USB, CD/DVD Olmadan 2. Sabit Diskten Windows Kurulumu

bytesbix

Kilopat
Merhaba arkadaşlar,
Bilgisayarıma ayda bir iki kere format attığım için USB ya da DVD olmadan format atmak için forumdaki konulara baktım ancak istediğim sonuca ulaşamadım. Bir konu sorunuma çare olacak gibiydi ama sanırım diskim GPT olduğundan hata ile karşılaştım.
usb-bellek-yada-cd-dvdsiz-windows-10-kurulumu

Sonuç olarak aşağıdaki gibi bir çözüm buldum. Sisteminizde birden fazla sabit disk varsa siz de bu şekilde format atarak Windows (7, 8, 10) kurabilirsiniz. Umarım sizlerin de işini görür.

Öncelikle ikincil sabit diskimizin ilk bölümünü (ISO içeriğine yetecek kadar bir alan) FAT32 olarak biçimlendiriyoruz.
diskyönetimi.jpg

Windows ISO dosyasını sanal sürücü olarak bağlıyoruz, ya da WinRAR vb. yardımıyla herhangi bir dizine çıkartabilirsiniz.
ISO'yu "H:" Sürücüsü olarak bağladık. Windows ISO dosyasının içeriğini yeni oluşturduğumuz "D:" Sürücüsüne kopyalayacağız. Kopyalama işleminden önce küçük bir işimiz daha var.
sürücüler.jpg

CMD'yi yönetici olarak açıp ISO dosyasının içindeki "Boot" klasörüne ulaşmamız gerek.
"H: \Boot" klasöründe iken şu komutu giriyoruz; (sürücü isimleri sizde farklı olacaktır. )
"bootsect /nt60 d:"
Bu komut sonrası aşağıdaki gibi işlemi tamamlamalı. FAT32 yerine NTFS biçimlendirmesi yaparsanız hata ile karşılaşacaksınız.
bootsect.jpg

Bu işlemden sonra ISO dosyasının içeriğini "D:" Sürücümüzün içine kopyalıyoruz.
sürücüler2.jpg

Şimdi bilgisayarımızı tekrar başlatıp Boot ekranında bu bölümü seçeceğiz.
boot.jpg

Windows kurulumuna başlayabilirsiniz. Hatta bazı Linux dağıtımlarını da bu şekilde yükleyebildim.
setup.jpg

iyi geceler. baya bir uğraştım bu gece bunu halledicem diye sonunda hallettim sayenizde teşekkür ederim. aslında yeni üyelik açtım buraya size soru sormaya çünkü bir aşamada takılmıştım bir de pek anlamam bu komut satırlarından falan orda takılmıştım hep ntfs diye güncelliyordu ama ben sondaki disk yerini sizdeki gibi yazdığımdan farklı diski gösteriyomuşum hep, neyse onu farkettim düzelttim ve usb kullanmadan w10'u sayenizde yeni aldığım ssd'ye kurabildim. çok teşekkür ederim tekrardan. dedim ki üyeliği açtım bari bir teşekkür mesajı yazayım :))) gecemi kurtardınız

Hocam bilgi için çok teşekkür ederim. Eldeki 2. SSD'nin bir bölümünü kullanmak herhangi bir USB sürücüden çok daha hızılı olacaktır özellikle benim gibi USB 3 bile desteklemeyen sistemlerde çok daha iyi bir çözüm.

Bootsect, F sürücümde mevcut. Yazılan kodu yazdığımda herhangi bir işlem olmuyor. CMD de şu uyarıyı alıyorum, is not recognized as an internal or external command,
Operable program or batch file.

Bootsect, F sürücümde mevcut. Yazılan kodu yazdığımda herhangi bir işlem olmuyor. CMD de şu uyarıyı alıyorum, is not recognized as an internal or external command,
Operable program or batch file.
Biraz bilgi verebilir misiniz? Bootsect komutunu hangi dizinde iken yazıyorsunuz? \boot dizininde iken yazmadığınızı yada yazılan komutun hatalı olduğunu düşünüyorum.
Örneğin ISO kalıbını bağladığınızda konum F:\ ise, F:\boot dizininde iken komut girmeniz gerekiyor.

Ekran görüntüsü de ekleyebilir misiniz?

Geri
Yukarı