Ürün İade Ederken Güncel Fiyatı Geri İsteyenler

tefnut

Decapat
İnsanların nasıl bu kadar bencil olabildiğini anlamıyorum. Yasalar bile olaya gayet etik ve mantıklı yaklaşırken alıcı her zaman haklıdır mentalitesi aşırı yaygın.

1000 dolara bir ürün aldınız; talep ve popülaritesi vs. arttı. Fiyatı 2000 dolar oldu. Veya kronik sorunlu damgası yedi ve kısa sürede değer kaybetti.(LG telefon flashbackları) İade durumunda her türlü 1000 doları geri alırsınız.

8000 TL ile bir ürün aldınız. Dolar yükseldi- rağbet arttı. Aldığınız şey 16000 TL'ye denk geldi. İade durumunda 8000 TL geri alı- yo yo tabii ki almazsınız. Çünkü tam bir rezalet ve mağduriyet söz konusu. Lanet olası fırsatçı sıtokçu federal satıcıların oyunu bu.
Acaba tersi olsaydı; yani ürün 4000TL'ye düşse güncel fiyatı iddiaa ederler miydi çok merak ediyorum.

Biri de çıkıp demiyor ki kardeşim senin satıcıya ödediğin para zaten pul olmuş, aradaki fark ağaçtan adamın eline mi düşecek ki sana geri verebiliyor?

Burada asıl demek istediğim sebebine bakılmaksızın aldığınız eşya değerini koruyacak veya kaybedecek diye bir kural yok. Madem değer kazanacağına eminsin bir düzine alıp paranı katlayabilirsin. Onun dışında ağlayanlar hak arayanlar sadece birilerinden para koparmaya çalışıyor benim gözümde.

Türk lirası değer kaybeden bir para birimi, dolar ise çok daha istikrarlı.
Ürünlerin bazıları gerçekten prim yapabilir, bu durumda satıcı mağdur edilmemelidir.
Ancak TÜİK bile ülkede enflasyon olduğunu kabul ediyor. Şu an yasalarımız öyle diye doğrusu budur diyemeyiz. Yanlışlar düzeltilmeli ve tüketici mağdur edilmemelidir.

İnsanların nasıl bu kadar bencil olabildiğini anlamıyorum. Yasalar bile olaya gayet etik ve mantıklı yaklaşırken alıcı her zaman haklıdır mentalitesi aşırı yaygın.

1000 dolara bir ürün aldınız; talep ve popülaritesi vs. arttı. Fiyatı 2000 dolar oldu. Veya kronik sorunlu damgası yedi ve kısa sürede değer kaybetti.(LG telefon flashbackları) iade durumunda her türlü 1000 doları geri alırsınız.

8000 TL ile bir ürün aldınız. Dolar yükseldi- rağbet arttı. Aldığınız şey 16000 TL'ye denk geldi. İade durumunda 8000 TL geri alı- yo yo tabii ki almazsınız. Çünkü tam bir rezalet ve mağduriyet söz konusu. Lanet olası fırsatçı sıtokçu federal satıcıların oyunu bu.
Acaba tersi olsaydı; yani ürün 4000TL'ye düşse güncel fiyatı iddiaa ederler miydi çok merak ediyorum.

Biri de çıkıp demiyor ki kardeşim senin satıcıya ödediğin para zaten pul olmuş, aradaki fark ağaçtan adamın eline mi düşecek ki sana geri verebiliyor?

burada asıl demek istediğim sebebine bakılmaksızın aldığınız eşya değerini koruyacak veya kaybedecek diye bir kural yok. madem değer kazanacağına eminsin bir düzine alıp paranı katlayabilirsin. Onun dışında ağlayanlar hak arayanlar sadece birilerinden para koparmaya çalışıyor benim gözümde.

Alırken bunu bilerek aldığın için herhangi bir şey iddia edemezsin.

Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir durum daha var. Ben 1000 liraya aldım ürün 2000 lira oldu, ben de bu ürünü iade edip yenisini almayı düşünen birisiyim(ürün sorunlu çıktı diyelim). Ben satıcıya "para istemiyorum bana ürünü yolla" dediğim zaman inatla olmaz illa sana 1000 lira atacağım diyor. Bu durumda satıcı beni mağdur etmiş oluyor bana ürünü yollasa ben gidip tekrar almak için güncel fiyatını talep etmeyeceğim.

Bence de mantıklı olanı tüketicinin ne verdiyse onu geri almasıdır. Fakat yasanın tanıdığı haklardan sıyrılmak için sadece parayı geri vermek isteyen satıcılara da göz yumulmaması gerekir. Mesela ayıplı mal halinde, tüketicinin belli seçimlik hakları var. Bunlardan biri ayıpsız benzeriyle değişim. Tabii ki şartları vs. var. Tüketici ayıpsız benzer istediği halde, satıcı ''fiyatı arttı'' diyerek bunu vermekten kaçınamaz. Piyasadaki dalgalanmaları takip ederek, alacağım şeyin 1 ay sonraki fiyatını kafaya takmak zorunda değilim tüketici olarak. Haklarım var, bana bunları vereceksin, vermekle yükümlüsün.

Onun dışında, dediğim gibi ne ödendiyse geriye alınan miktar da o olmalı. Fakat satıcı eğer ayıplı mal satmış ise, kusurlu veya kusursuz, bu malın geri verilmesi sonucunda da basiretsizliği dolayısıyla aradaki enflasyon farkını birazcık kapatmalı, böylece taraflar arasındaki menfaatler dengelenmeli.

Geri
Yukarı