilde gelişirse bırakıp diğer yoldan gidebilir. Ama ilgisi olan alanda bir bölümde okumak her zaman avantajlıdır. Fotoğrafçılığa ilgisi olup gidip mühendislik okumasın zaten.

Öyle aman sevdiğin işi yap aman şu bu üniversiteye gidersen kesinlikle işsiz kalmazsın gibi saçma söylentilere kulak vermeyin. Talebi az ve rekabeti fazla olan herhangi bir bölümü seçmek işsiz kalma olasılığını çok arttırır. Bir bölümden ne kadar çok kişi mezun oluyorsa bir süre sonra o bölüme olan talep kapanacak ve işsizlik başlayacak doğal bir süreç bu. Makineler fabrikalarda insanların yerini alınca da aynısı oldu.

İleride büyük ihtimalle bilgisayar yazılım bilişim ve türevlerine de olacak aynısı.

Psikoloji veya halkla ilişkiler falan.

Onlar EA mühendisler MF ona göre girin sınava.

Geri
Yukarı