Undervolt ve underclock nedir?

evdekisos

Decapat
Arkadaşlar selamlar, undervolt ve underclock nedir bilgi almak istiyorum. Araştırdım çok anlamadım ikisi arasındaki farkı. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. İşlemcim normal kullanımda 80-90 derecede ısınıyor soğutucusuz kullanamıyorum ve bunu nasıl soğutabilirim? (Termal macun ve fan temizliği yeni yapıldı.)
i7 5700HQ 2.7GHz

Son düzenleyen: Moderatör:
Underclock = Frekans düşürme
Undervolt = Voltaj düşürme

Underclock performans düşüşüne yol açar, undervolt performansı etkilemez. Her ikisi de sıcaklığı düşürür. Ancak undervolt yapmak varken frekans düşürmenin hiçbir mantığı yok.

Termal Macun ve temizliği yapılan cihaz o kadar ısıyı göremez fanların çalıştığından eminmisiniz.

Underclock performans düşüşüne yol açar, undervolt performansı etkilemez. Her ikisi de sıcaklığı düşürür. Ancak undervolt yapmak varken frekans düşürmenin hiçbir mantığı yok.
-0.055 e kadar kıstım xtu ile offset voltageları sıcaklık düşüşünü gördüm, başka yapmam gereken bişey var mı?

Termal Macun ve temizliği yapılan cihaz o kadar ısıyı göremez fanların çalıştığından eminmisiniz.
şimdi baktım benim fanlar çalışmıyor galiba?

-0.105 ile kullanıyorum. Ortalama 5 watt daha az güç tüketiyor ve 80 dereceyi artık geçmediği için sürekli 3.00 GHZ'de çalışabiliyor.

Konuyu hortlatmak olacak ama undervolt madem performans a bi zararı olmuyor ve fazla ısınmamasına da neden oluyor, bu laptop üreticilerinin mühendisleri neden böyle bir işlem yapmıyor da daha yüksek voltaj veriyorlar? Kendi ayaklarına sıkmış oluyorlar sonuçta?

Konuyu hortlatmak olacak ama undervolt madem performans a bi zararı olmuyor ve fazla ısınmamasına da neden oluyor, bu laptop üreticilerinin mühendisleri neden böyle bir işlem yapmıyor da daha yüksek voltaj veriyorlar? Kendi ayaklarına sıkmış oluyorlar sonuçta?
Yine konuyu hortlatcak gibi oluyor ama bunun asıl sebebi ömrünün kısa yapılması ve bir başka laptop alınmaya zorlanması.

Yeni konular

Geri
Yukarı