USB portlarında anlık güç kesilme sorunu

Daha fazla  
Herkese merhabalar.

3 yıl önce topladığım bilgisayarımın son 2-3 aydır günde ortalama 6-7 defa tekrarlanan bir problemi var. Kullanım halinde (gözlemleyebildiğim kadarıyla daha çok medya oynatırken) 1-2 saniye içerisinde düzelecek şekilde bilgisayara bağlı olan tüm cihazlardan güç kesiliyor. Yanılmıyorsam şimdiye kadar sadece oyun oynarken hiç olmadı. Ek olarak aldığım günden beri bilgisayar açılırken tuşa bastıktan 2 saniye sonra güç verip bir süre sonra tekrar kesip Windows açılacakken geri veriyor, bu normal mi anormal mi bilmiyorum.

Son 2-3 ay içerisinde donanımsal olarak bu durumu etkileyebilecek değişiklik ekran kartı oldu. RX 580'den GTX 1080e yükselttim ekran kartımı. Bir de oda içerisinde masamın yerini değiştirdim, eskiden birbirine bağlı halde olan 3. çoklu prizden akım çekerken şimdi 2. çoklu prizden akım çekiyor. Bilgisayar, monitörler, ses sistemi gibi ekipmanlarımın hepsi akım korumalı prize bağlı durumda.

Bilgisayara sürekli bağlı halde bulunan USB ekipmanlar klavye mouse ve ses kartı. Bazı zamanlar midi klavye veya ekstra bir mouse bağladığım da oluyor, fakat probleme etken olan durum bu gibi görünmüyor.

Sistemim:

Anakart: ASRock AB350M PRO4
İşlemci: AMD Ryzen5 1600
RAM: G.Skill Ripjaws V 2x8GB 3000MHz
Ekran kartı: (alınma sırasıyla) Galax GTX1050 Ti -> ASUS STRIX RX580 -> MSI Gaming X GTX1080
SSD: 1xsamsung 960EVO 250GB + 1xwd Green 500GB
HDD: 1xwd Blue 1TB 7200RPM
Güç kaynağı: FSP Hydro 700W 80+Bronze
Kasa: Aerocool AERO500

Ekran kartının 8 pin güç girişinin yanındaki, bildiğim kadarıyla opsiyonel olan, +6 pin girişine de güç bağlı durumda.

Sorun neden kaynaklanıyor olabilir? Yardımcı olabilirseniz sevinirim, şimdiden teşekkür ediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı