Undervolt için Intel XTU vs Throttlestop

@Tolga Samet Bilgisayarı yeniden başlattım. Bu sefer uyguladığım ayarlardan sonra 2600 MHz'de takılı kalma ve fanların yavaş çalışması gibi bir durum olmadı. Yavaş yavaş voltaj düşürmeye devam ettim. -140 mV'ta Cinebench R20'de 3052 skor elde etti. Sıcaklık 87-89 derece arasında seyretti. Sonra -160 mV'a çektiğimde "Apply" tuşuna bastığım anda dondu ve uzun bir süre açılmadı. Güç tuşuna basarak kapattım ve açtığımda -140 mV'a getirdim. Şimdi bunun stabil olup olmadığını denemeli miyim? Denemeliysem bunu nasıl yaparım? Ve bu ayarları nasıl her açılışta korumasını sağlarım?

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    149,8 KB · Görüntüleme: 178
@m0rphine Set Multipler kısmını tikle ve sayıyı 43-44 falan yap. Ayrıca maksimum skoru elde etmek istersen programı yönetici olarak başlat ve görev yöneticisinden gerçek zamanlı olarak ayarla. Arka planda da ekstra açık program kalmasın.

@Tolga Samet Set Multiplier kısmını 44'e getirdim. Görev yöneticisinden gerçek zamanlı olarak ayarladım. Run dediğim anda dondu ve tekrar güç tuşuyla kapatıp açmak zorunda kaldım. -140 mV stabil olmadı mı o zaman?

@m0rphine Zaten ekranın donması gerekiyordu. Bitince skor yazacaktı sol tarafta. Ayrıca 42 de deneyebilirsin. Stok olarak all-core turbo frekansını bilmiyorum.

Ben XTU ile undervolt değerlerini belirleyip sonrasında Throttlestop kullanmanı tavsiye ederim. İkinci aşama öncesinde sistemi XTU ile defaulta getirip, XTU'yu kaldırman gerek.

Sonrasında bulduğun değerleri Throttlestop'a girebilirsin. Her sistem açılışında çalıştırman gerekmez. Windows görev planlayıcıdan Throttlestop için bir plan oluşturursan her açılışta kendi kendine çalışır.

İlk denemelerimde ekran donmamıştı. Ama sizin dediğiniz gibi bitince açıldı ve 3122 puan elde etti. Set multiplier kısmını işaretleyerek ve işaretlemeyerek denedim. Aralarında sadece 6 puan oynadı. İşlemci en fazla 88 dereceyi gördü. Stabilitesini test etmek için ne yapmam lazım? 88 derece hala çok değil mi? Bu ayarları her açılışta olması için nasıl sabitlerim?
@Tolga Samet Bu ayarların korunması için ne yapmam gerekiyor şimdi? -130 mV'ta karar kıldım. 85 dereceyi geçmedi benchmark esnasında. Windows'un her açılışında ayarların korunmasını istiyorum.
Tekrardan rahatsız ediyorum kusura bakmayın. İki oyunla test edebildim. Elimde CS:GO ve BF4 vardı. CS:GO'da ortalama 80 derece, BF4'te ortalama 87 derece oldu. Fakat maalesef bir problemim var. İnternette sörf yaparken bilgisayar birkaç kez dondu ve restart atmak zorunda kaldım. Bunu nasıl çözebilirim ve ayarları kalıcı hale getirebilirim? @Tolga Samet

Son düzenleme:
Konuyla biraz alakasız ama yorumlarda bahsedildiği için sormak istiyorum. Undervolt işlemlerini default ayarlara getirmek için başlangıç ayarlarından kapatıp programı durdurmam yeterli olur mu?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı