Üzerinde Pek Durulmayan Bir Konu: Anadolu Selçuklunun Son Sultanı

Narqo

Decapat
Makaleler
2
Merhaba arkadaşlar bu dönem üzerine uzun süredir merakım vardı lakin bahseden kaynak pek bulamamıştim. Bugün belletmen sitesinde yayımlanan Türk Tarih Kurumunun Ağustos 1997 231.sayısına denk geldim. Benim için oldukça açıklayıcı oldu uzunca okumak istemeyenler için: O dönem Bizans Tarihçileri Masor adında bir Selçuklu Şehzadesinden bahseder,adı masordur. Masor aslında Sultan II.Mesuttur ve 1296 yılında Çobanoğulları Beyliğinden Ali tarafından katledilir. Anadolu Selçuklu tahtı iki yıl boş kalır ve yerine III.Alaaddin Keykubat geçer. Ancak Alaaddin Keykubatta idam edilince yerine oğlu III.Mesut geçer Mesut ise zalim ve sert davranışları yüzünden katledilir toparlayacak olursak Türk Tarih Kurumuna göre son sultan III.Mesuttur. ayrıca bazı kaynaklarda silik olarak bahsedilen V.Kılıçaslan vardır ki oda Moğollar ve Halk tarafından kabul edilmediği için sultan olarak görülmemiştir Moğol Valişi Demirtaş'ın 1318 Selçuklu Şehzade katliamında vefatı muhtemeldir. Ayrıca yazıda II.Mesut'un Sivas ve Harput hükümdarı,Alaaddin'in ise Konya ve Çevresi Sultanı olması Selçuklu Devletinde birliğin kalmadığınında bir göstergesidir.

Türk Tarih Kurumunun önerisine göre son Selçuklu Sultanları:
I. Mesud'un saltanatı... 1284-1295/1296

Selçuklu tahtının boş kalması... 1295/96-1297/98

III. Alaeddin Keykubad'ın saltanatı... 1297/98-1301/1302

III. Mesud (III. Alaeddin Keykubad'ın oğlu)'un saltanatı?...1303?-1308?
Yazının orijinalini okumak için:Türkiye Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Mesud Hakkında Bazı Görüşler | Ağustos 1997, Cilt 61 - Sayı 231 | Belleten.

Bildiğim kadarıyla devletin Alaadin Keykubat sonrası dönemi pek iç açıcı değil. Otorite 0 ve çok yoğun Moğol/Türkmen baskısı var.
Evet zaten son dönemlerde özellikle II.Mesut döneminden itibaren Anadolu'da selçuklu otoritesi diye birşey kalmıyor. Şehzadeler savaşıyor,Her bölgenin valisi kendi beyliğini/sultanlığını ilan ediyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı