Ürünlerin garanti kapsamına girmesi için belge şart mı?

Tamam saklayalım da, ben o faturanın nereye nasıl kaybolduğunu zaten anlamıyorum, o kadar malzeme aldım hepsinin faturası duruyor, kartınkini kaybetmişim, insanlık hali, bir kere kaybetmişik, aldığım firmayıda hatırlamıyorum ki yenisini isteyeyim de, faturada diretmenin anlamı ne, zaten kartın üzerinde sabit damga gibi cihaza özel seri no var, gittim MSI sitesinden ürün kaydı da yaptım, sorgulamada kartın 2 yıl garanti,si gözükürken illa ki fatura ver yoksa garantiye girmez demenin anlamı nedir? fatura üzerinde seri no bile yazmıyor ki zaten, başka kart göndersem direkt seri no ya bakıp bunun süresi dolmuş deyip geri gönderecekler zaten, bu olay işi yokuşa sürmekten başka birşey değil.

e ozaman dediğiniz gibi herşey sisteme bağlıysa benim kartın seri numarasına bakarak ne zaman, kim tarafından satıldığı ve fatura edildiği, buna bağlı olarak da fatura numarasının sistemde çıkması gerekir, o zaman neden işi yokuşa sürüyorlar?
Bir önceki mesajda sebebini söyledim.
"Faturada ne de garanti belgesi üzerinde ürünün seri numarası yazmamakta, bu da ayrı bir mesele... "
Demişsiniz. Faturada fatura numarası yazar ve ordan hangi seri numaralı ürün için düzenlendiği çıkar bulunur. Üzerinde yazmıyor diye serzenişte bulunacak bir durum yok.

Sistemden garanti kapsamında görmesi önemli değil. Faturasız alan vardır ama kabul edemez yasal olarak faturasız. Yasaları bilmiyorsunuz ezbere konuşuyorsunuz. Servise garanti kapsamında ürünü kabul edemez. Çünkü serviste ya ürüne değişim ya da iade vermeleri gerken bir durum çıkarsa, Faturayı geri almak zorunda tüketiciden devlet, Maliye talep ediyor. Herkes keyfine göre iş yaptırmaya alışık olduğu için kolayına gelen örneklerden bahsedip neden olmuyor benim işim diyor. Bence firmadaki çalışan hukuki süreç bakımından doğru olanı yapmış. Firmalara kızacağınıza yasaları yapan devlete yönelin. Firmalar bir çok konuda tüketiciyi mağdur edebiliyor doğru ama firmalar da kanun yapıcı değil.
@friedkin

"Faturada ne de garanti belgesi üzerinde ürünün seri numarası yazmamakta, bu da ayrı bir mesele... "
Demişsiniz. Faturada fatura numarası yazar ve ordan hangi seri numaralı ürün için düzenlendiği çıkar bulunur. Üzerinde yazmıyor diye serzenişte bulunacak bir durum yok.

Sistemden garanti kapsamında görmesi önemli değil. Faturasız alan vardır ama kabul edemez yasal olarak faturasız. Yasaları bilmiyorsunuz ezbere konuşuyorsunuz. Servise garanti kapsamında ürünü kabul edemez. Çünkü serviste ya ürüne değişim ya da iade vermeleri gerken bir durum çıkarsa, Faturayı geri almak zorunda tüketiciden devlet, Maliye talep ediyor. Herkes keyfine göre iş yaptırmaya alışık olduğu için kolayına gelen örneklerden bahsedip neden olmuyor benim işim diyor. Bence firmadaki çalışan hukuki süreç bakımından doğru olanı yapmış. Firmalara kızacağınıza yasaları yapan devlete yönelin. Firmalar bir çok konuda tüketiciyi mağdur edebiliyor doğru ama firmalar da kanun yapıcı değil.
E-fatura var işte normalde hemen çıkarılabiliyor milattan öncesinde değiliz ki gereksiz uğraştırmak için firmaların prosedürü bence. Yani eğer böyle bir durum varsa kabul edemeyiz demek yerine senin gibi böyle bir durum olursa değişim yapamayacağız o yüzden faturanızı bulun ya da e-fatura talep edin diyebilir.

E-fatura var işte normalde hemen çıkarılabiliyor milattan öncesinde değiliz ki gereksiz uğraştırmak için firmaların prosedürü bence. Yani eğer böyle bir durum varsa kabul edemeyiz demek yerine senin gibi böyle bir durum olursa değişim yapamayacağız o yüzden faturanızı bulun ya da e-fatura talep edin diyebilir.
E-faturayı bir ihtimal olarak söyledim. Her firma e-fatura arşiv sistemine kayıtlı değil.
Sonuçta fatura kaybetmemeye özen göstermek en garantisi maalesef hala bunlarla uğraşılıyor. Bu konuda firma ya da tüketiciler değil kanun koyucu sorumlu ve sorunlu.

Normalde belge şart ama örneğin Asus'da gerekmiyor. Siz teknik servise gönderdikten sonra 20 gün bekletip garantinizi iptal ediyorlar.

E-faturayı bir ihtimal olarak söyledim. Her firma e-fatura arşiv sistemine kayıtlı değil.
Sonuçta fatura kaybetmemeye özen göstermek en garantisi maalesef hala bunlarla uğraşılıyor. Bu konuda firma ya da tüketiciler değil kanun koyucu sorumlu ve sorunlu.
Tabi öyle ama bence yardımcı olunması gereken durumlarda oluyorlar kendinde yazmışsın hiç fatura falan sormadılar diye kaybetmese iyiydi tabi. Bence burada karşında ki çalışanın da tutumu yani biraz ben çok yerden faturasız değişim yaptım iade yaptım yardımcı oldular ya da genel bir bilgilendirme yaptılar çıktım gittim.

Normalde belge şart ama örneğin Asus'da gerekmiyor. Siz teknik servise gönderdikten sonra 20 gün bekletip garantinizi iptal ediyorlar.
nasıl yani, anlamadım, biraz açar mısınız.

Bu fatura kaybetmeden dolayı iptal edilen garantiler sonucu elde edilen şirket karlarının gayet ciddi seviyelerde olduğunu düşünüyorum, bu da bir ticari strateji olmalı.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı