Çözüldü Unofficial LineageOS/Pixel Experience güvenilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Sekatsu

Decapat
Başlıkta göründüğü gibi, telefonuma LineageOS veya pixel Experience tarafından özel olarak işletim sistemi yapılmadığından unofficial versiyonları kullanacağım. Ama ilk defa yapacağım için böyle bir şeyi, endişeleniyorum çünkü bütün hesaplar vb. telefonumda bulunuyor. (telefon Samsung A20) çok yavaşladığından dolayı pixel Experience kurmayı düşünüyorum. En kolay çalışabilecek uygulamalar bile çok donmaya başladı. Ayrıca ilk sefer sayılmaz çünkü Samsung Tab 3 tabletime LineageOS kurulu fakat yeni telefonlarda daha farklı olduğunu duymuştum. Ama yapabileceğimi düşünüyorum. Birkaç sorum olacak. Sizce kurmalı mıyım? Unofficial versiyon kuracağımdan şüpheleniyorum. Ve kurmadan önce bilmem gereken bir şey var mı? Var ise şöyle Custom ROM'lar hakkında hiçbir şey bilmeyen birine anlatırmış gibi anlatabilir misiniz?

Çözüm
Yaptım. Wipe Cache/Dalvik ve reboot System tuşları var sadece. Hangisi?
Hata vb. vermedi değil mi?
"Wipe cache" seçeneğini seçin ve yeniden başlatıp Recovery'ye girin.
Artık ROM dosyasını kurabilirsiniz.
Backup kısmından yedek alın ne olur ne olmaz.
Wipe kısmından "System", "Data" ve "Cache" bölümlerini silin.
Install menüsünden rom dosyasını kurun ve Wipe menüsünden "Format Data" seçeneğini seçin. dm-verity dosyasını (Disable_Dm-Verity_ForceEncrypt_03.04.2020.zip) yine kurun.
Wipe menüsünden "Cache" kısmını silin. Ana menüye dönün ve Reboot menüsünden Recovery'i seçin.

ROM dosyasını telefona ADB ile atacaksınız dm-verity dosyasını attığımız için.
ROM linki arıyorum şuan.
Yaptım. Wipe Cache/Dalvik ve reboot System tuşları var sadece. Hangisi?
Wipe kısmından "System", "Data" ve "Cache" bölümlerini silin.
Install menüsünden rom dosyasını kurun ve Wipe menüsünden "Format Data" seçeneğini seçin. dm-verity dosyasını (Disable_Dm-Verity_ForceEncrypt_03.04.2020.zip) yine kurun.
Wipe menüsünden "Cache" kısmını silin. Ana menüye dönün ve Reboot menüsünden Recovery'i seçin.

ROM dosyasını telefona ADB ile atacaksınız dm-verity dosyasını attığımız için.
ROM linki arıyorum şuan.

Çözüm
Wipe kısmından "System", "data" ve "cache" bölümlerini silin.
Install menüsünden ROM dosyasını kurun ve wipe menüsünden "format data" seçeneğini seçin. DM-verity dosyasını (disable_dm-verity_forceencrypt_03.04.2020.ZIP) yine kurun.
Wipe menüsünden "cache" kısmını silin. Ana menüye dönün ve reboot menüsünden Recovery'i seçin.

ROM dosyasını telefona ADB ile atacaksınız DM-verity dosyasını attığımız için.
ROM linki arıyorum şu an.

Backup kısmından neleri seçeceğim? Ben bir ROM buldum. Pixel Experience Plus. Size attığım ROM'u yapanlardan yine. Sadece Plus versiyonu. Şöyle atayım Eureka-Development - ROM-A11 buradan aşağıda pixel Experience Plus var. Onun A20 için olanını indirdim.

Backup kısmından neleri seçeceğim? Ben bir ROM buldum. Pixel Experience Plus. Size attığım ROM'u yapanlardan yine. Sadece Plus versiyonu. Şöyle atayım Eureka-Development - ROM-A11 buradan aşağıda pixel Experience Plus var. Onun A20 için olanını indirdim.
Tamamdır. Backup kısmında seçebildiklerinizin hepsini seçin. Özellikle EFS (ve varsa Modem) çok önemli.
Siz dosyayı bulmuşsunuz zaten :D verdiğim adımları uygulayarak kurabilirsiniz.
Buda LineageOs: https://sourceforge.net/projects/eurekaroms/files/Samsung/A20/R/lineage/

ADB ile dosyayı telefona atıyoruz. Install kısmındanda telefondaki dosyayı kuruyoruz.
Dosya zaten telefondaysa gerek yok.

Anladım. Yine önceki verity dosyasına yaptığımın aynısını mı yapacağım? Yani sadece dosyanın adını değiştirerek.

ADB ile dosyayı telefona atıyoruz. Install kısmından da telefondaki dosyayı kuruyoruz.
Dosya zaten telefondaysa gerek yok.

1669559785909.png

Böyle bir hata verdi. @202

Anladım. Yine önceki verity dosyasına yaptığımın aynısını mı yapacağım? Yani sadece dosyanın adını değiştirerek.
Evet öyle yapacaksınız.
ADB (Android Hata Ayıklama Köprüsü / Android Debug Bridge) yazılımın adı.
Push komutun adı, Türkçede "ittirmek" anlamına gelir. bir dosyayı telefona gönderir.
"./dosyaadi" olarak bahsettiğim kısım hangi dosyanın telefona gönderileceğini sorar.
"/sdcard" ise belirtilen dosyanın telefon içerisinde bulunan hangi klasöre gönderilmesi gerektiğini sorar.

./adb push ./file /sdcard/ kodu bilgisayarda bulunan file adlı dosyayı telefondaki /sdcard klasörüne gönderir kısaca.
./adb devices yazıp fotoğraf atın. Mount menüsünde MTP açık ise kapatın.

Son düzenleme:
Evet öyle yapacaksınız.
ADB (Android hata ayıklama köprüsü / Android Debug bridge) yazılımın adı.
Push komutun adı, Türkçede "ittirmek" anlamına gelir. Bir dosyayı telefona gönderir.
"./Dosyaadi" olarak bahsettiğim kısım hangi dosyanın telefona gönderileceğini sorar.
"/Sdcard" ise belirtilen dosyanın telefon içerisinde bulunan hangi klasöre gönderilmesi gerektiğini sorar.

./adb push ./file /sdcard/ kodu bilgisayarda bulunan file adlı dosyayı telefondaki /sdcard klasörüne gönderir kısaca.

Kusura bakmayın çok uzun süre beklettim.

1669560697402.png

Mount menüsünden MTP'yi kapattım ve USB çıkarmış gibi ses geldi.
MTP'yi tekrar açtım. Bu sefer gördü. Offline yazan yerde recovery yaszıyor. Atacağım ROM'u.

Evet öyle yapacaksınız.
ADB (Android hata ayıklama köprüsü / Android Debug bridge) yazılımın adı.
Push komutun adı, Türkçede "ittirmek" anlamına gelir. Bir dosyayı telefona gönderir.
"./Dosyaadi" olarak bahsettiğim kısım hangi dosyanın telefona gönderileceğini sorar.
"/Sdcard" ise belirtilen dosyanın telefon içerisinde bulunan hangi klasöre gönderilmesi gerektiğini sorar.

Yaptım dediğiniz her şeyi. Reboot attım. TWRP menüsündeyim. Ne yapayım?

Son düzenleme:
Kusura bakmayın çok uzun süre beklettim.

Eki Görüntüle 1586342

Mount menüsünden MTP'yi kapattım ve USB çıkarmış gibi ses geldi.
MTP'yi tekrar açtım. Bu sefer gördü. Offline yazan yerde recovery yaszıyor. Atacağım ROM'u.

Yaptım dediğiniz her şeyi. Reboot attım. TWRP menüsündeyim. Ne yapayım?
Reboot menüsünden Sistem'i seçin. Pixel Experience'in açılması gerek. İlk açılış uzun sürecek :)

Reboot menüsünden Sistem'i seçin. Pixel Experience'in açılması gerek. İlk açılış uzun sürecek :)

Evet sonunda açılıyor. Google simgesi görüldü. Tek sorun var, her açıp kapattığımda Bootloader açık diye uyarı veriyor ve güç tuşuna basmadan telefonu açmıyor. Biraz sinir bozucu doğrusu.
Not: Bayağı şaşırdım. İlk açılış 15 sn falan sürdü :D

Geri
Yukarı