USB Bellek "Disk Yazma Koruması" Nasıl Kaldırılır?

Blackss

Kilopat
Makaleler
2
Böyle bir hata çıktı başıma. Ne dosya silebiliyorum, ne aktarabiliyorum, ne de biçimlendirme yapabiliyorum.

Komut isteminden Select Disk 2 deyip "attributes disk clear readonly" yaptım sorunu çözmedi hala korumalı.

Sonra forumda bir kaç uygulama paylaşmış bazı kişiler. Hatta Recep Bey'in bir konusunda Flashfree.exe diye bir uygulama vardı bu yazma korumasını kaldırma adına onu da denedim. O da çözmedi. Çünkü yazma koruması olan bir cihaz bulunamadı diyor. Halbuki var.

Ne yapacağım? Virüs falan mı bulaştı, anlamadım ki? Tehlikeli mi şu an bu USB bellek?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hatta Recep Bey'in bir konusunda Flashfree.exe diye bir uygulama vardı bu yazma korumasını kaldırma adına onu da denedim. O da çözmedi. Çünkü yazma koruması olan bir cihaz bulunamadı diyor. Halbuki var.
Sistem üzerinden USB belleklere dosya atma engellenebiliyor, genellikle internet kafeler kullanıyor bu yöntemi. FlashFree bu engeli kaldırıyor. Recep Baltaş'a da buradan teşekkür ediyorum, zamanında çok işime yaramıştı :)

Sorununa gelecek olursak benim de SanDisk USB belleğim vardı, aldığım ilk günden yazma koruması hatası vermişti. Her yolu denedim düzelmedi, en son SanDisk'e mail attım aldığınız yerle konuşup değişim talep edin veya servise yollayın demişlerdi.

Bu sorun genelde bellek arızalandığında ortaya çıkar. Garantisi varsa gönderebilirsiniz. Uğraşmaya değerse tabi. Zaman/para hesabı yapıp kararınızı verin.
Anladım teşekkürler. Başka bilgisayarda da denedim yine aynı sorun devam ediyordu. Bir kaç yerde de okudum genellikle bozulunca oluyormuş sanırım. Sandisk 32 GB USB 3.0 modeliydi.

Uğraşmaya değmez. Yenisini alma vakti gelmiş sanırım.
Sistem üzerinden USB belleklere dosya atma engellenebiliyor, genellikle internet kafeler kullanıyor bu yöntemi. FlashFree bu engeli kaldırıyor. Recep Baltaş'a da buradan teşekkür ediyorum, zamanında çok işime yaramıştı :)

Sorununa gelecek olursak benim de SanDisk USB belleğim vardı, aldığım ilk günden yazma koruması hatası vermişti. Her yolu denedim düzelmedi, en son SanDisk'e mail attım aldığınız yerle konuşup değişim talep edin veya servise yollayın demişlerdi.
İnternette okuduğum kadarıyla daha çok Sandisk'lerde oluyormuş bu hata galiba.

Aman bir daha bulaşmayayım bari Sandisk USB'sine.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı