USB portlarına cihaz takınca reset atma sorunu

Makaleler
3
Yer
Nebuchadnezzar
Daha fazla  
Meslek
Judge Dredd
Bilgisayarın USB portlarından birisine bir harici disk veya flash bellek taktığımda makina birden sanki reset butonuna basılmışçasına yeniden başlamaya karar veriyor. Normal olarak Windows yeniden çalışıyor ve olay günlüğünde de herhangi bir hata yazmıyor. Sadece beklenmedik şekilde yeniden başlatılmış olduğuna dair bir kayıt bulunuyor. Tüm bilgi bundan ibaret kalıyor. Yalnız dikkat çeken bir nokta mevcut; sistem bu şekilde yeniden başladığında hard diskleri tanıması ve RAID kontrolcüsünün devreye girmesi normalden uzun sürüyor. Harddisklerin teker teker kapanıp açıldıklarını duyabiliyorum. Ancak SMART sistemi de herhangi bir hata rapor etmiyor.

Bu sorunun olası iki nedeni var. İlk neden, kasada elektrik kaçağı olması. Elektrik kaçağı varsa siz USB belleği takarken kasadaki kaçak elektrik, USB portları üzerinden anakarta gidiyor ve anakart da kendini korumaya almak için sistemi kapatıyor. İkinci neden ise arızalı kuzey köprüsü veya anakart bileşeni. Kuzey köprüsü arızası daha çok anakartın hiç açılmaması ile sonuçlanır. Fakat anakartın üstünde USB portlarındaki voltajı kontrol eden bir bileşen yanmış ise anakart çalışır, fakat siz bu portlara herhangi bir USB cihaz takınca anakart kararsızlaşıp kendini kapatır. Tavsiyem anakartınızı garantiye göndermeniz zira elektrik kaçağı konusunu zaten denemişsiniz.

Yeni topladığım kasada usb porta flash bellek vesaire değerken resetleme oluyordu. Kontrol kalemini tuttuğumda kasada ciddi kaçak vardı. Sorunun çözümü için 2 yol denedim:
1. yol: Kalıcı çözüm gibi duruyor: Akım korumalı prizde denedim kontrol ettim sorunum çözüldü ve kasada çok çok az kaçak vardı ve bunun normal olduğunu öğrendim forum sitelerinden.
2. yol: Geçici çözüm: Kasanın ön usb portlarında oluyordu bu resetleme, elektrik çarpma sorunu. Ben de portlardan 1 tanesine eski usb kamera taktım led lambasını düşük ayarda açtım ve sorunu geçici olarak çözdüm.
3. Yol : Topraklı priz kullanmak... Ayrıntıları forum sitelerinde var.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı