Ünversite okuyorum ama askerlik tecil olmuyor

Öğrenci işleri talep ettiğimde alma hakkım olan EK-C2 belgesini vermediği için suçlu, askerlik şubesi ise hem kendini güncellemediği için hemde internet üzerinden tecil başvurusu yapıldığında reddettikleri için suçlu. İki tarafta usulsüz iş yapıyor. Biraz önce arkadaşımla konuştum, aynı askerlik şubesine bugün o da gitmiş. Sadece kimlik isteyip EK-C2 çıkartıp tecil yapmışlar. Canları isteyince yapıyorlar istemeyince geri yolluyorlar sevdim bu işi

Başka bir askerlik şubesi ile görüşün belki onlar size yardımcı olmaya çalışır.

Sorun yaklaşık bir ay önce CİMER'e yaptığım şikayet sonucu çözüldü arkadaşlar. Konya Askerlik Şubesi'nin kabul etmediği E-Devlet'ten alınan öğrenci belgesinin kopyasını CİMER'e yazdığım şikayete ek olarak ekledim. Yazdığım şikayette Konya Askerlik Şubesi'nin usulsüzlük yaptığını belirttim, sorgusuz sualsiz tecil işlemim yapıldı.

Bu işlemi okulun yapması gerekmiyor mu arkadaş? Bende geçen sene DGS ile Kocaeli Üniversitesi girdim 31 Aralık 2019'da dolmuş sürem okulda uzatmamış. Daha 2 gün oluyor ama finallerim başlıyor Pazartesi günü ve 22 Ocağa kadar şubeye gidemeyeceğim. Şuan e-devlette en yakın askerlik şubesi gidin diyor.

Yeni askerlik tecil sistemi ile YÖK'de aktif olarak öğrenci gözüktüğünüz sürece otomatikman tecil olması lazım ama sistem daha oturmadığı için böyle sorunlar yaşanıyor sanırım. Ben geçen sene herhangi bir çözüme ulaşamadım, en son çare olarak CİMER'e şikayet dilekçesi yazdım ve bir ay sonra sorunum çözüldü. Ama Jandarma veya Polis çevirmesinde kimlik kontrolünde asker kaçağı gözüktüğün için derdini anlatamıyorsun. Sana tavsiyem; işlerin biter bitmez en yakın askerlik şubesine öğrenci belgenle gidip tecil için başvurman. Eğer askerlik şubesi pürüz yaratırsa benim gibi CİMER'e başvurabilirsin.

Geçen hafta Salı gittim öğrenci işlerine "senin askerlik şubesine gitmene gerek yok ben hallettim dedi." 10 gün içinde sisteme düşer dedi. 1 gün sonra baktığımda E-Devlette "2025 kadar tecil" yazıyordu. Allahtan fazla uğraştırmadılar.

Olması gereken düzen bu zaten. Geçen kış sistemde eksiklikler olduğu için ben öğrenci işlerinden halledemedim maalesef. Şimdi düzelmiş olmasına sevindim, en azından tecil sorunu yaşayan öğrenciler ben gibi günlerce uğraşmayacak.

@Max_Payne dostum son durum nedir? Öğrenci olmama rağmen bana da "Yoklama kacagi olarak aranmaktasiniz.e-Devlet Kapisi'ndan veya en yakin askerlik subesinden yoklama islemini baslatmaniz gerekmektedir." şeklinde bir mesaj geldi de.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…