Ünversite okuyorum ama askerlik tecil olmuyor

Max_Payne

Kilopat
Makaleler
4
Yer
Gürcistan - Rusya sınırı
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
İyi sosyaller,
Başıma gelen ve çözümü olmayan bu durumu sizlerle paylaşmak istedim. CİMER'e 4 gün önce şikayet yazdım ama dikkate alınmadı sanırım, ne yapmam gerekli arkadaşlar? Yazdığım şikayet;

"28 Ocak 1999 doğumluyum, 3 Eylül 2018 tarihinde Selçuk Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği bölümüne kaydoldum. Askerlik tecil sürem 2 Şubat 2019 tarihinde bitti ve sistemde olan hata nedeniyle 6 gündür askerliğimi tecil ettiremiyorum. Askerlik Şubesi'nden aldığım bilgiye göre 17 Eylül 2018 tarihinden sonra askerlik tecili için yeni sisteme geçilmiş, Lisans veya Yüksek Lisans öğrencisi olan öğrencilerin askerlik tecili bitmesi durumunda öğrenim gördüğü üniversitenin öğrenci işlerine gidilerek tecil durumu güncellenebiliyormuş. Öğrenci işlerine gidip 3 kere tecil başvurusu yaptım ama her seferinde tecil başvurum Askerlik Şubesi tarafından reddedildi. Yakınımda olan Konya Meram Askerlik Şubesi'ne gittiğimde fakülteden veya e-Devlet'ten aldığım öğrenci belgesini ısrarla kabul etmeyip EK-C2 türünden Öğrenim Durumu Belgesi istiyorlar. Öğrenci işlerinden EK-C2 Öğrenim Durumu Belgesi istediğimde ise askerlik tecil sistemi 17 Eylül 2018'de değiştiği için rektörlüğün karar alması nedeniyle bu belgeyi veremeyeceklerini, yeni sistemde tecil başvuruları öğrenci işlerinden yapılabildiği için EK-C2 belgesinin eski sistem işlerken verildiğini söylendi. Konya Meram Askerlik Şubesi aktif olarak Lisans öğrencisi olduğumu sistemden gördüğü halde EK-C2 belgesi olmadan işlem yapmayacaklarını belirtti. Ben 2 Şubat 2019 tarihinden beri yoklama kaçağı görünüyorum ve 4 gündür bu usulsüzlükle uğraşmaktayım. Öğrenci belgem ekte mevcuttur, gereğinin yapılmasını arz ederim."

Farklı şehirlerin askerlik şubesine giden arkadaşlarım E-Devlet'ten aldığı öğrenci belgesi ile tecil yaptırmış ama ben yaptıramıyorum. Fakülteden EK-C2 belgesi vermesi için ısrarda edemez oldum, aramızdaki iletişim tartışmaya dönmeye başladı. Askerlik şubesine polis veya jandarma GBT'me bakarsa durumu nasıl izah edeceğimi. bunun cezasının olduğunu sorduğumda oradaki memur çocuk kandırır gibi "Sen okuyorsun bişey olmaz, ceza meza yok!" gibisinden bir cevap aldım. Sadece benim değil, çevremdeki arkadaşlarımında tecili yapılmıyor. Askerlik şubesindeki müdür benim gibi 4000 kişinin olduğunu söyledi. Bu usulsüzlüğü nasıl düzeltirim arkadaşlar?

Saçmalık burada başlıyor, ben 2 yıllık myo bitirdim ve ardından tekrar başka bir bölüm kazanıp okumaya başladım sistem otomatik olarak 2022 yılına kadar tecil etti normalde böyle yapması gerekiyor sonuçta gittiğin okul özel değil devlet okulu normalde hiç birşey olmaz sonuçta sen okulda aktif dönemde ders alıyor musun? Alıyorsun seni gelipte kimse alamaz sen A okulunun öğrencisisin ve öğrenci belgen var aktif dönemde ders alıyorsun ve yoklamada ismin var bana kalırsa hiç birşey olmaz GBT sorgusuna girersende hiç birşey söyleme zaten öğrenci olduğun çıkar sorguda telaşta yapma askere alırlar diye sıkma canını boş yere.

Bu olayı senin düzeltmen duruma göre zor gözüküyor. Aynısına benzer bir şey başıma gelmişti BESYO okuduğum için parkur sınavları YGS'den sonra 1-2 ay sonra yapılıyor. O yüzden yoklama kaçağı gözüküyordum senin gibi öğrenci işlerinden aldığım belge ile düzelttim ama şuanda EK-C2 belgesi veremediklerini yazmışsın bu sorun senin tarafından çözülebilecek bir şey değilmiş gibi geldi bana maalesef ama dekanlığa yazacağın bir dilekçe ile eski sistemdeki EK-C2 belgesini talep edebilirsin. Ama bu söz konusu durumu reddebilirler. Ama bir şey olacağını sanmıyorum boşuna telaş yapmana gerek yok doğru şekilde öğrenimini gör.

Saçmalık burada başlıyor, ben 2 yıllık myo bitirdim ve ardından tekrar başka bir bölüm kazanıp okumaya başladım sistem otomatik olarak 2022 yılına kadar tecil etti normalde böyle yapması gerekiyor sonuçta gittiğin okul özel değil devlet okulu normalde hiç birşey olmaz sonuçta sen okulda aktif dönemde ders alıyor musun? Alıyorsun seni gelipte kimse alamaz sen A okulunun öğrencisisin ve öğrenci belgen var aktif dönemde ders alıyorsun ve yoklamada ismin var bana kalırsa hiç birşey olmaz GBT sorgusuna girersende hiç birşey söyleme zaten öğrenci olduğun çıkar sorguda telaşta yapma askere alırlar diye sıkma canını boş yere.
Dostum benim evime kağıt yolladılar yoklama kaçağısınız diye, arkadaşım şehirler arası yolculuk yaparken otobüsü jandarma durdurmuş GBT sorgusunda yoklama kaçağı gözüktüğü için tutanak tutmuşlar. Öğrenci olduğunu anlatmaya çalışsa da sistemde gözükmüyor öğrenci olduğun deyip ısrarla imzalatmışlar. Başka bi arkadaşımın evine jandarma gelmiş kaçak diye. 10 gündür önemsemiyordum ama iş ciddiye bindi.
Bu olayı senin düzeltmen duruma göre zor gözüküyor. Aynısına benzer bir şey başıma gelmişti BESYO okuduğum için parkur sınavları YGS'den sonra 1-2 ay sonra yapılıyor. O yüzden yoklama kaçağı gözüküyordum senin gibi öğrenci işlerinden aldığım belge ile düzelttim ama şuanda EK-C2 belgesi veremediklerini yazmışsın bu sorun senin tarafından çözülebilecek bir şey değilmiş gibi geldi bana maalesef ama dekanlığa yazacağın bir dilekçe ile eski sistemdeki EK-C2 belgesini talep edebilirsin. Ama bu söz konusu durumu reddebilirler. Ama bir şey olacağını sanmıyorum boşuna telaş yapmana gerek yok doğru şekilde öğrenimini gör.
Farklı fakültelerde okuyan arkadaşlarıma da EK-C2 vermeyeceklerini söylediler ama arkadaşlarım durumu anlattığında mağdur etmemek amacıyla belgeyi verdiler ve askerlik şubesi sorgusuz sualsiz 2025'e kadar tecil yaptı. Bizim fakültedekiler ezbere konuşup duruyor ısrarla vermiyorlar. Kafama takmak istemiyorum ama yarın bir gün GBT'me bakıldığında aynı şeyler benimde başıma gelecek. Uğraşmak istemiyorum

Öğrenim sürene çok yoksa kaçak olarak gözükmende bir sıkıntı yok. Ama daha çok varsa okulun bitmesine sorumluluk sende değil üniversitede. Her devlet üniversitesi tecil belgelerini göndermekle yükümlüdür Atatürk Üniversitesinde okuyorum böyle bir sorunla hiç karşılaşanı görmedim. CİMER e yazdıysan illaki ilgileneceklerdir. Sen üniversiteyi sıkıştır sürekli.

Öğrenim sürene çok yoksa kaçak olarak gözükmende bir sıkıntı yok. Ama daha çok varsa okulun bitmesine sorumluluk sende değil üniversitede. Her devlet üniversitesi tecil belgelerini göndermekle yükümlüdür Atatürk Üniversitesinde okuyorum böyle bir sorunla hiç karşılaşanı görmedim. CİMER e yazdıysan illaki ilgileneceklerdir. Sen üniversiteyi sıkıştır sürekli.
Üniversiteye 6 ay önce yerleştim, daha birinci sınıf bile değilim hazırlık okuyorum. Öğrenci işleri sistemden tecil etmek isteyince RED veriyorlar. Bu durumda EK-C2 vermeleri gerekli ama üniversitenin tapusunu istiyormuşum gibi tavır alıp ısrarla vermiyorlar.

Bir avukata danışıp okula nasıl göz dağı vereceğinizi konuşun. Sistem değişse bile askerlik şubesinin kendini güncellemesi zaman alabilir. Mantığın ve zamanın olmadığı yerler sonuçta askeri kurumlar. Burada önemli olan okulun kendilerine dava açılacağını anlaması. Çünkü olur da sizi gerçekten askere alırlar veya bir ceza keserlerse sorumlusu okuldur.

Hiç bir belge götürmedim. Oradaki görevli EK-C2 belgemi çıkarttı ve Tecil işlemini yaptı.

Yeni konular

Geri
Yukarı