USB bellek üzerinden Linux kullanmak

Güncelleme: Program bulamadım fakat en kolay şekliyle 2 adet USB bellek kullanarak yapabilirsin. USB belleğin bir tanesine Rufus ile kurmak istediğin Linux sürümünü yazdır. Bilgisayarı bu bellekten(BOOT) başlat ve açılınca diğer USB belleği de tak. Masaüstünden kurulumu başlatıp diğer USB belleğe sistemi kur.

Kurulum bitince yeniden başlatma isteyecektir. BOOT ayarını bu sefer diğer USB belleğe alacaksın. Şuan denedim içerisine kayıt yapıyor.
IMAG0194.jpg

**Paylaştığın linkteki yöntem de mantıklı gibi. Ama denemedim.

Güncelleme: Program bulamadım fakat en kolay şekliyle 2 adet USB bellek kullanarak yapabilirsin. USB belleğin bir tanesine Rufus ile kurmak istediğin Linux sürümünü yazdır. Bilgisayarı bu bellekten(BOOT) başlat ve açılınca diğer USB belleği de tak. Masaüstünden kurulumu başlatıp diğer USB belleğe sistemi kur.

Kurulum bitince yeniden başlatma isteyecektir. BOOT ayarını bu sefer diğer USB belleğe alacaksın. Şuan denedim içerisine kayıt yapıyor.
Eki Görüntüle 295118

**Paylaştığın linkteki yöntem de mantıklı gibi. Ama denemedim.
Keşke video alsaydın hem youtube de başkalarına yardımcı olur hem de daha pratik olurdu ama genede çok sağol fikrini sevdim.

Keşke video alsaydın hem youtube de başkalarına yardımcı olur hem de daha pratik olurdu ama genede çok sağol fikrini sevdim.
Video'luk bir şey yok bence. İşlemler basit. (Video çekme şansım yok.)

İçerik olarak (BOOT ayarı falan) Technopat sistem kurulum rehberlerinden yararlanabilirsin. Masaüstü kurulumu program kurulumu gibi zaten.

Takıldığın, yapamadığın yer olursa geri dönüş yaparsın. Yardımcı olurum.

**Tek bilgisayardan yapacaksan adım adım yazayım. Bu konularda bilgin yoksa bir iki noktada zorlanabileceğini düşündüm çünkü.

Son düzenleme:
Video'luk bir şey yok bence. İşlemler basit. (Video çekme şansım yok.)

İçerik olarak (BOOT ayarı falan) Technopat sistem kurulum rehberlerinden yararlanabilirsin. Masaüstü kurulumu program kurulumu gibi zaten.

Takıldığın, yapamadığın yer olursa geri dönüş yaparsın. Yardımcı olurum.

**Tek bilgisayardan yapacaksan adım adım yazayım. Bu konularda bilgin yoksa bir iki noktada zorlanabileceğini düşündüm çünkü.
Acaba kaç GB USB kullandin bunu sormayı unutmuşum. Benim kullanmadığım 2 gb var onu kullanmayi düşünüyorum ayrıca boş bir zamanda(acelesi yok) madde madde yazarsanız sevinirim.

2 GB az gelebilir. Ben sistemin ISO kalıbını 8 GB belleğe yazdırıp, ondan 16 GB'lık belleğe kurdum. Hatta 7'şer GB olarak iki bölüm yaptım. Birine Ubuntu birine Linux Mint kurdum denemek için. Yaklaşık olarak 5'er GB yer kaplıyor iki sistemde.

Ubuntu ve Linux Mint versiyonlarının kalıpları zaten yaklaşık 2 GB.
Ben sana daha düşük boyutlu bir Linux sistem bulayım onu dene.
Elinde sistemin kalıbını yazdırabileceğin 2. bir bellek var mı peki? (Onun boyutu 2 GB olabilir)

Ben sana daha düşük boyutlu bir Linux sistem bulayım onu dene.
Elinde sistemin kalıbını yazdırabileceğin 2. bir bel
Aslında bu işlem düzgün bir şekilde gerçekleşirse 16 GB bir bellek alacağım. Elimde ise 2 ve 8 GB olmak üzere iki bellek bulunuyor. Bu işlemi ilk önce, tavsiyeniz üzerine Kali Lunix değil Lunix Mint ile gerçekleştireceğim. Fakat asıl isteme sebebim yazılım dilleri öğreniyorum (ayrıca hack merakı var biraz) bunlar windows üzerinden kullanabiliyorum fakat lunix veya benzer daha özgür sistemlerde nasıl sonuç alabilirim merakım ondan yoksa sistemime çok rahat kurabilirim.

Güncel sürüm Linux Mint, Kali, Ubuntu ISO kalıpları hep 2 GB üzerinde.
Linux Mint 18.3 "Sylvia" - Cinnamon (32-bit) sürümü 1.8 GB bir ihtimal senin belleğe sığar gibi. Onu denersin.

USB bellek dışında Windows üzerinde sanal sistemi kurabilirsin.
VirtualBox ve VMware programları var. Bunlara da bakabilirsin.

Bir de "Lunix" değil, "Linux". :)

Son düzenleme:
Linux Mint 18.3 "Sylvia" - Cinnamon (32-bit) sürümü 1.8 GB bir ihtimal senin belleğe sığar gibi. Onu denersin.

Bir de "Lunix" değil, "Linux". :)
Hangi programla sanal makine kurmalıyım iki seçenek sunmuşsun ama hiç bilgim yok, sistemime hangisi daha uygun olur söyleyin onu kurayım.

Ben Virtualbox kullanmıştım ama VMware'in daha iyi olduğunu duymuştum, onu kurabilirsin. Karar vermek adına internetten her ikisi için de Linux kurulum videolarına bakabilirsin.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı