UPS kullanırsak Power'n bozulmasını engeller miyiz?

Mariachi

Hectopat
@claus @MayCrasH üstadlar, elektrikçiyle yaptığım konuşmadan sonra. UPS almaya karar verdim. Çünki bu bozulan 2. Power'ım. UPS Power'ın bozulmasını önleyebilir mi? Önlerse öneriniz var mı?
Kullanan var mı?

Not: PC yük altındayken gelen dengesiz akım Power'ı bozuyor. Sonrasında, o Power yük altındayken düzgün akım veremediği için PC hep kapanmaya başlıyor.

Elektrik gitmesinden ziyade akımın dengesiz gelmesi sorun ise akım korumalı priz alabilirsin bence. Ben bunu kullanıyorum öncesinde bazı sıkıntılar oluyordu senin yaşadığın sorunlar gibi bununla yaşamadım.
1586530940753.png

@claus @MayCrasH üstadlar, elektrikçiyle yaptığım konuşmadan sonra. UPS almaya karar verdim. Çünki bu bozulan 2. Power'ım. UPS Power'ın bozulmasını önleyebilir mi? Önlerse öneriniz var mı?
Kullanan var mı?

Not: PC yük altındayken gelen dengesiz akım Power'ı bozuyor. Sonrasında, o Power yük altındayken düzgün akım veremediği için PC hep kapanmaya başlıyor.

UPS'lerin genel amaci voltaji dengelemek ve ani kesintileri onlemektir. UPS alirken şu anki UPS'nin 150-200 Watt yuksegini alman gerekir. UPS icin Tunçmatik markasini oneririm. Bazi modellerinde elektrikler gittiginde napmasi gerektigini USB kablo ile icine atabiliyorsun. Ornegin PC'yi AFK biraktin salonda oturuyorsun elektrikler o an kesildi UPS'de bunun uxerine PC'yi USB kablosuyla kapama talimati gonderiyor.

UPS'lerin tek amacı akü ile kullanımı devam ettirmek değildir. Çıkış hattına düzgün gerilimde ve yeteri kadar akım verebilmektir. Eğer hattında voltaj dengesizlikleri varsa eğer, UPS bu dengesizlikleri düzeltecek kapasiteye sahiptir. UPS yerine örneğin kombilerden önce dengeliyici aparatlar mevcut fakat bilgisayar gibi düzensiz akımlarda ne kadar verimli çalıştıklarını bilmediğim için direkt olarak öneremiyorum. Biraz araştırmayla öğrenebilirsiniz ama.

Tabiiki büyük ölçüde engeller. Fakat düzgün bir UPS alırsan. Bu arada bozulan 2 PSU marka modelleri ne acaba?

Elektrik konusunda şanssız bir yerde oturuyorum. Düşük voltaj, yüksek voltaj, elektriğin gidip gelmesi vb. şeyler çok oluyor.
Zalman ZM700-LX PSU uzun süre kullandım ve arıza yapmadı. Sertifikalı korumaları olan PSU kullandığınıza emin misiniz?
Ayrıca sigorta panosunu ve kablo hattını bir elektrikçi kontrol ederse iyi olabilir. Tek sigorta üzerinden gereğinden fazla cihaz bağlıyken de sorun olabiliyor. Arızalı sigorta da sıkıntı çıkarabilir.
UPS korur, ancak kendisi bozulabilir. O yüzden elektrik hattınızı kontrol ettirmenizde fayda var. Ayrıca bilgisayarın çekeceği akımı karşılayacak bir UPS almanız gerekir.

Kullanan var mı?

Bozulan 2 güç kaynağınızın modellerini merak ediyorum. Yazabilir misiniz?

UPS gerçekten işe yarıyor. Benim bölgemde de elektrik git gel çok oluyor. Voltaj dalgalanmaları da oluyor. Ama en kötüsü yıldırım. Bir keresinde fena bir yıldırım düşmüştü. PC kapalı, UPS açıktı yani bilgisayar elektriğe bağlıydı. Yıldırımdan sonra modemin adaptörü yandı ve anakarttaki ethernet girişi yandı. Modem prize bağlıydı UPS'e değil. Bir süre PCI express internet kartı ile kullanmak zorunda kalmıştım. UPS olmasaydı giderdi kasa.

Ek olarak 4 prizli UPS alın alırsanız. Ethernet bağlıyorsanız modemi de UPS e bağlayın. Olası yıldırımda anakarttaki giriş bozulabilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı