Disk yazma koruması nasıl kaldırılır?

Ali Pınar

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba. Elimde bir USB var, Mint Xfce kurulumu için kullanmıştım. İşim bittikten sonra Windows'tan hızlı biçimlendir yaptım ve eski dosyalarımı içine atmaya başladım. Dosyalarım içine atılırken adını hatırlamadığım bi' hata vermişti ve tekrar atmayı denediğimde ise disk yazma korumalı hatasını veriyor. CMD'den yazma korumasını kaldırmayı denedim olmadı, HP USB disk Storage format Tool'u da denediğimde yine disk yazma korumalı diyor ve hata veriyor, Rufus ve Windows'tan biçimlendirdiğimde ise aynı şekilde disk yazma korumalı diyor. Neyi yanlış yapıyorum bilmiyorum ama bu Linux uğruna feda ettiğim 3. USB oldu ve bu bayağı canımı sıkmaya başladı. Bu USB nasıl düzelir, daha doğrusu düzelme şansı var mı? Başka bir konuda @Kerem00 GParted'ı önermişti. GParted kullanarak bozulan önceki iki USB'mi düzeltmek için Linux Mint kuruyorum, kurulum bittikten sonra eski dosyalarımı içine atıyorum ve o USB'de bozuluyor 😆

Hocam iletişime geçmeniz en büyük etkeni belirler.
Servisle iletişime geçin.

Hocam iletişime geçmeniz en büyük etkeni belirler.
Servisle iletişime geçin.
Hocam, USB annemin USB'si. Ne zaman, nereden aldığını bilmiyorum. Büyük ihtimalle zamanında A-101'e falan gelmiştir ve oradan almıştır. Önceki iki USB Sandisk'ti, şu anki ise büyük ihtimalle Hi-Level. Dandik markaların alınmama sebebi bir kere daha ortaya çıkıyor...
Flashfree.exe de işe yaramadı. Mint Xfce kurulumunu zaten tamamlamıştım, derslerim bitsin GParted'ı deneyeceğim.

Hocam, USB annemin USB'si. Ne zaman, nereden aldığını bilmiyorum. Büyük ihtimalle zamanında A-101'e falan gelmiştir ve oradan almıştır. Önceki iki USB SanDisk'Ti, şu anki ise büyük ihtimalle Hi-Level. Dandik markaların alınmama sebebi bir kere daha ortaya çıkıyor...
Flashfree.exe de işe yaramadı.

Geçmiş olsun hocam, garantisi falan varsa baktırın.
En kötü dışarda baktırırsınız.

Hocam nereden ya da ne zaman alındığı hakkında en ufak bir fikrim bile yok. Dediğim gibi, son çare olarak Gparted deneyeceğim, olmazsa daha kaliteli bir USB alacağım.

Bir bilgisayarcı esnafı abimize götürün o çözer diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı