Üst seviye AMD GPU serisi çıkınca RTX 4080 / 4090 fiyatları düşer mi?

XperiaTR

Kilopat
Yer
Ankara, Turkey
Daha fazla  
Merhaba RTX 4080 almayı düşünüyorum ancak 10k daha ekleyip 4090 mı almak daha mantıklı olur yoksa AMD RX 7900 XTX ve RX 7900 XT çıkınca 4080 ve 4090 fiyatları biraz düşer mi? Araştırmalarıma göre RX 7900, XTX 4080 ile yakın fiyatta olacak ancak performans olarak 4090'ın %5 civarında gerisinde olan çok iyi bir kart. Ancak RTX ve DLSS sebebiyle sizce RX 7900 XTX 4080'den güçlü dahi olsa NVIDIA mı almak gerekir yoksa illa 4090 al kafan rahat olsun mu dersiniz? Monitörüm 2K oyun için 4090 fazla mı olur? Yoksa 4090 almışken 4K monitör almakta şart mı olur? Siz olsanız 4090 / 4080 / RX 7900 XTX arasında hangisi tercih edersiniz neden?

Ben kesin fiyat indirimi bekliyorum NVIDIA cephesinden. 100 dolar bile olsa mutlaka gelecektir diye düşünüyorum. Ancak o zamana kadar dolar da çok artabilir.

Paran varsa 7900 xtx veya 4090 çek derim. Ben 4090 çekerim. Nedeni ise rtx.

4090 4k competitive oynatabilen bir kart her oyunda. Yani 2k için almanız gereksiz olur. 4k yüksek hz monitör alayım derseniz o da zaten ekran kartı fiyatında. O yüzden ilk olarak AMD kartlarının çıkmasını beklemek mantıklı gibi duruyor. 4080 şu anda ederinden fazla pahalı bir fiyatta.

Paran varsa 7900 xtx veya 4090 çek derim. Ben 4090 çekerim. Nedeni ise rtx.
bu RTX olayı tam olarak nasıl bir fark ortaya koyuyor? aynı oyunu amd kart ile oynamak ile nvidia kart ile oynamak arasında RTX'in extra nasıl bir avantajı var acaba? Bende Nvidiadan yanayım 4090 alsam galiba beni 10 yıl götürür gibi. Ama oyun için 4090 Fazla bi ekran kartı mı acaba?

oyunlarda 2k ve 4k arasında ciddi bir fark olur değil mi? 4090 ı 2K monitörde kullanmak saçma mı olur yoksa almışken 10k fazla verip 4080 yerine 4090 almak mı mantıklı 10 yıl götürür sanırım. 4080 in fiyatları AMD kartları çıkınca aşağı iner gibi bakalım AMD kartları çıkınca belli olacak

Rtx bana göre oyunu daha zevkli hale getiriyor bence. Işıkları, yansımaları daha gerçekçi gösteriyor. Ben de bu düşüncemden dolayı 3060 ti bir sistem aldım. Diğer soruna gelecek olursak paran varsa fazla olsa ne yapacaksın? Paran varsa al gel seni daha fazla götürür işte.

Ben AMD çıktı diye indirim olacağını düşünmüyorum belki aradaki fark çok uçuk olursa ama yine de sanmıyorum. Çözünürlük konusunda ise bence sorun olmaz. Yine de ilerleyen aylarda/yıllarda 4 k bir monitöre geçmen performansını arttıracaktır.

10 yıl içerisinde ne gelişmeler olur belki esamesi bile okunmaz 4090'ın çünkü her yeni çıkan ekran kartı serisinde ciddi farklar oluşacak... O yüzden ben alayım 10 sene götürsün mantığı çok doğru bir yaklaşım değil.Hiç olmazsa sistemi satarsınız veya ekran kartınızı işlemcinizi satar yeni modellere geçersiniz. Şahsi düşüncem teknoloji her kendini yenilediğinde imkanlar el verdiğince değeri düşmeden eskiyi yenilemek gerek.

Ben şahsen 4080 almayı düşünüyorum. Fakat 1 yıl sonra fiyatlar düşünce alırım. Şu an gereksiz pahalı. 2K için güzel kart. 4K istiyorsan 4090 almalısın bence. Vram önem kazanıyor.
Dlss'nin faydası normalde kartın gücüyle 50fps aldığın grafik ayarında yapay zeka desteğiyle çok daha fazlasını alabilmen. Yapay zeka görüntüyü örnekleyip ekstra kare ekliyor. Saniyede 50 kare alacağına 150 alıyorsun misal. Daha akıcı oynuyorsun. Dlss ayarı rtx açınca önem kazanıyor. Çünkü rtx açınca fps çok düşüyor. Aradaki fps farkını dlss kapatıyor. Işın izleme, yansımalar oyuna gerçekçilik katıyor. Renk paleti güzelleşiyor.

Amd kartlar teoride güzel ama ne zaman kullansam hep sürücü sorunları yaşadım. Garip saçma sapan hatalar. Herkesin deneyimi farklı ama genelde sorun yaşayan çok oldu.

Ayrıca hiç bir kart 10 yıl götürmez. Max 5 yıl kullanırsın. Bilgisayar alt - orta segmente düşer.
Ben de 4 yıl önce ne umutlarla ryzen 2700x işlemci almıştım ömürlük diye. Şimdi 7700x'e geçtim. O yüzden en pahalısını alayım ömürlük olsun modundan uzağım artık.

4080 in fiyatı 1 yıl sonra düşer mi sizce? Ekonomi böyle gittikçe artmaz mı fiyatı hocam dolar veya zamlardan kaynaklı

Teknoloji gelişim hızına bakılırsa 10 yıl sonra ekran kartı diye bir şeyin kalacağını düşünmüyorum teknoloji sürekli değişiyor belki bilgisayar kalmayacak sadece internet yongası olan ekranlar alacağız bulut üzerinden sanal bilgisayarımız olacak son kullanıcı için teknoloji iyi bir yatırım değil bence.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…