Ürün satmayan bakkala yasal olarak ne yapılabilir?

İdris Usta

Hectopat
Yer
Vergiye
Sizden bir konuda yardım isteyeceğim. Arkadaşlar bilirsiniz İstanbul'da halk ekmeği diye bir olay var. Bu ekmekleri belediye üretiyor ve ucuz. Ailem bu ekmeği tercih ediyor genelde. Fakat yakında şube olmadığı için uzun zamandır, bize yakın olan bakkaldan alıyorduk. Dün akşam annemi arkadaşlarıyla konuşurken duydum. O bakkala gitmemelerini, o gün içinde kendisi gittiğinde halk ekmeği almasına rağmen bakkalın kendisine belediyenin tedarik ettiği poşetten vermediğini, üstüne ekmek dışında alışverişlerimizi BİM gibi yerlerden yaptığımız için kendisine bakkalın hesap sorduğunu ve size bir daha ekmek satmıyorum deyip bakkaldan kovduğunu söyledi.

Ben bunları işittim. Biraz sinirlendim fakat akşam vakti uğraşmak istemedim. Sonrasında bu sabah, hiç ekmek kalmadığı için annem küçük kız kardeşimi bakkala ekmek almaya yolladı. Yine aynı beyin yoksunu 50 yaş bakkal abimiz küçük kardeşimi "Size ekmek yok!" diyerek eve yollamış. Bunun üzerine çok sinirli fakat aklım başımda bir şekilde bakkala gittim. Kapıda temizlik yapıyordu. Muhabbet edeyim, biraz konuşarak uzlaşmaya çalışayım dedim, yok. Tam bir yobaz çıktı bu biyolojik varlık. "Tamam o zaman bakkala girip, ekmeğimi alacağım, sen de tek kelime etmeyeceksin, sadece dağıtımcısın, ekmeği üretmiyorsun." dedim. İçeri girdim. Yobaz eşi de oradaydı. Bana önlerine geleni demeye başladılar, çünkü ben saygılı bir çocuğum, sesimi çıkarmam diye düşündüler. Ama çok sinirliydim.

Onlarda olmayan beyni kullanıp ne derlerse, cevap verip, susturdum. En son ekmek kasasına doğru hamle yaptım. 1,60 boyunda, sıska, yobaz amcamız elini önüme koyup sinirli konuştu. İttim ve "Sakın bana bir daha dokunma" dedim. Sonra ekmeği bırakıp annem ve kardeşime dedikleri hakkında konuşmaya başladım. Yobaz kadın olaylar sırasında hiç dükkanda olmamasına rağmen kocasını savunuyordu. Artık kendimi tutamayacak raddeye geldim. Sinirden gözlerim yaşlandı. O kelin bir tarafları kesin sakatlanacaktı. Bakkala 2 abi müdahale yaptı. Beni çıkardılar. Bu adam "Satmıyorum size bir şey, istediğin yere şikayet et" demeye başladı. Aynısını anneme de demiş. Ben bu biyolojik artığa yasal haklarımı kullanarak nasıl müdahale edebilirim? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Esnaf ve Sanatkar Odasına şikayette bulabilirsin? Bir arkadaşımın başına benzer bir olay gelmişti, bu şekilde çözdük. Ayrıca bir şey satmıyorsa kapatsın gitsin. Nedir bu yobazlardan çektiğimiz...

Şu sitedeki bilgiler sanırım yardımcı olabilir.

İstanbul Halk Ekmek A.Ş.

İstanbul Halk Ekmek A.Ş.

Bu arada sakinliğini korumakla çok büyük bir adım atmışsın, tebrik ederim. Bu tip insanlar dayak yemek için çok uğraşır, azıcık ittirince de "Nerede hakkımız, şikayet edeceğim seni polise." diye bas bas bağırırlar. Boş yere başını belaya sokmamakla iyi etmişsin. Umarım problem en kısa sürede çözülür. Hakkınızı aramaktan vazgeçmeyin.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı