USB biçimlendirilmiyor

TEKNOLOJİPEREST

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  
Flash belleği biçimlendir diyorum biçimlendirilemedi diyor. Disk yönetiminden denedim oradan da biçimlendir diyorum USB tanınmadı hatası veriyor. CMD ile kod yazınca da aynı şey oluyor.

tamam şimdi usb'yi çıkarın ve windowsu yeniden başlattıktan sonra, windowsun tamamen yüklenmesini bekleyip usb belleği takın ve 5-10 sn bekleyin. Sonra Windows ve X tuşlarına birlikte basarak gelen menüden "disk yöneticisi" (disk management) seçin. Şöyle bir arayüz gelecek:

image_2023-01-29_142037848.png

Burası önemli. Burada USB belleğinize bir harf ataması yapmamız gerekiyor ancak hangi disk bölümünün USB diskinize işaret ettiğini bilmeniz gerekiyor. Bölümün boyutu ve harf ataması yapılıp yapılmadığı, doğru sürücüyü seçme konusunda ipucu verir. *DİKKAT* yanlış bir sürücü seçip yanlış harf ataması yaparsanız windows çökebilir, pc açılmayabilir. O yüzden USB belleğinize ait bölümü seçtiğinizden emin olun.

Uyarımızı yaptıktan sonra, USB belleğimize ait bölüme sağ tıklayıp "Sürücü harfini ve yolunu değiştir" seçeneğine tıklayacağız (benim PC'de USB bellek takılı olmadığı için fotoğraf temsilidir, sizi şaşırtmasın):
image_2023-01-29_142914468.png

Gelen pencerede "ekle" seçeneğine tıklayıp şu kurallara bağlı olarak sürücü harfi atayacağız:
- Sürücü harfi A:, B: ve C: olamaz
- Sürücü harfi, sistemde kullanımda olan başka bir sürücü harfi ile aynı olamaz. Yani sisteminizde C: ve D: şeklinde 2 tane disk varsa, USB belleğinizi E: veya F: olarak harflendirin.

Burada hangi harfi atamanız gerektiği konusunda kafanız karıştıysa, Disk Yöneticisi uygulamasından bana bir ekran görüntüsü paylaşın, yardımcı olmaya çalışırım.

Eğer bu adım sorunu çözmezse, son bir çözüm önerisi daha var ancak USB belleğiniz ömrünü tamamladı ise o da işe yaramaz. Diğer yol daha karmaşıktır.

Yarıda kalan biçimlendirme yüzünden olduysa yapacağın şey farklı tipte cihazlara takıp birinin sürücüyü görmesini ummak. Eğer görüyorsa biçimlendirirsin.

Bunu en iyi eski Nokia telefonlar yapıyor. Kaç tane SD kartımı Nokia 5800 Xpressmusic ile kurtarmışlığım var. Hepsi Raspberry'ye OS flashlarken yarıda kesilip bozulmuştu.

Yeni konular

Geri
Yukarı