Ünlü İşlemci Tasarımcısı Jim Keller Intel’den İstifa Etti

Hocam bir de şu var 7 nm olması az güç tüketip daha iyi bir O.C performansı sunuyor bize.
10100 OC yapılmıyor ki, direkt ele :) Intel hala çarpan kilitlerini ısrarla açmıyor :)

Intel'in çarpan kilidini açma gibi bir derdi yok. Anakart meselesi de zaten bir ayrı, adam gibi O.C. Performansı için, Z serisi bir anakart + k ibareli işlemci, en az 5000 TL'ye mal oluyor.

İşte olay da bu AMD tarafında alıyorsun bir işlemci 3500 TL en kral soğutuculardan biris Wraith Prism geliyor soğutucu değiştirme ihtiyacın O.C yapmayacaksan gerek kalmıyor. Yanına alıyorsun üst düzey X570 bir anakart PCI Express 4.0 ile daha iyi bir deneyim yaşıyorsun.

Intel'in çarpan kilidini açma gibi bir derdi yok. Anakart meselesi de zaten bir ayrı, adam gibi O.C. performansı için, Z serisi bir anakart + K ibareli işlemci, en az 5000 TL'ye mal oluyor.
10. nesil için o bütçe bile az bence :) Hadi onu geçtim, 5000'e ikisini aldın diyelim. Peki ya nasıl soğutacaksın? 10700K ve üstü işlemcilerin hepsi stok halde bile 240mm soğutucu istiyor resmen, OC yapsan 360mm lazım ki en iyisi olması lazım. Yani 10. nesilin F/p ile hiçbir alakası yok. Zaten 9. nesil ile abartılı bir performans farkı yok.

İşte olay da bu AMD tarafında alıyorsun bir işlemci 3500 TL en kral soğutuculardan biris Wraith Prism geliyor soğutucu değiştirme ihtiyacın O.C yapmayacaksan gerek kalmıyor. Yanına alıyorsun üst düzey X570 bir anakart PCI Express 4.0 ile daha iyi bir deneyim yaşıyorsun.
AMD'de X570'e de çok gerek yok, PCIe 4.0 sana çok lazım değilse, alırsın B450M Pro4'ü :D. 3600X hatta 3700X'e kadar yolu var.
10. nesil için o bütçe bile az bence :) Hadi onu geçtim, 5000'e ikisini aldım diyelim. Peki ya nasıl soğutacaksın? 10700K ve üstü işlemcilerin hepsi stok halde bile 240mm soğutucu istiyor resmen, OC yapsan 360mm lazım ki en iyisi olması lazım. Yani 10. nesilin F/p ile hiçbir alakası yok. Zaten 9. nesil ile abartılı bir performans farkı yok.
Bir ara 10. nesil çıkmadan önce i7-10700K almayı düşündüm, Z serisi bir anakartı aldım, işlemciyi de aldım diyelim dedim, stok fan ile idare ederim dedim, TDP değerleri açıklandığı gün vazgeçtim. Intel alacaksam illa kendimi i7 almaya zorunlu gibi hissetiğim için, asla Intel işlemci alamayacağım, ama bana 3700X'de yeter 🤗.

4 tane işlemci modeli öne sürerek koca yarı iletken üreticisine batıyor ya da batabilir demek komikdir. Evet AMD son zamanlarda güzel ve sağlam ürünler çıkartıyor fakat unutmamak lazım ki Intel'in yaptığı yatırımlar büyük ve uzun vadeli.

Intel'in 11. ve özellikle 12. Nesil işlemcilerinden umutluyum.

Hocam bir de şu var 7 nm olması az güç tüketip daha iyi bir O.C performansı sunuyor bize.

Güç tüketimi ve ısı için doğru 7nm çok fark yaratıyor fakat OC performansında intel açık ara farkla önde şu an. Gelecek olan 3600 refresh bile tek çekirdekte 4.5 GHz'e çıkabiliyorken intel işlemciler çok rahat 5 GHz'i görüyor. (yani zaten kutudan 4.5 GHz'in üzerine çıkabilen bir AMD işlemci için en az 3800X gibi bir model almanız lazım ki zaten o modellere çıktığınızda fiyat olarak intel ile pek bir fark kalmamış oluyor.)

İntel fiyatlarını AMD seviyelerine çekse pazar payını hızla geri kazanır. Şu an anlamadığınız şey şu intel daha az işlemci satıyor olabilir ama sattığı her işlemciden daha fazla para kazanıyor. Pazar payının bir anlamı yok AMD 6 satıp 6 kazanırken intel 4 satıp 8 kazanıyor gibisinden düşünün.

4 Tane işlemci modeli öne sürerek koca yarı iletken üreticisine batıyor ya da batabilir demek komikdir. Evet AMD son zamanlarda güzel ve sağlam ürünler çıkartıyor fakat unutmamak lazım ki Intel'in yaptığı yatırımlar büyük ve uzun vadeli.

Intel'in 11. ve özellikle 12. nesil işlemcilerinden umutluyum.

4 Tane işlemci modeli sürdüm çünkü aklımdakiler bunlar diğer işlemcilerinde çok avantajları var mesela Threadripper serisi çekirdek sayısı ve thread sayısından ötürü animasyon yapımcıları gibi şirketler böyle yüksek çekirdekli serileri seçer. Anakartı her 2 nesilde bir değiştirmediği için büyük çoğunluk AMD seçiyor ve 4. nesil de AM4 soket olacağı içim kullanıcılarına değer veren bir şirket olduğunu biliyoruz. Intel'in yaptığı marifetleri sayarsak çarpan kilitleri çoğu işlemcisinde kilitli. 2 nesilde bir soket değişikliği. Thread ve çekirdek sayısında yokluk yaşarcasına azlık. Herkese hitap eden işlemcilerin üretilmemesi. Anlayacağınız Intel böyle bir yanlış yolda ilerlerse hisseleri daha da düşüp ayağı çukura girebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı