Çözüldü USB belleğe sık ISO yazmak belleği bozar mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

gnuginar

Hectopat
Arkadaşlar sorum başlıktaki gibi. Dün arcolinux, bugün ise KDE Neon yazdırdım. Şimdi ise Debian yazdıracağım. USB bellek bozulur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar sorum başlıktaki gibi. Dün arcolinux, bugün ise KDE Neon yazdırdım. Şimdi ise Debian yazdıracağım. USB bellek bozulur mu?

Bozulmaz, işi veri okuyup yazmak.

Evet evet. Bence de öyle. Bozulmaz. Çünkü onların işi o ve katı hal hafıza, cevval HDD gibi değiller. İki günden beri bu du sıkıntı benim masada keza zuhur ettiği için, konuyu nette soruşturunca, bunun epey yaygın olduğunu görüp, kendi deneyim ve görüşlerimi paylaşarak, toplumsal sorunsalda müspet bir payım olsun istedim.

Evet, hazır açılmışken, konuya dair gözlem ve deneylerimi buraya aktarmak istiyorum.
Demin bozmaz, derken, bunu neye dayanarak söylediğimi, şöyle izah edebilirim. Benim iki bilgisayardan biri kasa, diğeri dizüstü. Kasada günlerden beri sistem kurulumları (Linux dahil) ile deneyler yapıp dururken, dün gece ansızın, benim 8 GB büyüklüğünde ki, Rufus ile Win 8.1 ISO kaydettirmek istediğimde, ansızın, aygıta ulaşılamadığı hatası zuhur edince, çok şaşırdım. Zira bu ilk defa oluyor ve senelerdir hem. Hayret ya, bu da neydi şimdi böyle derken. Önce sorunun flashtan kaynaklandığı zehabına düşüp onu onartmak için üç ayrı program denedim ama yok. Yine aynı hata devam ediyor. Sonra diğer flashı deneyim deneyim dedim, onda keza, aynı hata verince anladım işin flashtan kaynaklanmış olmadığını. Sorun sistemde. O halde, Windows 7, 64 Bit sistemin kurulu bulunduğu HDD'yi değiştirip, Win 8.1 32 Bit olan ile sistemi çalıştırıp, aynı şeyi (flasha, Win 64 8.1 kurmak) onda deneyim dedim ama, hata aynı. Hayret ya dedim. Şu flashı bir de ISO harici bir kopya işlemi ile deneyim dedim ve baktım ki sorun yok. Kopyalama devam ediyor. İyi o zaman bunu aynı flasha kopyalayıp, ISO kurulumu için de, Windows 10 UEFI 64 kurulu olan laptopa aktardım ve şu an, sorunsuz bir şekilde, aynı flasha o ISO'yu kaydetmekte.

Sanırım bu kadar yeter. Ama diğer sistemlerdeki o soruna yol açan suçluyu henüz bulamadım... Herkese kolay gelsin... Buraya üye oldum ya, artık görüş alışverişleri, istişarelerimiz olabilir.

Admin ve diğer üye arkadaşlara, Ankara'dan selamlar!
Zaman zaman girip, sorunlar konusunda yapılan açıklamalar ve araştırılan çözüm yollarına baktığı bu site forumuna üye olarak, dün gece katıldım. Bendeniz 60'ın üzerinde, çok yönlü ve türlü bakımlardan ihtisası olan, feleğin de bu arada çemberinden geçmiş biriyim. Asıl ihtisas alanlarım ise ressam-yazar ve bu-do uzmanlığıdır. 20 seneden beri de aralıksız bu ortamlarda ve dolayısı ile de bilgisayarlar ile uğraşmak zorundayım. Kendi işlerimi genelde kendim yapar, hiç denilecek kadar da, az işim düşer teknik servislere.
Neyse, herkese esinlik ve başarılı günler dilerim.

Evet, ISO'yu Rufus ile aynı (bozuk!) Flasha kopyalama işlemi tekmil olup, bitti ve kasada bunu şimdi, daha önce 64 Bit Windows 7 kurulmuş bulunan HDD'ye, yine 64 Bit olarak ama bu kez Win 8.1'i kurmağa başlayacağız. Daha önce bu olmamıştı. Bu kez olur mu bilmiyorum ama olmaması için teknik bir neden olmayıp varsa kusurun da diğer ISO kalıplarında olması gerek diye düşünüyorum. Bakalım ne olacak?

Yani neredeyse, hayret! Diyeceğim ama arkadaşlar, demiyorum çünkü mantıksal olarak kurgulayıp, bunu deneyip, sonuç almakta da, ısrarlı olduğumuz için, olumlu sonucu görebiliyorum artık. Zira, ISO bu kez çalıştı ve kurulum başarılı bir şekilde dosyaları HDD'ye kopyalıyor. Sanırım sonra bir sıkıntı olmaz ve sistem kurulur.

Konuyu çok iyi bildiği ve hatta uzmanı imiş gibi bir kurumla, izah eden bir arkadaşın, başka bir sitede yazdığı çözüm yollarını, aklıma yatmadığı halde, denemiştim. Onun son öneri ve öngörüsü ise, flash belleğin, salt okunur şekle dönüşüp, bunun iptal edilmesi yönünde idi. Kendimiz böyle bir komutu vermediğimize göre, kendiliğinden de bu oluşamayacağına göre, buna gerek olmamalıydı oysa. Yani, netice olarak flashlar öyle kolay kolay bozulmaz. Eskiyince kopyalama hızı düşer en fazla.

Evet, kurulum başarıyla tamamlanıp, bazı sitelerden indirdiğim ISO'ların aksine Oneindir'den son indirdiğim 64 Bit ISO ile başladı!

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı