Çözüldü UNEXPECTED KERNEL MODE TRAP ve PAGE FAULT IN NONPAGED AREA

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Vahit Emir ARAT

Picopat
Daha fazla  
2018'de topladığım ve kullandığım sistemim:
AMD Ryzen 5 1600X six-Core 3.6GHz 14nm.
ASUS B350-F AM4 Gaming anakart.
MSI 6 GB 1060 Gaming X 192 Bit ekran kartı.
HyperX Fury 8 GB 3200 MHz CL18 RAM.
WDC WD10EZEX 1TB hard disk.
Corsair Force LE200 240GB SSD.
Masterbox Lite 5 500W kasa.

2 Yıldır bu sistemi kullanıyorum. Windows Update güncellemelerini, anakartın sitesinden edindiğim BIOS, chipset, Audio, LAN driver güncellemelerini takip edip, çıktıktan kısa süre sonra yüklüyordum. Ekran kartı sürücüleri de aynı şekilde haftalık kontrol edip yeni sürücü çıktığında hemen güncelliyordum. 2-3 ayda bir BIOS güncellemesi yapıp güncelleme sonrası ilk kullanımda mavi ekran alıyordum onun haricinde bir sorun yaşamıyordum. Son 4 5 ayda BIOS güncellemesi olmaksızın daha sık mavi ekran almaya başladım.

RAM'imin sistemime yetersiz geldiğini, daha yüksek güçte bir RAM alırsam sorunun çözüleceğini düşündüm. Dün GSkill Flarex 2x8 16 GB 3200 MHz CL16 RAM aldım. Kasadan eski RAM'i çıkarıp yenilerini DIMM A2 B2 slotlarına taktım. Bilgisayarı açıp BIOS ekranından profile#1'i seçip RAM frekansını 2133'den 3200'e OC ettim.(Eskisini de böyle kullanıyordum) Dün bunu yapıp bilgisayarı kullanmaya başladığımdan beri 24 saattir bilgisayarın bin bir türlü sorunlarıyla uğraştım. Hangi oyunu açtıysam açıldıktan 10sn sonra kendi kendini kapattı. Reset atıp tekrar tekrar denediğimde aynı sorun devam etti. Bazen de oyun kapanmaya kalmadan kodları UNEXPECTED KERNEL MODE TRAP, PAGE FAULT IN NONPAGED AREA olan ve kaydedemediğim birkaç tane daha farklı kodlu mavi ekran aldım.

Oyun açınca bunları yaşadığım gibi oyun açmadığım, internette sorunun çözümlerini araştırırken de hiç belli olmayan anlarda mavi ekranlar aldım. Araştırma yaptım, çözümler denedim. Technopat Sosyal'den gördüğüm Windows tanılama aracı ile RAM'i taradım. "Donanım sorunu algılandı." Hatasını verdi. Artık sorunun RAM'de olduğuna emindim ki devamında birinin yönlendirdiği @Recep Baltaşın Memtest86 ile RAM test etme videosunu izledim ve ben de aynen videodaki gibi testi yaptım. Test sonucunda içinde CPU geçen bir sorun bulundu ve işlemcimin de hatalı olmasından korkuyorum. Testin sonuçlarını ve mavi ekranlardan fotoğrafını çekebildiğim bir tanesini elimden geldiğince buraya ekledim. Eksik bir şey varsa isteyebilirsiniz. 18 yaşındayım ve YKS'ye hazırlanıyorum. Bilgisayarı en çok kullanmam gereken bu dönemde olur olmadık zamanda kapanmalar mavi ekranlar yaşıyorum. Çözebilirseniz ve beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler...

20201123_220445.jpg

20201123_220756.jpg

20201123_221055.jpg

20201123_221108.jpg

20201123_221154.jpg

20201123_221203.jpg

20201123_221259.jpg

20201123_221306.jpg

20201123_222204.jpg

Not: Fotoğraflarda sağ alttaki siyah nokta kameramdan kaynaklı.

Son düzenleme:
Çözüm
Test sonucunda bulunan 1956CA98 kodlu sorun ve aldığım mavi ekranlar RAM'in hangi sıkıntısından kaynaklanıyor ve anlamı nedir?
Anlamı RAM'de bir hata olduğudur. Bu bir üretim hatası olabileceği gibi başka bir sebepten de kaynaklanıyor olabilir. Detaylar genelde bizi ilgilendirmediği için bu konu hakkında pek derin bir cevap veremeyeceğim.

Yeni aldığım RAM sistemimle uyumlu mudur, yani sağlamıyla değiştirdiğimde sorun çözülecek midir?
RAM'in sisteminizle bir uyum sorunu yok. Sadece ufak bir mevzu var, mesajımın en sonunda bahsedeceğim.

Yeni RAM alınca aşırı artmış olsa da eski RAM'lerle de BIOS güncelledikten sonra ya da oyun oynarken aldığım mavi ekranların sebebi ne olabilir?
Bunu bilebilmemiz için eski minidump dosyalarına bakabilmemiz lazım.

RAM'i takarken eksik ya da yanlış yaptığım bir şey buna sebep olabilir mi?
Düzgün oturtamadıysanız bu tarz sorunlar yaşamanız mümkün.

Sisteminizi bir daha gözden geçirdim, Ryzen 1000 serisi (özellikle de eski mimari) için 3200 MHz fazla gelebiliyor. XMP'yi kapatıp sistemi bir süre öyle kullanır mısınız? Eğer sorun olmazsa mavi ekranın sebebinin fazla frekans olduğunu doğrulayabiliriz. Sorun devam edecek olursa da minidump dosyalarınızı paylaşırsınız.
Sorun işlemcide değil, RAM'de. Normalde minidump dosyalarını atmanızı isterdim fakat bu durumda sorunun kaynağı belli gibi. Sistemle çok acil işiniz var gibi görünüyor, şimdiki RAM'leri servise gönderin. Onların değişimi çıkana kadar da eski RAM'leri kullanabilirsiniz.

Sorun işlemcide değil, RAM'de. Normalde minidump dosyalarını atmanızı isterdim fakat bu durumda sorunun kaynağı belli gibi. Sistemle çok acil işiniz var gibi görünüyor, şimdiki RAM'leri servise gönderin. Onların değişimi çıkana kadar da eski RAM'leri kullanabilirsiniz.
Peki dediğiniz gibi yaparım. Ama merak ettiğim bir çok şey var bilgilendirirseniz sevinirim.

Test sonucunda bulunan 1956CA98 kodlu sorun ve aldığım mavi ekranlar ramin hangi sıkıntısından kaynaklanıyor ve anlamı nedir?

Yeni aldığım ram sistemimle uyumlu mudur yani sağlamıyla değiştirdiğimde sorun çözülecek midir?

Yeni ram alınca aşırı artmış olsa da eski ramlerle de bios güncelledikten sonra ya da oyun oynarken aldığım mavi ekranların sebebi ne olabilir?

Rami takarken eksik ya da yanlış yaptığım bir şey buna sebep olabilir mi?

Test sonucunda bulunan 1956CA98 kodlu sorun ve aldığım mavi ekranlar RAM'in hangi sıkıntısından kaynaklanıyor ve anlamı nedir?
Anlamı RAM'de bir hata olduğudur. Bu bir üretim hatası olabileceği gibi başka bir sebepten de kaynaklanıyor olabilir. Detaylar genelde bizi ilgilendirmediği için bu konu hakkında pek derin bir cevap veremeyeceğim.

Yeni aldığım RAM sistemimle uyumlu mudur, yani sağlamıyla değiştirdiğimde sorun çözülecek midir?
RAM'in sisteminizle bir uyum sorunu yok. Sadece ufak bir mevzu var, mesajımın en sonunda bahsedeceğim.

Yeni RAM alınca aşırı artmış olsa da eski RAM'lerle de BIOS güncelledikten sonra ya da oyun oynarken aldığım mavi ekranların sebebi ne olabilir?
Bunu bilebilmemiz için eski minidump dosyalarına bakabilmemiz lazım.

RAM'i takarken eksik ya da yanlış yaptığım bir şey buna sebep olabilir mi?
Düzgün oturtamadıysanız bu tarz sorunlar yaşamanız mümkün.

Sisteminizi bir daha gözden geçirdim, Ryzen 1000 serisi (özellikle de eski mimari) için 3200 MHz fazla gelebiliyor. XMP'yi kapatıp sistemi bir süre öyle kullanır mısınız? Eğer sorun olmazsa mavi ekranın sebebinin fazla frekans olduğunu doğrulayabiliriz. Sorun devam edecek olursa da minidump dosyalarınızı paylaşırsınız.

Çözüm
Ben kenarda dursun diye minidump dosyalarını buraya bırakıyorum. Minidump dosyası paylaşma rehberinde herkese açık şekilde paylaşılması gerektiği söylenmiş ama ben nasıl ayarlayacağımı çözemedim. Ayrıca bu dosyaların nasıl depolandığını bilmiyorum ama en az 10 tane mavi ekran almama rağmen 4 tane minidump dosyası var. Bir sorun ya da eksik varsa tarif edersiniz elimden geleni yaparım. Yeter ki şu sonsuz soru işaretleri gitsin kafamdan. Neyin neden olduğunu bileyim.

Sisteminizi bir daha gözden geçirdim, Ryzen 1000 serisi (özellikle de eski mimari) için 3200 MHz fazla gelebiliyor. XMP'yi kapatıp sistemi bir süre öyle kullanır mısınız? Eğer sorun olmazsa mavi ekranın sebebinin fazla frekans olduğunu doğrulayabiliriz. Sorun devam edecek olursa da minidump dosyalarınızı paylaşırsınız
Ryzen 1000 serisi için ağır gelir mi bilmiyorum ama dediğim gibi eski ramimi de 3200 mhz kullanıyordum. Belirttiğim zaman dilimleri harici sorun yaşamıyordum.

Dediğiniz gibi xmp yi kapatıp 2133 mhz de kullanmayı deneyeceğim. Eğer sorun devam ederse eskisini takıp yenisini garantiye veririm.

Peki xmp yi kapattığımda sorun çözülür ve sorunun fazla frekanslı ramin işlemcime ağır gelmesinden kaynaklı olduğu ortaya çıkar ise; yine ryzen serisinden sistemimle uyumlu ve verimli çalışacak bir işlemci önerir misiniz?

Son düzenleme:
Ayrıca bu dosyaların nasıl depolandığını bilmiyorum ama en az 10 tane mavi ekran almama rağmen 4 tane minidump dosyası var.
Mavi ekran aldığınız zaman orada bir sayaç belirir, onun 100% olmasını beklemelisiniz.

Peki XMP'yi kapattığımda sorun çözülür ve sorunun fazla frekanslı RAM'in işlemcime ağır gelmesinden kaynaklı olduğu ortaya çıkar ise; yine Ryzen serisinden sistemimle uyumlu ve verimli çalışacak bir işlemci önerir misiniz?
Evet, bütçe belirttiğiniz sürece önerebilirim.

Dosyalarınıza baktım. RAM sorunu gözüme pek ilişmedi fakat bu önceden dediğim XMP olayını yapmayacağınız anlamına gelmez, yapın yine. Ek olarak da aşağıda yazacağım işlemleri yapın.

Vanguard'ı kaldırın. Sorunlarınızdan birine direkt bu sebep olmuş. Ekran kartınızın sürücüsünü DDU ile kaldırıp güncelleyin.

Mavi ekran aldığınız zaman orada bir sayaç belirir, onun 100% olmasını beklemelisiniz.

Hiçbir mavi ekranda bir müdahalem olmadı zaten. Her şeyi bilgisayar kendisi yaptı, sayaç dolmuştur diye tahmin ediyorum hepsinde.

Bir de şöyle bir şey sormak istiyorum. İşlemcim de RAM'ler gibi OC destekliyor. Aldığımdan beri nasıl yapacağımı bilmediğim için hiç yapmadım. Standart ayarlarında 3.6GHz kullanıyorum. OC ile 4.0 GHz'ye kadar yükseltilebiliyor. İşlemcimin soğutması Corsair Hydro H45 pompalı sıvı soğutma. Yani OC'yi rahatça yapabileceğimi düşünüyorum yanlışım varsa düzeltirsiniz. Bu OC'yi yapsam ve işlemcim 4.0 GHz çalışsa 3200 MHz RAM'i kullanabilir miyim? Yoksa işlemcinin hızı ne kadar yüksek olursa olsun sorun tamamen mimari ile mi alakalı?

Böyle bir çözümü varsa kesinlikle böyle çözmek istiyorum çünkü yeni bir işlemci almam çok zor.

Not: XMP'yi kapatıp yeni RAM'leri 2133 MHz kullanmayı denedim. İlk olarak Valorant'ı(Vanguard yazılımı olmadan açılmayan oyun) açtım. 3200 MHz'de kullanırken oyunu 8 10 kere açmıştım ve her seferinde 10 15 sn içinde kendini kapatmıştı ya da mavi ekran vermişti. 2133 MHz kullanırken sorunsuz bir şekilde 20 dk oynadım ve kapattım. Sonra eski RAM'lerle Full ayarda sıkıntısız oynadığım yeni RAM'lerle de aynı Valorant'ta olduğu gibi açıldıktan sonraki 1dk içinde kendini kapatan Witcher 3'ü açtım. Onu da aynı şekilde 15dk sorunsuz oynadım.

Bunlar tabii ki sorunun çözüldüğünü tam olarak kanıtlamaz ama bence büyük bir gelişme.
2133 MHz'de çalışırken yine Memtest86'yı yaparsam ve bu kez hata bulunmazsa garanti olarak işlemcinin yetersizliğinden kaynaklı bir sorun olduğunu anlarız değil mi? Test sonucunda yine sorun çıkarsa da kesin olarak RAM bozuktur ve eski RAM'i takıp yenilerini garantiye veririm.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemciye yapılan OC ile RAM frekansının alakası yok. Memtest sonucu değişir mi, değişirse de düşüncemi destekler mi emin değilim. Sorunun çözülüp çözülmediğini görmenin en iyi yolu sistemi bir süre kullanmak. Şimdilik yazdıklarınız oldukça umut verici. Birkaç gün daha böyle giderse sorunun çözüldüğüne emin olabiliriz.

Yalnız, XMP'yi devre dışı bırakmaktan başka işlemler de yaptırdım. Sorununuzun çözüldüğü belli olunca tekrar XMP açmayı deneyebilirsiniz. Fakat devam ederse tekrardan kapatmak durumunda kalacağınızı belirteyim.

Yalnız, XMP'yi devre dışı bırakmaktan başka işlemler de yaptırdım. Sorununuzun çözüldüğü belli olunca tekrar XMP açmayı deneyebilirsiniz.
Söylediğiniz gibi xmp yi kapattım. Sonra DDU ile display driver sürücüsünü temizleyip sıfırdan güncelini kurdum. O zamana kadar ramler 2133 mhz de çalışıyordu ve herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Sonra dediğiniz gibi sorunun rami 3200 mhz kullanmakla ilgisi olup olmadığına bakmak için tekrar xmp yi açtım ve ramleri tekrar 3200 mhz de çalıştırdım.

Denemek için Valorant'ı açtığımda sorun ilk başladığında da sıkça aldığım, aşağıya resmini koyduğum hatayı aldım ve oyuna giremedim. Ardından oyunu kapatıp bu hatayla ilgili bir video açtım. Videoyu izlerken minidump dosyası bu olan bir mavi ekran daha aldım. Mavi ekranın kodu daha önce aldığım kodlardan biri olan unexpected kernel mode trap idi ve onun da altında win32fullsys gibisinden bir şey yazıyordu. Fotoğrafını çekemedim ama tahminimce siz bunu minidump dosyasında görürsünüz.
valorant hata.PNG
valorant hata 2..PNG

Sonrasında tekrar xmp yi kapatıp denedim ve sistemim tekrar normal çalışmaya, programları stabil çalıştırmaya başladı.

Aklıma takılan ufak bir şey var. Hani 2 ram takılı ya. Kullanılan bellek ikisinden eşit mi kullanılıyor yoksa biri bitince diğerine mi geçiliyor bilmiyorum. Ramlerden birinin bozuk olma ihtimali ve 2133de kullanınca sorun çıkmayan ama 3200 mhz alınca o bozuk olanın da kullanılıp mavi ekran ve diğer sorunları meydana getirip getirmediğini merak ediyorum. Böyle bir şey mümkün müdür?

Kullanılan bellek ikisinden eşit mi kullanılıyor yoksa biri bitince diğerine mi geçiliyor bilmiyorum.
Bunu bilen kişi sayısının çok az olduğunu düşünüyorum. Tasarlayanlar falan bilir ancak, şu durumda da pek önem arz etmiyor.

Böyle bir şey mümkün müdür?
Sanmıyorum. Bu arada iki RAM takılı diyorsunuz, bunlar kit olarak mı (yani ikisi de aynı kutudan mı çıktı) yoksa ayrı ayrı mı alındı?

Geri
Yukarı