UPS seçimi nasıl yapılır?

Açıkçası Tunçmatik'ten 2 tane UPS almıştık ve ikisi de sorunlu çıkmıştı, geri vermiştik. Bu yüzden biraz ön yargım var. Tunçmatik kullanan arkadaşlar var ise daha iyi yardımcı olabilirler. Ama alabiliyorsan 1kVa'lık iyi bir ürün al.
Önerdiğiniz marka var mıdır? Kalitesinden ödün vermeden uygun fiyatli olan?

Ben aynı siteden aynı modeli aldım. Hiçbir sorun yaşamadım kullanıyorum.
Açıkçası Tunçmatik'ten 2 tane UPS almıştık ve ikisi de sorunlu çıkmıştı, geri vermiştik. Bu yüzden biraz ön yargım var. Tunçmatik kullanan arkadaşlar var ise daha iyi yardımcı olabilirler. Ama alabiliyorsan 1kVa'lık iyi bir ürün al.
Ne gibi bir sorun yaşadınız? Bu model miydi?

Merhaba, bizde de bir UPS araştırması var bu sıralar. Animasyon CGI vfx işleri yapıyoruz yani sürekli render alınıyor, Power Supply 1200W'lık asus rog thor 80+ platinum, ekran kartı NVIDIA RTX 3090 (cihazın konfigürasyonunu ekliyorum), ekran 4K çözünürlükte ve 100-240v yazıyor arka etiketinde. Bize şimdi 1200W'lık bir cihaz önerdiler ancak ben render alınırken elektrik giderse bunun da yetersiz kalacağını düşünüyorum.
Daha önce eski bilgisayarımız için makelsan 2200VA lık bir ürün kullanıyorduk, 1 saniye bile götürmüyordu.
Şimdi bir ups önerisi daha geldi bu da apc 2100W / 3000 VA'lık bir ürün. Bu kurtarır gibi geliyor ama bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim. Online bir cihaz istemiyoruz haliyle tek bir oda içerisinde o sese katlanılmaz..

Ne almalıyım kaç watt ya da VA olmalı bir önerisi olan var mıdır?

Bakın söylemek istediğim şu. 1000VA olması daha fazla açık tutacağı manasına gelmiyor. Sistem güç çekerken bu gücün ne kadarını karşılayabiliyor onu gösteriyor. Sizin PSU'nuz 500 Watt. Yani size 500 Watt verebilmek için 625 Watt enerji çekiyor şebekeden. %80 burada devreye girer. 500 Wattın %80'i değil. 500 Wattı verebilmek için ne kadar elektrik harcıyor onun %80'idir PSU mantığı.

850VA = 480 Watt yapıyor. Bunu bilerek satın alım yapın.
Hocam ben de bir konfigürasyon paylaştım, biz aynı zamanda render alan bir firmayız, render alırken özellikle elektrikler giderse de koruyacak bir şey arıyoruz. Acaba bana da yardımcı olabilir misiniz rica etsem?

Dosya Ekleri

• Screenshot_2023-09-27-15-38-57-141_com.whatsapp.jpg
    Screenshot_2023-09-27-15-38-57-141_com.whatsapp.jpg
    74,1 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
Hocam ben de bir konfigürasyon paylaştım, biz aynı zamanda render alan bir firmayız, render alırken özellikle elektrikler giderse de koruyacak bir şey arıyoruz. Acaba bana da yardımcı olabilir misiniz rica etsem?
Ben şunlara bakardım:

1200 Watt PSU için tam güçte prizden çekilen güç 1200 / 0,8 = 1500 Watt
1500 Watt duvardan çekilen güç için %60 verim katsayısı ile 2500 Watt yapar.

Bunun da önüne geçmek için 3000VA bir ürün hele de On-Line UPS gayet uzun ömürlü olacaktır. Line-Interactive ürünlerden çok daha sağlıklı olur iş için kullanacaksanız.

FSP olan Amazon'da 9 bin lira. Satın alıp tam güçte deneyip memnun kalmazsanız iade etmeyi düşünebilirsiniz.

Geri
Yukarı