Universite secimi için öneri

• Konuyu başlatan c0juk
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 365

c0juk

Decapat
Yer
Izmir
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Islemci:AMD Ryzen™5 7600X
Anakart:GIGABYTE B650M DS3H
Ram:XPG 32GB (2x16GB) Lancer Siyah DDR5 6000MHz CL40
Kasa/PSU:XIGMATEK COCKPIT X-POWER 700W 80PLUS
Ekran Karti:ZOTAC GeForce RTX 4070 TWIN EDGE OC
Sivi Sogutma:COOLER MASTER MASTERLIQUID ML240L V2
SSD:CRUCIAL P3 1TB
Meslek
Ogrenci
Merhaba 2 sene sonra universite sinvavina girecegim ve arkadasimla şu anki oldugumuz sehrin disinda bir yer istiyoruz. Diyelim ki X ve Y sehrinden universite sectik. 2 mizinde puani yeterse secim yaptığımiz universiteler arasindan biz secim yapabiliyor muyuz yoksa bize sistem kendi mi belirliyor? Korkum onun X benim y sehrinde kazanmam. 2 mizin diyelim ayri cikti. Ben veya o 1 sene sonra tekrardan muraacat edip vs bilmiyorum tekrardan uni sinavina girip yerlesebilir mi?

Seçim sıranıza, puanınızın seçtiğiniz üniversitelere yetip yetmediğine bağlı ve kontenjana bağlı. Mesela bu senenin puanlarına bakıp "kesin girerim" dediğiniz bölüm önüzmüdeki sene daha fazla tercih edilirse puanı yükseleceği için tutturamama ihtimaliniz artmış oluyor.

Yani kısaca aynı yere gitmek istiyorsanız puanlarınız boşa gitmemesi için yakın ve yüksek puan almaya bakın, en çok istediğiniz üniversite hangisiyse de onu en başa yazın. Eğer biriniz yüksek diğeriniz ondan düşük puan yaparsa da beraber okumak için daha kalitesiz bir üniversite falan seçmeyin sakın.

Hocam tabiki de sınava girdikten sonra, sınav sonucuna göre seçim yapıyorsunuz. LGS'ye girmediniz mi?
Hayir girmedim. 93 Ortalama ile Meslek lisesine girdim.

Seçim sıranıza, puanınızın seçtiğiniz üniversitelere yetip yetmediğine bağlı ve kontenjana bağlı. Mesela bu senenin puanlarına bakıp "kesin girerim" dediğiniz bölüm önüzmüdeki sene daha fazla tercih edilirse puanı yükseleceği için tutturamama ihtimaliniz artmış oluyor.

Yani kısaca aynı yere gitmek istiyorsanız puanlarınız boşa gitmemesi için yakın ve yüksek puan almaya bakın, en çok istediğiniz üniversite hangisiyse de onu en başa yazın. Eğer biriniz yüksek diğeriniz ondan düşük puan yaparsa da beraber okumak için daha kalitesiz bir üniversite falan seçmeyin sakın.
Hocam onemli olan ayni sehir. Universiteler cok cok cok onemli degil. Tabiki ayni yer olsa daha iyi. Ama dedigim gibi sehir onemli.

sana önerim %100 burslu değilse özel üniversite seçmemen
Sagolun hocam:)

Geri
Yukarı