Ufak bir delik yüzünden bina yıkılır mı?

Made In Turkey

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Yakın zamanda TurkNet GigaFiber geldi evimize. 4.katta oturuyoruz en alt kattan kutudan evimize fiber kablosu çekildi. Başta doğal gaz borularının yanından geçirildi fakat alt katta demire denk geldiği için kablo geçmiyordu bunun üzerinde zemindeki demirin üzerinde ufak bir delik açıldı ve kablo oradan geçirildi. Apartman yöneticisi (Allah muhafaza) İstanbul depreminde binanın bu delik yüzünden yıkılabileceğini söyledi. Dediğim gibi zemindeki bina demirinde ufak bir delik açıldı. İçime çok büyük bir korku düşürdü ne yapmalıyız bu delik gerçekten zarar verir mi? Verir ise nasıl kapatabiliriz o deliği geri?

Kolonu mu delmişler? Dalga mı geçiyorlar, hele de zemin kattaki kolonlar binanın tüm yükünü taşımak için var. Ne mantıkla deliyorlar?

Eğer 2-3 mm bir şeyse TIG kaynak ile eskisi kadar olmasa da güçlendirilebilir, hiç olmamasından iyidir. Ama daha büyükse belediyeye haber verin boşaltın o binayı derim. Hatta şirkete de güzel bir dava açar yeni bina bile yaptırırsınız.

Deliği ve binayı düzgünce görmeden kesin bir şey denmez ama en basitinden doğal gaz borusu zemin betonu delinerek çıkartılır. Katlara elektrik kabloları da onun yanında duvardan götürülür. Herhalde bunlardan daha büyük delmemişlerdir. Ama sonradan yapılan bir şey olduğu için demir kesmeleri hoş olmamış. Bazı binalarda bahsettiğim elektrik kablolarının yanında boş boru bırakıyorlar. Muhtemelen sizde de vardır. Yoksa bile var olan borulardan geçirilebilirdi, kalın bir şey değildir.

Konu sahibi kolon kelimesini kullanmamış diye görüyorum. Kat betonunun delinmesi kolona kıyasla çok daha kabul edilebilir.

Son düzenleme:
Kolon delinmedi arkadaslar zemindeki beton delindi. Doğalgaz borusunun yanından geçmiyormuymuş ne. Bir zararı olmaz umarım. Çünkü adam bana "Demir var kablo geçmiyor matkap ile deliyorum." dedi. Yani betonu deldi sanirsam.
Kolonu mu delmişler? Dalga mı geçiyorlar, hele de zemin kattaki kolonlar binanın tüm yükünü taşımak için var. Ne mantıkla deliyorlar?

Eğer 2-3 mm bir şeyse TIG kaynak ile eskisi kadar olmasa da güçlendirilebilir, hiç olmamasından iyidir. Ama daha büyükse belediyeye haber verin boşaltın o binayı derim. Hatta şirkete de güzel bir dava açar yeni bina bile yaptırırsınız.
Deliği ve binayı düzgünce görmeden kesin bir şey denmez ama en basitinden doğal gaz borusu zemin betonu delinerek çıkartılır. Katlara elektrik kabloları da onun yanında duvardan götürülür. Herhalde bunlardan daha büyük delmemişlerdir. Ama sonradan yapılan bir şey olduğu için demir kesmeleri hoş olmamış. Bazı binalarda bahsettiğim elektrik kablolarının yanında boş boru bırakıyorlar. Muhtemelen sizde de vardır. Yoksa bile var olan borulardan geçirilebilirdi, kalın bir şey değildir.

Konu sahibi kolon kelimesini kullanmamış diye görüyorum. Kat betonunun delinmesi kolona kıyasla çok daha kabul edilebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı