Ultrabook devri bitiyor mu?

Merhabalar, bugün sizlere tam bir türü olmayan Gaming laptop olan ama ince ve hafifliği ile de dikkat çeken arkadaşlara yakından bakacağız. Bu arada birileri öldü demiş, şimdi yazsınlar kral geri döndü.
Nereden çıktı bunlar?
Aslında bundan 2-3 sene öncesine kadar bu tarz bir durumdan bahsetmemiş mümkün değildi çünkü o zamanlar MAX-Q kullanılması hacmi bir hayli arttırıyordu ffakat günümüzde kullanılan Max-P teknolojisi bu laptopların doğmasındaki en büyük etken. İlk başta çok güçlü olmasa bile harici bir ekran kartı bulunduran Dell xps serisi bu türde önder oldu. Genelde içinde 1650 bulunan bu modeller şu an Avrupa'da MacBook ile kıyaslanıyor.
Isınmıyor mu bunlar?
Her laptop ısınır bir kere. Önemli olan ne kadar ısındığı. Benim önerim Intel için 95 derece, AMD için 93 derecenin üstüne çıkılmaması. Konumuza gelirsek; bu konu markadan markaya bile değişebilir. Örneğin ASUS yaparsa sıvı metal, 1. sınıf boru ile ısı düzeyini en aza indirir ama başka bir X firması kötü ürün koyarsa laptop alev topuna döner sonra aduket atarsınız. Dilerseniz bir görsel üstünden gidelim;

1614145951498.png

Yukarıda ASUS ROG G14'ün açılmış hali bulunmakta. Resme baktığımızda dikkatimizi iki tane fan çekiyor. Bazı markaların ana modellerinde bile tek fan kullanmasına rağmen bu kadar ince bir laptopta 2 fan kullanmak soğutmaya çok fazla katkı sağlayacaktır. Isı boruları ise çiftli bir geçiş yerine üçlü bir geçişle kullanılmış. Yani normalde bazı laptoplar soğutma için işlemcini üstünden 2 boru geçirirken burada 3 boru görmek beni mutlu etti.

Hiç mi kötü yanı yok?
Aslında var, mesela G14 modeli önceki nesilde 16 GB RAM ile geliyordu fakat bu RAM tek kanal olduğu için performans az bile olsan düşük oluyordu. Ekleme de yapamıyoruz çünkü yeterli slot yok, aynı şekilde SSD de eklenemiyor.

Pil gücü nasıl?
Aslında bu kısım biraz çelişkili çünkü herkesin kullanımı bir değil fakat genel olarak baktığımızda pil ömrü 10 saat civarı gidebiliyor. Resimden de gördüğünüz üzere pil hacmi büyük tutulmuş.

Biraz kısa oldu fakat çok detaya inip teknik bilgilere boğmak istemedim. Umarım beğenirsiniz.
Bir sonraki rehber ne ile ilgili olsun?

Ultrabook devri bitmez yeğen, hiçbir zaman bitmez. Güçlü bilgisayar illaki ağır ve kalın olur. Eğer ince ve hafif olursa istenen performans alınamaz. En azından şu an bunu yapabilecek bir firma olacağını sanmıyorum. Düşünsene, hem hafif hem Macbook inceliğinde, hem pil ömrü uzun, hem ısınmıyor. 😂

Ultrabook devri bitmez yeğen, hiçbir zaman bitmez. Güçlü bilgisayar illaki ağır ve kalın olur. Eğer ince ve hafif olursa istenen performans alınamaz. En azından şu an bunu yapabilecek bir firma olacağını sanmıyorum. Düşünsene, hem hafif hem MacBook inceliğinde, hem pil ömrü uzun, hem ısınmıyor. 😂

ROG Flow X13 buna güldü.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

ROG Flow X13 buna güldü.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hmm, bunu sevdim. Tam bana göre, minimalist ve güçlü. Linus ab sıcaklık testi yapmış mı? İşim var da tam izleyemedim videoyu.

Yeni konular

Geri
Yukarı