Ürün kargoda hasar aldı

Ürünün kargoda hasar aldığı da belli değil bu durumda. Alıcı kişisi bilinçli veya bilinçsiz zarar vermiş olabilir veya elindeki yırtık olan başka bir havuzla değiştirmiş olabilir.
Alıcı sizin ürünü kutudan açarken video çekmiş mi mesela, kanıtlayabilir mi? Gerçi dolap uygulaması için bu önemsiz. İadeyi onaylayacaklardır çok büyük ihtimalle.

Hocam kendisi kargoyu açarken çekmiş mi bilemem ama hasarın videosunu gönderdi havuzun taban kısmında yırtık vardı. Şaşırdım kaldım. Alıcı yırttı desek boşuna hakkına girmeyeyim diyorum. Geriyede akla kargo geliyor. Malum günümüzde bir sürü dikkatsiz, top gibi fırlatan kargocular var. Alıcıda pek yırtıp üstüme atacak birinede benzemiyor. Çocuğu için almış ama tabii insanların işi belli olmaz.

Ürünü nasıl paketlediniz? Eğer alıcı alırken pakette sorun yoksa kargonun hiçbir kusuru yoktur direkt aradan sıyrılır. Ayrıca alıcının yapıp yapmadığını bilemezsiniz. Bu tür yerlerin kötü özelliği bu. Sizin bir kanıtınız var mı hasarsız gönderdiğinize dair? Öbür türlü alıcı iade ile parasını alır olan size olur.

Hocam havuzun şişirilmiş güncel hali var. Alıcının attığı videodaki gibi bir yırtık olsa göndermeden önce imkansız öyle bir fotoğraf çekmem. Çünkü şişmiyormuş. Şişmeyen şeyi nasıl şişirip satayım. Havuzu koydum poşete gittim kargoya. Poşetten çıkarttım görevli kargo poşetine koymamı istedi. Zaten kendiside hayattan soğmuş gibiydi. Sonra geri eve döndüm.

Alıcının kargoyu video kaydı ile açma ve hasarlı geldiyse kuryeye tutanak tutturma yükümlülüğü var diye biliyorum. @BilgisayarKurdu hocam daha iyi bilir.

Vallahi galiba videoya çekilmemiş. Ürünün fotoğrafını göndermesini istedim. Video attı. Videoda havuzun yırtık yerini gösteriyor. Şişiyor mu diye sordum. Hayır dedi.

Son düzenleme:
İş tamamen vicdanınıza kalıyor hocam. Çünkü hiç bir şekilde emin olunacak bir durum değil. Dediğiniz gibi çocuğuna almış olan birinin bilerek böyle birşey yapacağını düşünmüyorum ne diye uğraşsın böyle şeylerle. Ha belki kendileri kargoyu açarken falan yanlışlıkla yırttılar o olabilir. Ama bana kalırsa kargoda yaşandı durum. Herhangi ağır birşeyin altında falan kaldıysa çekip çıkarırken gitmiş olabilir gerçi öyle olsa dış pakette yırtılır içindeki havuz yırtılıp dışı sağlam kalmaz. Video olmadığı için sıkıntılı durum.

Hocam kendisi kargoyu açarken çekmiş mi bilemem ama hasarın videosunu gönderdi havuzun taban kısmında yırtık vardı. Şaşırdım kaldım. Alıcı yırttı desek boşuna hakkına girmeyeyim diyorum. Geriyede akla kargo geliyor. Malum günümüzde bir sürü dikkatsiz, top gibi fırlatan kargocular var. Alıcıda pek yırtıp üstüme atacak birinede benzemiyor. Çocuğu için almış ama tabii insanların işi belli olmaz.

Hocam havuzun şişirilmiş güncel hali var. Alıcının attığı videodaki gibi bir yırtık olsa göndermeden önce imkansız öyle bir fotoğraf çekmem. Çünkü şişmiyormuş. Şişmeyen şeyi nasıl şişirip satayım. Havuzu koydum poşete gittim kargoya. Poşetten çıkarttım görevli kargo poşetine koymamı istedi. Zaten kendiside hayattan soğmuş gibiydi. Sonra geri eve döndüm.

Vallahi galiba videoya çekilmemiş. Ürünün fotoğrafını göndermesini istedim. Video attı. Videoda havuzun yırtık yerini gösteriyor. Şişiyor mu diye sordum. Hayır dedi.
Hocam sizi anlıyorum da şimdi kargo kaynaklı olsa pakette hasar olması ve alıcının tutanak tutturması gerekirdi bu olmamış o yüzden kargodan olumlu bir şey çıkacağını zannetmiyorum. Ayrıca alıcının yapıp yapmadığını da tam kanıtlayamıyorsunuz. Yani ortada tam bir belirsizlik söz konusu ki bu durumda alıcı yanlısı davranıp zorunlu olarak iadeyi kabul ettirirler ki normalde de alıcı yanlısıdırlar zaten.

İş tamamen vicdanınıza kalıyor hocam. Çünkü hiçbir şekilde emin olunacak bir durum değil. Dediğiniz gibi çocuğuna almış olan birinin bilerek böyle bir şey yapacağını düşünmüyorum ne diye uğraşsın böyle şeylerle. Ha belki kendileri kargoyu açarken falan yanlışlıkla yırttılar o olabilir. Ama bana kalırsa kargoda yaşandı durum. Herhangi ağır bir şeyin altında falan kaldıysa çekip çıkarırken gitmiş olabilir gerçi öyle olsa dış pakette yırtılır içindeki havuz yırtılıp dışı sağlam kalmaz. Video olmadığı için sıkıntılı durum.

Vallahi benim vicdanım bir anneyi suçlamaya el vermez hocam. Sonuçta kızı için almış neden bilerek yırtsın. Kendiside dolap uygulamasında satış yapan biri. İletişime geçtim kendisi bir sıkıntının olmadığını, yama ile tamir ettireceğini söyledi. Böyle diyen bir anneyi nasıl suçlayayım.

Hocam sizi anlıyorum da şimdi kargo kaynaklı olsa pakette hasar olması ve alıcının tutanak tutturması gerekirdi bu olmamış o yüzden kargodan olumlu bir şey çıkacağını zannetmiyorum. Ayrıca alıcının yapıp yapmadığını da tam kanıtlayamıyorsunuz. Yani ortada tam bir belirsizlik söz konusu ki bu durumda alıcı yanlısı davranıp zorunlu olarak iadeyi kabul ettirirler ki normalde de alıcı yanlısıdırlar zaten.

Kendisi ile az önce konuştum. Bir sorun olmadığını, yama yaptırcaklarını söyledi.

Vallahi benim vicdanım bir anneyi suçlamaya el vermez hocam. Sonuçta kızı için almış neden bilerek yırtsın. Kendiside dolap uygulamasında satış yapan biri. İletişime geçtim kendisi bir sıkıntının olmadığını, yama ile tamir ettireceğini söyledi. Böyle diyen bir anneyi nasıl suçlayayım.

Kendisi ile az önce konuştum. Bir sorun olmadığını, yama yaptırcaklarını söyledi.
İyi hocam o zaman sevindim sizin adınıza hem durum çözüldüğü hem de öyle bir alıcı geldiği için.

İkinci el basit eşya alışverişlerini tüketici hakem heyeti gibi mecralara taşıyamazsınız.
Kargo şirketini şikayet de edemezsin, zaten yükümlülüğü kendinden atan bir sözleşme imzalatır.

Haliyle yapacak pek bir şey yok görünüyor. İkinci el uzaktan ticaretin problemi de bu zaten.

Geri
Yukarı