USB çıkışlı router önerisi

muhammetaci

Hectopat
Merhaba, USB çıkışlı router almak ve HDD bağlayıp tüm ağ üzerinden erişmek istiyorum. Halihazırda modemim de USB girişi var ama çalışmıyor, aldığım router da da USB girişi yok. 2. bir router da lazım zaten. Modem HG658 v2, router Xiaomi AX1800 Mech olarak kuracağım. Xiaomi dışında router alsam gene Mech olarak bağlayabilir miyim?

Öncelikle HDD ile bir ağ kurulumu oluşturmadığım için hangi modemler HDD'ye yeterli güç sağlayabiliyor bilmiyorum ama mesh konusunda fikrimi belirteyim.

Mesh olarak bağlayamazsınız, mesh sadece aynı marka cihazlar arasında destekleniyorsa yapılabilir. Ancak acces point olarak bağlayabilirsiniz o da manuel olarak ağ değişikliği yapmanızı gerektirir.

Öncelikle HDD ile bir ağ kurulumu oluşturmadığım için hangi modemler HDD'ye yeterli güç sağlayabiliyor bilmiyorum ama mesh konusunda fikrimi belirteyim.

Mesh olarak bağlayamazsınız, mesh sadece aynı marka cihazlar arasında destekleniyorsa yapılabilir. Ancak Access Point olarak bağlayabilirsiniz o da manuel olarak ağ değişikliği yapmanızı gerektirir.

Adaptör ile falan beslerim sıkıntı olmaz ama illa Mech olması gerekiyor, ya da en basit şekilde hem PC de hem webOS TV'den erişebildiğim bir sistem kurmam gerekiyor. 80GB'lık film izlemek istiyorum, USB bellek yok HDD'yi de sürekli tak çıkar yapmak ne kadar mantıklı? Pek aklıma yatmıyor açıkçası.

Adaptör ile falan beslerim sıkıntı olmaz ama illa Mech olması gerekiyor, ya da en basit şekilde hem PC de hem webOS TV'den erişebildiğim bir sistem kurmam gerekiyor. 80GB'lık film izlemek istiyorum, USB bellek yok HDD'yi de sürekli tak çıkar yapmak ne kadar mantıklı? Pek aklıma yatmıyor açıkçası.
Anlatmak istediğinizi anladım.

Eğer HDD'yi modeme bağlayabiliyorsanız mesh ya da ap. kurulumu fark etmeksizin TV'yi acces point'e bile bağlasanız acces point ile modem ip blokları ve ip adresleri farklı olacağı için HDD'ye erişebilirsiniz örneğin;

Modem arayüzüne (dolaylı yoldan HDD'ye) 192.168.1.1 ip adresi ile
Ap.'ye 192.168.2.1 ile erişeceğiniz için ap'den modem ip adresini yazarak HDD'ye ulaşabilirsiniz.

Ancak ap.'ye HDD bağlarsanız HDD'ye sadece ap. üzerinden erişebilirsiniz.
Bu durum mesh olayında nasıl olur bilmiyorum ama cihazlardan biri ana kontrolcü olacağı için mesh için eklenen cihaza takılı HDD'ye erişemeyebilirsiniz.

Konu boyunca ap. dedim, markasına göre router olarak da değerlendirebilirsiniz bunu.

Mesela Keenetic router'lar WİSP özelliği sayesinde diğer cihazları tekrarlayabildiği için acces point görevi de görebiliyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı