USB 3.0 ile SSD'ye veri aktarım hızı düşüklüğü

AlikaanÖzden

Hectopat
Merhaba arkadaşlar bugün yedeklerimden Battlefield 4 oyunumu geri yüklüyordum ve şunu farkettim: oyunu, sistemin de yüklü olduğu 128 GB Kingston SSD ye yükledim, ve bu yüklemeyi (daha doğrusu dosya aktarması) usb 3.0 destekleyen harici diskimden yaptım, dosyaların aktarılma hızı 100 mb/s ile başlayıp git gide düşerek aktarımın çeyreğinde 10 mb/s gibi bir hıza düşüp kalanını bu şekilde tamamlıyor. Aynı şekilde başka bir oyunu HDD ye attım ve aktarım hızı ortalama 90 mb/s olarak devam etti. Sizce neden SSD ye aktarım sırasında hız giderek yavaşlamaktadır? Yardımcı olabilir misiniz? (USB 3.0 port kullandım ve karşılaştırmasını yaptığım her iki dosya 40 GB büyüklüğünde)

Bildiğim kadarıyla konuşayım, ki bildiklerimin yanlış olma ihtimali yüksek, bu gayet normal bir durum. Dosyalar aktarılırken büyük olanlardan başlayıp küçüğe doğru gidiyor. Aktarılan dosyaların boyutu küçüldükçe aynı anda yüzlerce ufak dosyaya erişim sağlanmaya çalışıyor ve hızda düşüş oluyor. Bende de böyle oluyor ve gözlemlediğim kadarıyla USB 2'de de, 3'de de, başka dosya aktarım protokollerinde de durum böyle.

Bildiğim kadarıyla konuşayım, ki bildiklerimin yanlış olma ihtimali yüksek, bu gayet normal bir durum. Dosyalar aktarılırken büyük olanlardan başlayıp küçüğe doğru gidiyor. Aktarılan dosyaların boyutu küçüldükçe aynı anda yüzlerce ufak dosyaya erişim sağlanmaya çalışıyor ve hızda düşüş oluyor. Bende de böyle oluyor ve gözlemlediğim kadarıyla USB 2'de de, 3'de de, başka dosya aktarım protokollerinde de durum böyle.

Sanmıyorum , dediğiniz gibi olsaydı Sata' ya atarken hızımın yine düşüyor olması lazımdı fakat 90 ile 80 arasından çıkmıyor. Sadece SSD ye aktarım yaparken hızda düşüş var ve bu düşüş ciddi bir düşüş. Düşünün 40 gb'lik bir oyunun 10 gb'ı 90 mb/s hızla aktarılıyor ve kalan 30 gb 10mb/s hızla aktarılıyor. Bana oldukça sıradışı geldi açıkçası.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı