Ungoogled Chromium Nedir? Nasıl kullanılır?

1695488123624.png

Ungoogled Chromium, Nedir? Ne değildir?​

Ungoogled Chromium, adından da anlaşılacağı üzere Chromium tabanlıdır. Ücretsiz ve açık kaynaklı olmasının yanı sıra telemetri barındırmaz. En büyük özelliği ise Google hizmetlerinden arındırılmış olmasıdır.

Neden Kullanmalıyım?​

Performans ve gizlilik odaklı kullanıcılar tercih edebilir. Bunu kaynak kullanımı testi ile basitçe anlatacağım. Şunu da belirtmeliyim; kaynak kullanımı ve performans doğru orantılı değildir. Demem o ki bir tarayıcının az kaynak kullanması, hızlı vb. niteliklere sahip olduğu anlamına gelmez. Test için Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge ve Brave kullandım. Bunlara ek olarak kaynak kullanımı ve hız konusunda iddialı olan Slimjet & Palemoon tarayıcılarını listeye dahil ettik.

Bütün tarayıcılar'ın kaynak kullanımı, tarafımca varsayılan ayarlar ve yeni sekme sayfasında test edildi. Uzantı eklenmedi!

Google Chrome ile başlıyoruz.

Google Chrome.jpg

Mozilla Firefox

Mozilla Firefox.png

Brave

Brave.jpg

Microsoft Edge

Microsoft Edge.png

PaleMoon

Palemoon.png

Slimjet

Slimjet.png

Gördüğünüz üzere burada en az kaynak kullanımına sahip tarayıcı Slimjet. Şimdi ise asıl konumuza dönelim, Ungoogled Chromium'un kaynak kullanımı.

Diğer tarayıcılar neden yok demeyin. Opera, Yandex Browser, Vivaldi vb. dandik, gizlilik hakkında problemler yaşanmış sözde tarayıcıları eklemedim. Ayrıca kaynak kullanımları absürt derecelerde.

Ungoogled Chromium.png

SlimJet hariç listedeki bütün tarayıcılardan daha az kaynak kullanıyor. Technopat Sosyal'de (1 sekme) gezinirken 100 MB'ı aşmadığına şahit olmuştum. Üstelik bu değerler 3 uzantı ile birlikte (uBlock Origin, IDM Integration Module, Chromium Web Mağazası).

Microsoft Edge burada güzel iş çıkartmış, hakkını yememek lazım. Benim de önerdiğim bir tarayıcı. Yeni sekme sayfasını özelleştirince kaymak gibi oluyor.

Eğer hız konusuna geçersek bir test yapmayacağım. Ungoogled Chromium, Chromium tabanlı olması ve Google hizmetlerinden arındırılmasından dolayı gayet hızlı çalışıyor. Gözle görülür şekilde fark var.

Eksikleri Neler?​

[-] Varsayılan olarak Chrome Web Mağazasından uzantı yükleyemiyorsunuz. Bir tek bu göze çarpıyor.
[-} Google hesabı ile oturum açamıyorsunuz ve senkronizasyon çalışmıyor. Bu bir eksik değil, tarayıcının amacı bunlardan kurtulmamızı sağlamak zaten. Kimileri şikayetçi olabilir, bu yüzden eklemek istedim.

Uzantı Yükleme Problemi Nasıl Çözülür?​

Çözümü çok basit. Öncelikle aşağıdaki verdiğim bağlantıya gidip Chromium.Web.Store.crx isimli dosyayı indiriyoruz.

Ardından ise
chrome://extensions/ adresine gidiyoruz.

Son olarak indirdiğimiz dosyayı buluyoruz ve gittiğimiz adrese sürükle bırak yapıyoruz. Ekle diyerek işlemi sonlandırıyoruz. Artık Chrome Web Mağazası üzerinden uzantı yükleyebilirsiniz.

1 (1).gif

ungoogled Chromium, nedir? Ne değildir?​

Ungoogled Chromium, adından da anlaşılacağı üzere Chromium tabanlıdır. Ücretsiz ve açık kaynaklı olmasının yanı sıra telemetri barındırmaz. En büyük özelliği ise Google hizmetlerinden arındırılmış olmasıdır.

neden kullanmalıyım?​

Performans ve gizlilik odaklı kullanıcılar tercih edebilir. Bunu kaynak kullanımı testi ile basitçe anlatacağım. Şunu da belirtmeliyim; kaynak kullanımı ve performans doğru orantılı değildir. Demem o ki bir tarayıcının az kaynak kullanması, hızlı vb. niteliklere sahip olduğu anlamına gelmez. Test için Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge ve Brave kullandım. Bunlara ek olarak kaynak kullanımı ve hız konusunda iddialı olan Slimjet & Pale Moon tarayıcılarını listeye dahil ettik.

Bütün tarayıcılar'ın kaynak kullanımı, tarafımca varsayılan ayarlar ve yeni sekme sayfasında test edildi. Uzantı eklenmedi!

Google Chrome ile başlıyoruz.

Eki Görüntüle 1954664

Mozilla Firefox

Eki Görüntüle 1954705

Brave

Eki Görüntüle 1954671

Microsoft Edge

Eki Görüntüle 1954703

Pale Moon

Eki Görüntüle 1954673

Slimjet

Eki Görüntüle 1954698

Gördüğünüz üzere burada en az kaynak kullanımına sahip tarayıcı Slimjet. Şimdi ise asıl konumuza dönelim, ungoogled Chromium'un kaynak kullanımı.

Diğer tarayıcılar neden yok demeyin. Opera, Yandex browser, Vivaldi vb. dandik, gizlilik hakkında problemler yaşanmış sözde tarayıcıları eklemedim. Ayrıca kaynak kullanımları absürt derecelerde.

Eki Görüntüle 1954737

Slimjet hariç listedeki bütün tarayıcılardan daha az kaynak kullanıyor. Technopat Sosyal'de (1 sekme) gezinirken 100 MB'ı aşmadığına şahit olmuştum. Üstelik bu değerler 3 uzantı ile birlikte (uBlock Origin, IDM ıntegration module, Chromium web mağazası).

Microsoft Edge burada güzel iş çıkartmış, hakkını yememek lazım. Benim de önerdiğim bir tarayıcı. Yeni sekme sayfasını özelleştirince kaymak gibi oluyor.

Eğer hız konusuna geçersek bir test yapmayacağım. Ungoogled Chromium, Chromium tabanlı olması ve Google hizmetlerinden arındırılmasından dolayı gayet hızlı çalışıyor. Gözle görülür şekilde fark var.

eksikleri neler?​

[-] varsayılan olarak Chrome web mağazasından uzantı yükleyemiyorsunuz. Bir tek bu göze çarpıyor.
[-} Google hesabı ile oturum açamıyorsunuz ve senkronizasyon çalışmıyor. Bu bir eksik değil, tarayıcının amacı bunlardan kurtulmamızı sağlamak zaten. Kimileri şikayetçi olabilir, bu yüzden eklemek istedim.

uzantı yükleme problemi nasıl çözülür?​

çözümü çok basit. Öncelikle aşağıdaki verdiğim bağlantıya gidip Chromium.Web.Store.crx isimli dosyayı indiriyoruz.

Ardından ise.
chrome://extensions/ adresine gidiyoruz.

Son olarak indirdiğimiz dosyayı buluyoruz ve gittiğimiz adrese sürükle bırak yapıyoruz. Ekle diyerek işlemi sonlandırıyoruz. Artık Chrome web mağazası üzerinden uzantı yükleyebilirsiniz.

Eki Görüntüle 1954782

Sırf RAM kullanımı yüzünden ungoogled gecebilirim.ama zaten Chrome son zamanlarda RAM konusunda bayağı bir mesafe kat etti.usenmedigim ilk zamanda rehberi deneyeceğim.diger browserlerin değerini atmanız güzel olmuş.

Gizlilik odaklı. Ayrıca açık kaynaklı, ne olduğunu görüyorsunuz. Kaynak kullanımı da düşük, fazla olduğunu iddia edeni görmedim. Görseller hakkında bilgim yok kısaca.

Chromium değil, ungoogled Chromium. Düz sürümünü kullanmıyorum, öyle bir problemi de ilk kez duydum.

Hocam duymanız normal bende ilk defa duyuyorum bir garip.😐

Sırf RAM kullanımı yüzünden ungoogled gecebilirim.ama zaten Chrome son zamanlarda RAM konusunda bayağı bir mesafe kat etti.usenmedigim ilk zamanda rehberi deneyeceğim.diger browserlerin değerini atmanız güzel olmuş.

Google Chrome'un dayatmaları gelecek zamanlarda uğraştıracak gibi. Reklam engelleyici problemi falan, son durumunu bilmiyorum ama. Ben bunu kullanıyorum, memnunum.

RAM kullanımı eskisine göre güzel ayrıca Chrome'un, haklısın.

Gizlilik odaklı. Ayrıca açık kaynaklı, ne olduğunu görüyorsunuz. Kaynak kullanımı da düşük, fazla olduğunu iddia edeni görmedim. Görseller hakkında bilgim yok kısaca.

Chromium değil, ungoogled Chromium. Düz sürümünü kullanmıyorum, öyle bir problemi de ilk kez duydum.

Hocam giilik konusunu bilemem sonuçta Google bu.😃

Telemetri nedir hocam?

Telemetri aslında veri gönderimi diye biliyorum. Verilerini çalıp gönderiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı