UNIX Sistemlerde Grafik Arabirim: X Pencere Sistemi

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
UNIX sistemlerde grafik arabirim: X pencere yöneticisi

UNIX grafik arabirimin evrimine ve grafik nasıl çalıştığına detaylı bir şekilde bakıyoruz. UNIX sistemler, 70’li yılların oda boyutundaki bilgisayarlarında kullanılmaktaydı. O zamanlar daha kişisel bilgisayar kavramı bile ortada yokken, UNIX sistemler piyasaya hakimdi. Peki, nasıl oldu da ev kullanıcısı seviyesine geldi? Nasıl oldu da bugün cep telefonlarımıza, hatta otomobillerimize UNIX temelli işletim sistemleri hakim oldu? […]

Devamı: UNIX Sistemlerde Grafik Arabirim: X Pencere Sistemi
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Ve şu anda başta GNU/Linux olmak üzere *NIX (UNIX benzeri) işletim sistemleri için yazılmış birçok pencere yöneticisi ve bunlarla birlikte masaüstü ortamı bu yazılımı kullanmakta ve bununla birlikte kişisel bilgisayarlarımızda çalışmakta.

Son düzenleme:
Ben "sunucu" denme sebebini tam anlamadım, yani internet üzerinden bir sunucuya mı bağlanıyor?

Ben "sunucu" denme sebebini tam anlamadım, yani internet üzerinden bir sunucuya mı bağlanıyor?
Kısmen evet, internet tabanlı çalışıyor. Eskiden X11 terminalleri ile internet kullanarak mainframe'e bağlanılıp işlemler yürütülüyormuş. Bu internet tabanlı çalışma sistemini yazıdaki diyagramda da belirttik.

Pencere yöneticilerine bağlanan uygulamalara istemci deniyor, pencere yöneticisine de sunucu. Çünkü istemciler, piksel bilgilerini taşıyorlar sadece ve X11 protokol sunucusu da o pikselleri yönetmeyi sağlıyor. Örneğin pencere minimize edildiği zaman "Expose" isminde bir olay oluşturuyor ve pikselleri bellekten siliyor.

Kısmen evet, internet tabanlı çalışıyor. Eskiden X11 terminalleri ile internet kullanarak mainframe'e bağlanılıp işlemler yürütülüyormuş. Bu internet tabanlı çalışma sistemini yazıdaki diyagramda da belirttik.

Pencere yöneticilerine bağlanan uygulamalara istemci deniyor, pencere yöneticisine de sunucu. Çünkü istemciler, piksel bilgilerini taşıyorlar sadece ve X11 protokol sunucusu da o pikselleri yönetmeyi sağlıyor. Örneğin pencere minimize edildiği zaman "Expose" isminde bir olay oluşturuyor ve pikselleri bellekten siliyor.
E diyelim internete bağlı değiliz, o zaman ne oluyor?

Geri
Yukarı