Unofficial ROM'lar port ROM mu?

461197

Decapat
Telefonuma AOSP ROM yükleyeceğim ama ROM unoffical yani resmi olmayan ROM. Bu ROM üst model cihazlardan portlanıp mı yapılıyor? Yani unoffical ROM'lar port ROM mu oluyor?

AOSP romların alayı açık kaynak projesi zaten Android Open Source Project'in kısaltmasından geliyor. Unofficial dedikleri ise resmi olarak 1. elden çıkmamış olan romdur. Bir örnek ile daha rahat anlatayım.

Elimizde Pixel Experience romu olsun. Bu rom Redmi Note 8'e resmi olarak geliyor. PE projesi altında çalışan bir grup Redmi Note 8 için bu romu resmi olarak çıkartıyor.

Fakat XDA forumundaki bir kişi bu Pixel Experience dosyalarını kullanarak -modeli atıyorum- Redmi Note 12'ye göre düzenleyip çıkarıyor. Burada bu arkadaşın yapmış olduğu iş unofficial olarak geçiyor. Aslında bir nevi port ama burada başka bir telefona çıkarılmış rom dosyaları değil, projenin kaynağından gelen dosyalar kullanılıyor.

@461197 hangi telefon için hangi romu yükleyeceksiniz link paylaşır mısınız?

AOSP ROM'ların alayı açık kaynak projesi zaten Android open Source Project'in kısaltmasından geliyor. Unofficial dedikleri ise resmi olarak 1. elden çıkmamış olan romdur. Bir örnek ile daha rahat anlatayım.

Elimizde PixelExperience ROM'u olsun. Bu ROM Redmi Note 8'e resmi olarak geliyor. Pe projesi altında çalışan bir grup Redmi Note 8 için bu ROM'u resmi olarak çıkartıyor.

Fakat XDA forumundaki bir kişi bu PixelExperience dosyalarını kullanarak -modeli atıyorum- Redmi Note 12'ye göre düzenleyip çıkarıyor. Burada bu arkadaşın yapmış olduğu iş unofficial olarak geçiyor.

Arkadaşın yaptığı iş port ROM mu oluyor yani? Daha önce MIUI port ROM kullanmıştım hiç stabil değildi.

Unofficial olan romlar o romun kaynağı açık kaynak olduğu için sadece o cihaz için derlenip romun asıl yazarlarının haberi olmadan dağıtıldığında oluyor. Mesela ben Redmi Note 8 için Lineage OS’un kaynaklarını kullanarak rom derliyorum ama Lineage OS tarafından resmen bilinmiyor ve desteklenmiyor, tek muhatap ben oluyorum.

AOSP ROM'ların alayı açık kaynak projesi zaten Android open Source Project'in kısaltmasından geliyor. Unofficial dedikleri ise resmi olarak 1. elden çıkmamış olan romdur. Bir örnek ile daha rahat anlatayım.

Elimizde PixelExperience ROM'u olsun. Bu ROM Redmi Note 8'e resmi olarak geliyor. Pe projesi altında çalışan bir grup Redmi Note 8 için bu ROM'u resmi olarak çıkartıyor.

Fakat XDA forumundaki bir kişi bu PixelExperience dosyalarını kullanarak -modeli atıyorum- Redmi Note 12'ye göre düzenleyip çıkarıyor. Burada bu arkadaşın yapmış olduğu iş unofficial olarak geçiyor. Aslında bir nevi port ama burada başka bir telefona çıkarılmış ROM dosyaları değil, projenin kaynağından gelen dosyalar kullanılıyor.

@461197 hangi telefon için hangi ROM'u yükleyeceksiniz link paylaşır mısınız?

Mi 6 için yükleyeceğim rom:西柚味冰红茶的下载站

Unofficial olan ROM'lar o ROM'un kaynağı açık kaynak olduğu için sadece o cihaz için derlenip ROM'un asıl yazarlarının haberi olmadan dağıtıldığında oluyor. Mesela ben Redmi Note 8 için LineageOS'un kaynaklarını kullanarak ROM derliyorum ama LineageOS tarafından resmen bilinmiyor ve desteklenmiyor, tek muhatap ben oluyorum.

Şu an resmi crdoid Android 11 ROM kullanıyorum. Crdoid cihazım için desteği kesti bende unoffical ROM'lara yöneleceğim.

Mi 6 için yükleyeceğim rom:西柚味冰红茶的下载站

Şu an resmi crdoid Android 11 ROM kullanıyorum. Crdoid cihazım için desteği kesti bende unoffical ROM'lara yöneleceğim.
Unofficial romların hepsi port değildir. Port romlar genellikle diğer arayüzlerin (One UI, MIUI’nin cihaz tarafından desteklenmeyen yeni sürümleri) cihaz için düzenlenmesiyle yapılır ve genellikle kararlı değillerdir. Ama unofficial romlar 99% rom projesi tarafından desteklenmeyen cihazlar için kaynaktan derlenen romlardır. Yani crDroid bu cihazı desteklemiyorsa bu cihaz için derlenen romlar unofficial yani resmî olmayan yapılar oluyor.

@461197 Android 11 sonrası Force encryption geldi ya ondan olabilir hocam.

TWRP yerine de orangefox öneririm. Xiaomi Mi 6 (sagit) build releases | OrangeFox Recovery Downloads

Unofficial ROM'ların hepsi port değildir. Port ROM'lar genellikle diğer arayüzlerin (One UI, MIUI'nin cihaz tarafından desteklenmeyen yeni sürümleri) cihaz için düzenlenmesiyle yapılır ve genellikle kararlı değillerdir. Ama unofficial ROM'lar 99% ROM projesi tarafından desteklenmeyen cihazlar için kaynaktan derlenen romlardır. Yani crDroid bu cihazı desteklemiyorsa bu cihaz için derlenen ROM'lar unofficial yani resmî olmayan yapılar oluyor.
@84mirkoni @Yuspedile
Hocam peki en fazla özelleştirme yapabildiğim AOSP ROM hangisidir? Hangi ROM'u önerirsiniz?

Geri
Yukarı