UPS önerisi

melih129

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, öncelikle 650W PSU RX 6600 XT ve R5 5600 sistemim var. Bu sisteme akım koruyucu priz mi almalıyım yoksa UPS mi? Hangisiyse bir de ürün öneriniz de varsa paylaşırsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar, öncelikle 650W PSU RX 6600 XT ve R5 5600 sistemim var. Bu sisteme akım koruyucu priz mi almalıyım yoksa UPS mi? Hangisiyse bir de ürün öneriniz de varsa paylaşırsanız sevinirim.
Merhaba. Duruma göre değişir:
  • Elektriğin düzenli olduğu bir yerde oturuyorsanız ikisine de gerek yok aslında.
  • Sık sık elektrik kesintisi oluyorsa UPS daha iyi.
  • Elektrik zaman zaman yüksek geliyorsa Akım korumalı priz olabilir.
  • Elektrik dalgalı ise, zaman zaman yüksek zaman zaman düşük ise regülatör daha iyi olur.

VA ve Watt birbirinden farklı güç birimidir. Line İnteraktif modellerde 0,6 ile çarpılarak Watt değeri bulunabilir. Online olanlarda ise 0,8 ve bazı modellerde 0,9 ile çarpılarak bulunabilir. Buna göre alabilirsiniz. 1000VA yani 1KVA bir Line İnteraktif UPS ise 600W güç verebilir.

VA ve Watt birbirinden farklı güç birimidir. Line İnteraktif modellerde 0,6 ile çarpılarak Watt değeri bulunabilir. Online olanlarda ise 0,8 ve bazı modellerde 0,9 ile çarpılarak bulunabilir. Buna göre alabilirsiniz. 1000VA yani 1KVA bir Line İnteraktif UPS ise 600W güç verebilir.
Açıkçası ben işime hangisi yarayacaksa onu almak istiyorum yaşadığım evde bazen 2 3 ayda 1 küçük ampullerden birisi patlıyor, elektrik kesintisi ayda 1 kere falan gidiyor tesisat falan varsa 2 3 ü bulabiliyor, bu yüzden akım korumalı priz mi yoksa UPS mi almam gerekiyor kafam karıştı açıkçası.

Fiyat farkı çok da önemli değil ben parçalarımın güvenliğinden yanayım NVMe SSD'ler çok çabuk bozuluyormuş özellikle o yüzden önlem almak istiyorum.
Bu durumda 1000VA'lık Line Interactive bir UPS alınabilir. FSP, Makelsan, Tunçmatik gibi markalara yönelebilirsiniz.

Merhaba. Duruma göre değişir:
  • Elektriğin düzenli olduğu bir yerde oturuyorsanız ikisine de gerek yok aslında.
  • Sık sık elektrik kesintisi oluyorsa UPS daha iyi.
  • Elektrik zaman zaman yüksek geliyorsa Akım korumalı priz olabilir.
  • Elektrik dalgalı ise, zaman zaman yüksek zaman zaman düşük ise regülatör daha iyi olur.
UPS bu söylediklerinizin hepsini karşılamıyor mu?

UPS bu söylediklerinizin hepsini karşılamıyor mu?
Bazı UPS'ler regülatör görevi görürken bazıları görmüyor, şebekeyi direkt veriyor. Hem de fiyat olarak bu özellikli UPS, regülatörden çok daha pahalı olacaktır. Bir de aküsü öldü, değiştirelim derdi var gerçi...

Bir de oyun bilgisayarlarını ya tam yükde çalıştıramaz ya da birkaç dakika çalıştırır. Bence zaruri değilse pahalı ve anlamsız olur.

Geri
Yukarı