Unity ile yaptığım oyunu her cihaza göre nasıl ayarlarım?

Can_Coşkun01

Centipat
Merhaba, ben Unity programını kullanarak oyun yaptım. Oyunumu 1280 piksel genişliğinde ve 1024 piksel yüksekliğinde bir bilgisayara tam olacak bir şekilde yaptım. Farklı ekran çözünürlüğüne sahip bir kullanıcının oyunumu çalıştırınca kullanıcının ekranında oyunun tam gözükmediğini fark ettim. Oyunumu her kullanıcı için ideal hale nasıl getiririm?

Yaşadığın sorun Canvas üzerindeki objelerde mi yoksa sahnendeki objeler mi farklı gözüküyor? Bu tarz sıkıntılar yaşadığın zaman görseller de atarsan daha kolay destek bulabilirsin. İyi forumlar.

Canvas içindeki her objeyi ayrı ayrı objelerle gruplandır. Mesela sol üst kısımda slider ve resim varsa onları "sol_ust" şeklinde bir objenin içinde gruplandır. Onun dışında Canvası kameraya göre ayarla ve referans alınan çözünürlüğü 1280x1024 yap.

Dosya Ekleri

• resim_2022-01-30_170332.png
    resim_2022-01-30_170332.png
    41,7 KB · Görüntüleme: 63
Canvas ayarlarına gel. Screen Math Mode adlı değeri Expand olarak ayarla. Sonra oyununa eklediğin yazı, resim gibi objeleri anchorlar ile yerini tam oturt. (Anchor nedir diye sorarsanız resmi aşağıda.)

1643844842634.png

Canvas ayarlarına gel. Screen Math Mode adlı değeri Expand olarak ayarla. Sonra oyununa eklediğin yazı, resim gibi objeleri anchorlar ile yerini tam oturt. (Anchor nedir diye sorarsanız resmi aşağıda.)

Eki Görüntüle 1293211
Bu mesajınız, sadece UI objelerini ayarlamamı sağlıyor ama Bu siteye bakarak oyun objelerini de ayarlayabildim. UI objelerini ayarlamama yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

Artı -1 Eksi

Yeni konular

Geri
Yukarı