UPS düşük voltaj durumlarında koruma sağlar mı?

MMori

Centipat
Öncelikle selamlar, bulunduğum bölgede sürekli voltaj düşüklüğü yaşadığım için bir UPS almaya karar verdim.

Bu ürünü satın aldım ve bugün geldi, ancak giriş değeri kaç ise çıkış değerininde aynı olduğunu gözlemledim. Bunun üzerine internette biraz araştırdım ve bunların belli bir değerin altına düşmediği durumlarda giriş değeri neyse çıkışının da öyle olduğunu öğrendim.

Bu durumda bu ve benzeri ürünler (line-interactive UPS), düşük voltaj durumlarında gerekli korumayı sağlar mı? Eğer sağlamıyorsa ne gibi bir yol izlemeliyim? Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Bende uzun yıllardır kullanmaktayım powercom marka belli aralıklar var, benimkinde çok düşerse voltaj devreye giriyor çok yükselirse de devreye giriyor, normal değer 220 v ama mesela 214 olunca devreye giriyor tık diye bir ses ile beraber ben anlıyorum bazen çok düşerse sinyal çalıyor bataryada devreye giriyor ve voltajı 220 ye çıkarıp dengeliyor.

Bende uzun yıllardır kullanmaktayım powercom marka belli aralıklar var, benimkinde çok düşerse voltaj devreye giriyor çok yükselirse de devreye giriyor, normal değer 220 v ama mesela 214 olunca devreye giriyor tık diye bir ses ile beraber ben anlıyorum bazen çok düşerse sinyal çalıyor bataryada devreye giriyor ve voltajı 220 ye çıkarıp dengeliyor.
yani 1 dakikalık bir voltaj düşüklüğü durumunda otomatik devreye girip bilgisayarı koruyacaktır. teşekkür ederim

Merhaba. Şebekedeki küçük dalgalanmalarda line-interaktif UPS'ler 180-200-220-240 volt gibi değişik trafo sekonderi giriş (iç) sarımlarını anlık olarak devreye (bu giriş sarımı uçlarını anlık değiştirerek) alıp (tık, tık şeklindeki röle sesleri eşliğinde) voltajı 220 voltta sabitlemeye çalışırlar. Voltaj değeri daha alt değerlere inmişse veya yukarılara doğru çıkmışsa (150-165 ; 250-260 volt AC'ler gibi) o zaman bu şebekeyi kesip anlık olarak akü>invetrer iç devresini çalıştırıp içten kendi beslemesini yaparak voltajı çıkışında 220 voltta sabitleyerek vermeye çalışırlar.

Line-interaktif UPS'ler belirli voltaj sınırlarındaki bu dalgalanmaları dengeleyip giderebilmiş olurlar. Zaten UPS tipindeki "şebekeyle aktif olabilmek" kelimesi şebekeyle sürekli aktif olduklarını bize doğrudan ifade eder. Küçük ve sürekli olmayan dalgalanmaları line-interaktif UPS'ler, sürekli ve daha büyük sınırlarda olan daha büyük ve sürekli olan dalgalanmaları ise ancak voltaj regülatörleri çözebilir. Güle güle kullanın, çünkü küçük ve belirli sınırları aşmayan şebeke dalgalanmalarında bu ürün işinize yarayacaktır. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı