Üniversiteye ne zaman gidilmeli?

515538

Picopat
Mart ayında açık öğretim Lisesi'nden mezun olacağım ve bundan sonraki aşama üniversiteye gitmek. Yalnız ben üniversite sınavlarının isimlerini, hangi tarihte yapıldığı ve hatta kaç tane sınav olacağını bile bilmiyorum :D

Sınavlar hangi tarihte oluyor ve bu sınavlara bu yıl çalışırsam eylül ayında bir tane üniversiteye başlar mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer ders çalışma düzenin yoksa, bir disipline ayak uyduramayacağını düşünüyorsan, ileride o mesleği ömrün boyunca yapabileceğini düşünmüyorsan gitme. Ama eğer hedefin herhangi bir üniversite okumaksa illa kazanırsın.

YKS adı altında 2 farklı sınava gireceksin. Birincisi baraj sınavı 180 barajını geçersen 2 yıllık tercih hakkı kazanırsın; 200 barajını geçersen 4 yıllık bölümleri tercih hakkı kazanırsın ve bu sınav yanılmıyorsam haziran ayının bir cumartesi günü yapılır herkesin girmesi gereken zorunlu sınavdır. Hemen ertesi günü yani pazar günü ise alan sınavı yapılır yani sayısal (MF), eşit ağırlık (EA), sözel (TS) ve yabancı dil (DİL) alanlarından hangisine istiyorsanız ona girersiniz (istediklerinize başvuru yapıp ücretini ödemek zorundasınız). Daha sonra ilk sınavın %40, ikinci sınavın %60'ı alınarak ve lise mezuniyet ortalamanızdan çıkan not da eklenerek puanınız hesaplanır ve yaklaşık 1 ay sonra sınav açıklanır. Daha sonra tercih dönemi başlar. Sıralamanız ve puanınıza bakarak ve üniversitelerin taban puanları ve sıralamalarına bakarak hangi üniversitelere gidip gidemeyeceğinize bakarsınız ve sırasıyla göre tercih yazarsınız (benim tavsiyem kesinlikle sıralamaya bakın). Sonra tercihler açıklanır ve yerleştiyseniz harcınızı ödeyip ilgili üniversiteye kaydınızı yaptırırsınız ve eylül ayında üniversiteye başlarsınız. Eğer yerleşemezseniz seneye tekrar denemeniz gerek.

Bu ülkede üniversiteden sonra seni işe sokacak tanıdığın yoksa hiçbir zaman :)
Eğer ders çalışma düzenin yoksa, bir disipline ayak uyduramayacağını düşünüyorsan, ileride o mesleği ömrün boyunca yapabileceğini düşünmüyorsan gitme. Ama eğer hedefin herhangi bir üniversite okumaksa illa kazanırsın.

İş olanağı önemli değil. Okuyup avukat, doktor, mühendis, öğretmen vs. olmaya çalışmayacağım. İş olanağı için tavsiye vermeyin o yüzden.

Asosyal, bomboş bir hayatım var ve genelde çözüm olarak bana üniversiteye gitmemi tavsiye ediyorlar. Haklılar da. Başka türlü nasıl çevre edineyim. 5-6 yıldır yaşıtım birisiyle yüz yüze bile gelmemişim.

Tabi dandik bir yere de gitmek istemem. Okumaya değer bir yer olursa giderim.

Yalnız ben üniversite sınavlarının isimlerini, hangi tarihte yapıldığı ve hatta kaç tane sınav olacağını bile bilmiyorum :D

Sınav isimlerini bilmiyorum dedin ya işte orada yakınlaştık sende
Bende 2 gün önceye kadar ÖSYM'yi engelli insanların girdiği ayrı bir sınav falan sanıyordum.

Bundan sonra iyi bir yeri kazanamazsın muhtemelen.
Neden?
Sınav isimlerini bilmiyorum dedin ya işte orada yakınlaştık sende
Bende 2 gün önceye kadar ÖSYM'yi engelli insanların girdiği ayrı bir sınav falan sanıyordum.
Hiç merak edip araştırmadım üniversiteye nasıl girildiğini. Üniversiteye giderken para veriyor muyuz, beleşe mi okuyoruz o konuya dahi hakim değilim :D

İş olanağı önemli değil. Okuyup avukat, doktor, mühendis, öğretmen vs. olmaya çalışmayacağım. İş olanağı için tavsiye vermeyin o yüzden.

Asosyal, bomboş bir hayatım var ve genelde çözüm olarak bana üniversiteye gitmemi tavsiye ediyorlar. Haklılar da. Başka türlü nasıl çevre edineyim. 5-6 yıldır yaşıtım birisiyle yüz yüze bile gelmemişim.

Tabii dandik bir yere de gitmek istemem. Okumaya değer bir yer olursa giderim.

Kendi yapabileceğin işlere yönel kardeşim gerekirse el emeğinle bir şeyler üret onları sat.

Yeni konular

Geri
Yukarı