Çözüm USB cihazların kararsız çalışması

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Alp Yenigün

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
RAM
Corsair 32GB(2x16) Vengaence 6200 Mhz CL32 DDR5
SSD veya HDD modeli
Samsung 2TB 990 Pro
Ekran kartı
Asus TUF RTX 3080 12GB
Anakart
Asus ProArt B760-CREATOR
İşlemci
Intel Core i9 13900F
Geçtiğimiz aylarda anakart ve işlemci değiştirmem ile başlayan ve o zamandan beri çözüm aradığım bir problem mevcuttu, nihayetinde çözüm bulmam ile birlikte belki aynı probleme çözüm arayan başkasına da faydası olur diye konu açıp paylaşmak istedim çünkü yerli kaynaklarda (kendi aradığım kadarı ile) çözüm bulamadım.

sorun:
  • Anakarta doğrudan bağlı SteelSeries marka klavyemin rastgele şekilde çalışmayı kesmesi, ışıklarının 3-4 saniyelik aralıklarda kapanıp açılması ve USB sök-tak yapmadan tekrar işlevsel hale gelmemesi.
  • Aynı şekilde bağlı SteelSeries marka farenin hızının stabil olmaması ve kaydırırken akıcı hissettirmemesi, duraksaması. Özetle "stutter" denen problemi yaşaması.
  • Yine anakarta bağlı SteelSeries kulaklığın nadir de olsa sesinin kesilip parazit sesi girmesi, kapatıp açınca düzelmesi.
Mouse problemi sürekli devam etse de diğer problemler rastlantısal olarak farklı aralıklarda gerçekleştiği için uzun süre cihazlarda problem olduğunu düşündüm, sonrasında cihazları ön USB portlarına bağladığımda hataların düzeldiğini fark ettim ve çözüm arayışımı anakart üzerinde yoğunlaştırdım. Temiz format, BIOS sıfırlama ve çeşitli güncelleme denemelerinden fayda sağlayamadım ve nihayetinde YouTube'da denk geldiğim bir videoda çözüm bulabildim.

çözüm:
  • BIOS menüsünden işlemci güç ayarları kısmından "C-state" ayarını "disable" yaptığımda problem kökünden çözüldü.
Öğrendiğim kadarıyla bu C-state, işlemci tam yük altında değilken frekans düşüren ve bazı özellikleri uykuya alarak güç tasarrufu sağlamaya çalışan bir sistem. Ayar üzerinden geriye dönük arama yaparak çok daha başka problemlere de yol açabildiğini, pek çok kişinin zaten kapalı kullandığını da gördüm. Anakartınızın marka-modeline göre bu ayarı aratıp bulabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı