Unity nerede öğrenilir?

Magicbaz

Decapat
Merhaba.

Oyun geliştirmeye çok ilgi duyuyorum fakat herhangi bir bilgim bulunmuyor. Başta UE4'ten başlamayı düşündüm fakat UE4 biraz ileri seviye olduğundan dolayı Unity'e geçme kararı aldım.

İlk hedefim herkesin de muhtemelen tavsiye edeceği yer olan Udemy. Fakat orada pek çok kurs var ve hangisinden en çok verimi alabileceğimi kestiremiyorum. C# diline veya başka dillere sadece oyun motorlarında kullanacağım kadar yönelmek istiyorum. Lakin daha çok işin tasarım kısmıyla ilgileniyorum ama diyorsanız ki kesinlikle tam olarak hakim olmalısın bu dillere o zaman o dillere de ağırlık veririm fakat dediğim gibi yönelmek istediğim ilk şey oyun motoru.

Kısacası hangi kursu alacağımı kestiremedim tam olarak eğer daha önce kurs almış veya YouTube'dan öğrenmiş kişiler varsa ve bunları paylaşabilirlerse çok sevinirim şimdiden.

Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürler.

1. Udemy var. Orada puanı yüksek olan kurslar var.
2. YouTube
3. BTK akademi.
4. Bazı Telegram kanalları arşiv paylaşıyor bakabilirsin.
5. W3schools. Fakat Unity var mı yok mu bilmiyorum.

Merhaba.

Oyun geliştirmeye çok ilgi duyuyorum fakat herhangi bir bilgim bulunmuyor. Başta UE4'ten başlamayı düşündüm fakat UE4 biraz ileri seviye olduğundan dolayı Unity'e geçme kararı aldım.

İlk hedefim herkesin de muhtemelen tavsiye edeceği yer olan Udemy. Fakat orada pek çok kurs var ve hangisinden en çok verimi alabileceğimi kestiremiyorum. C# diline veya başka dillere sadece oyun motorlarında kullanacağım kadar yönelmek istiyorum. Lakin daha çok işin tasarım kısmıyla ilgileniyorum ama diyorsanız ki kesinlikle tam olarak hakim olmalısın bu dillere o zaman o dillere de ağırlık veririm fakat dediğim gibi yönelmek istediğim ilk şey oyun motoru.

Kısacası hangi kursu alacağımı kestiremedim tam olarak eğer daha önce kurs almış veya YouTube'dan öğrenmiş kişiler varsa ve bunları paylaşabilirlerse çok sevinirim şimdiden.

Oyun yapımı üç kategoriye ayrılır;

-Yazılım kısmı.
-Tasarım kısmı.
-Sanat kısmı.

Tasarım ile ilgilendiğinizi söylemişsiniz, önerim önce C# veya herhangi bir dil öğrenmeniz değil, kendinizi tasarım alanında geliştirmeniz. Örneğin Level design tasarım kısımına girer. Kendini Level dizaynı konusunda geliştirmen daha çok yararına olur. Unity mağazasında bedava bol bol asset var. Onları kullanabilirsin. Genel bir Unity eğitiminden çok, Unity ile Level dizaynı eğitimi almanı öneririm.

Oyun yapımı üç kategoriye ayrılır;

-Yazılım kısmı.
-Tasarım kısmı.
-Sanat kısmı.

Tasarım ile ilgilendiğinizi söylemişsiniz, önerim önce C# veya herhangi bir dil öğrenmeniz değil, kendinizi tasarım alanında geliştirmeniz. Örneğin Level design tasarım kısımına girer. Kendini Level dizaynı konusunda geliştirmen daha çok yararına olur. Unity mağazasında bedava bol bol asset var. Onları kullanabilirsin. Genel bir Unity eğitiminden çok, Unity ile Level dizaynı eğitimi almanı öneririm.

Ya aslında tasarımdan kastım sanat kısmı oluyormuş benim. Atmosfer, karakterler, boss dizaynları ve müzikler benim ilgimi çeken şeyler hep. Ama Level Deign'lara ilgi duyduğum da doğrudur. Herhangi bir müzik veya çizim yeteneğim yok zamanında çok denedim ve çok tökezledim bu konu bana büyük bir engel yaratır mı?

Ayrıca Unity'i boş vakitlerimde öğrenmek ve kendimi yavaş yavaş geliştirmek için öğrenmek istiyorum. Üniversiteye 2 senem kaldı ve dijital oyun tasarımı düşünüyorum ilgimi çeken o spesifik alanlara o zaman girmek gibi bir hedefim var. Yine de amatör olarak tam, basit bir oyun çıkarsam da bahsettiğim atmosfer, karakterler, boss dizaynları gibi şeylere nasıl odaklanmalıyım?

Ya aslında tasarımdan kastım sanat kısmı oluyormuş benim. Atmosfer, karakterler, boss dizaynları ve müzikler benim ilgimi çeken şeyler hep. Ama Level Deign'lara ilgi duyduğum da doğrudur. Herhangi bir müzik veya çizim yeteneğim yok zamanında çok denedim ve çok tökezledim bu konu bana büyük bir engel yaratır mı?

Ayrıca Unity'i boş vakitlerimde öğrenmek ve kendimi yavaş yavaş geliştirmek için öğrenmek istiyorum. Üniversiteye 2 senem kaldı ve dijital oyun tasarımı düşünüyorum ilgimi çeken o spesifik alanlara o zaman girmek gibi bir hedefim var. Yine de amatör olarak tam, basit bir oyun çıkarsam da bahsettiğim atmosfer, karakterler, boss dizaynları gibi şeylere nasıl odaklanmalıyım?
Kendinizi ilk olarak grafik tasarıma yöneltin. Hemen de pes etmeyin insan istediğinde her şeyi yapar.

Sonra öğrenmek istediğiniz yazılım diline ağırlık verin. Oyun motorları bu konuda ne kadar kolaylık sağlasalar da iş yazdığınız kodda biter. Oyunlar için de C++ çok tercih edilen bir dil.

Ben öğrenirken hep tutorial siteleri kullandım.

C++

C#

Bunlarla temel kavramları oturtun ve küçük projelerle kendinizi zamanla geliştirin.

Tabi isterseniz Udemy'den kurs da alabilirsiniz. Onlar da faydalı olacaktır.

Merhaba.

Ünvivertesi var YouTube'da orada burada anca azcık öğrenirsin.

Üniversite'de her şeyi size öğretecekler. Yani hayatınızda hiç bilgisayar açmamış olsanız da sıkıntı değil. Her şey en baştan öğretiliyor. Boss tasarımları için Zbrush kullnabilirsin. Çizim için ben grafik tablet ile Paint tool sai kullanıyorum. Eğer model yapmak istersen Blender ve Maya 2020 sektörün en iyilerinden. Ben en iyisi sana bir liste hazırlayayım. :D.

• Maya 2020 - Modelleme.
  • Blender - Modelleme (ücretsiz.)
  • Zbrush - Modelleme, şekil verme,
  • Substance Painter - Texture için profesyonel bir program.

Ben Blender kullanıyorum, Maya öğrenmeyi düşünüyorum. En kısa zamanda Zbrush'a başlayacağım. Dediğim gibi üniversite de her şey öğretilecek. Oyun yapmalıyım diye kendini sıkma. İstediğin alanda kendini geliştir.

Üniversite'de her şeyi size öğretecekler. Yani hayatınızda hiç bilgisayar açmamış olsanız da sıkıntı değil. Her şey en baştan öğretiliyor. Boss tasarımları için zbrush kullnabilirsin. Çizim için ben grafik tablet ile paint tool sai kullanıyorum. Eğer model yapmak istersen Blender ve maya 2020 sektörün en iyilerinden. Ben en iyisi sana bir liste hazırlayayım. :D.

• Maya 2020 - modelleme.
  • Blender - modelleme (ücretsiz.)
  • Zbrush - modelleme, şekil verme,
  • Substance painter - texture için profesyonel bir program.

Ben Blender kullanıyorum, maya öğrenmeyi düşünüyorum. En kısa zamanda Zbrush'a başlayacağım. Dediğim gibi üniversite de her şey öğretilecek. Oyun yapmalıyım diye kendini sıkma. İstediğin alanda kendini geliştir.

Anladım, bu konuda en iyi eğitimi alabileceğim hangi üniversite vardır?
Bahçeşehir en ön plana çıkan ama bir devlet üniversitesi tercihim olur. Herhangi bir devlette bir özel okulun eğitimini alamama ihtimalim bulunuyorsa ailemin maddi durumuna göre ya da kazandığım bursa göre geçme şansım da olabilir.

Anladım, bu konuda en iyi eğitimi alabileceğim hangi üniversite vardır?
Bahçeşehir en ön plana çıkan ama bir devlet üniversitesi tercihim olur. Herhangi bir devlette bir özel okulun eğitimini alamama ihtimalim bulunuyorsa ailemin maddi durumuna göre ya da kazandığım bursa göre geçme şansım da olabilir.

Açıkçası bende bu konuyu araştırıyorum. Biraz dişini sıkıp çalışarak Bahçeşehir de burslu alabilirsen iyi olur veya applybau sistemine bir göz atabilirsin ama tüm umutlarını applybau sistemine yükleme.

Geri
Yukarı