Unity'de Firebase nedir ve ne işe yarar?

Basitçe oyuna online özellikler katmanızı sağlıyor.

Oyunun ayarlarını uzaktan değiştirebilirsiniz. Örneğin bir bölümü kullanıcılara açıp kapatabilirsiniz. Düşman zorluğunu ayarlayabilirsiniz. Benzer ayarlar Unity Remote Config ile de yapılabiliyor.

Rekabetçi özellikler katmak için kullanıcı skorlarını Firebase veritabanına kaydedebilirsiniz.

Kullanıcı hesabı oluşturmak için Firebase Auth kullanabilirsiniz.

Açıkçası bunun yerine bunları kendiniz yapmanız bence daha mantıklı çünkü hem Firebase'e bağımlı kalmazsınız hem de Firebase bunları çoğu için zaten harici SDK'lara ihtiyaç duyuyor. Yani hem atıyorum Google Play Game Services SDK'sını kuracaksınız hem de Firebase Auth kullanmanız gerekece. Ne kadar harici parça o kadar bakım zorluğu ve sorun potansiyeli demek.

Mobil için bahsediyorum tabii masaüstünde Steam SDK'sı daha farklı olabilir.

Son düzenleme:
Basitçe oyuna Online özellikler katmanızı sağlıyor.

Oyunun ayarlarını uzaktan değiştirebilirsiniz. Örneğin bir bölümü kullanıcılara açıp kapatabilirsiniz. Düşman zorluğunu ayarlayabilirsiniz. Benzer ayarlar Unity Remote ile de yapılabiliyor.

Rekabetçi özellikler katmak için kullanıcı skorlarını Firebase veritabanına kaydedebilirsiniz.

Kullanıcı hesabı oluşturmak için Firebase Auth kullanabilirsiniz.

Açıkçası bunun yerine bunları kendiniz yapmanız bence daha mantıklı çünkü hem Firebase'e bağımlı kalmazsınız hem de Firebase bunları çoğu için zaten harici SDK'lara ihtiyaç duyuyor. Yani hem atıyorum Google Play Game Services SDK'sını kuracaksınız hem de Firebase Auth kullanmanız gerekece. Ne kadar harici parça o kadar bakım zorluğu ve sorun potansiyeli demek.

Mobil için bahsediyorum tabii masaüstünde Steam SDK'sı daha farklı olabilir.

Anladım peki kendim yapmam için ne öğrenmem lazım?

Remote Config alternatifi olarak belli bölümü aktifleştirme, dinamik olarak oyun zorluğunu ayarlama gibi uzaktan ayar değiştirme için düz JSON dosyası kullanabilirsiniz. Bunu Cloudflare Pages'a yükleyip oyun içinden normal UnityWebRequest ile web isteği ile çekip ayarları güncelleyebilirsiniz. Tabii bunu yerine yine normal web hosting de kullanabilirsiniz ama Cloudflare Pages bedava ve çok stabil :D.

Scoreboard en kolay PHP/Mysql ile yapılır gibi geliyor. PHP web sunucular da diğer dillere göre çok daha ucuz. Hala web için kullanılan en yaygın dil PHP sonuçta.

Daha gelişmiş anlık haberleşme vs. gerektiren özellikler için Node.js'e bakabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı